W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Polska i Estonia wspólnie na rzecz cyfrowego rozwoju!

W związku z przybyciem Prezydent Estonii Kersti Kaljulaid do Warszawy dziś, odbyło się spotkanie Centrum GovTech z delegacją z Estonii, w którym uczestniczyli Justyna Orłowska – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Radca Ambasady Estonii w Warszawie – Natalja Luts oraz przedstawiciele estońskich firm technologicznych.

Na grafice widać estońską flagę, w prawym dolnym rogu - logo GovTech.

Celem spotkania było wzmocnienie relacji biznesowych z polskimi organizacjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego oraz poznanie planów cyfryzacji polskiego rządu. Głównymi wątkami poruszanymi były bieżące wzywania technologiczne i odpowiedzi firm technologicznych na potrzeby. Oprócz tego podjęto również temat polityki AI. Podczas spotkania zaprezentowały się i wymieniły doświadczeniami na temat współpracy z administracją publiczną trzy estońskie firmy technologiczne: 

Cybernetica – kluczowy partner w opracowywaniu estońskich rozwiązań e-usług rządowych jak np. X-Road, głosowanie elektroniczne czy  e-cło. 

Timbeter – zajmuje się cyfryzacją sektora leśnego w oparciu o rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Firma współpracowała z Lasami Państwowymi nad pilotażowym projektem wykorzystującym sztuczną inteligencję. 

EyeVi Technologies – działa w zakresie cyfryzacji polskiej sieci transportowej i wspiera rozwój polskiego Smart City poprzez cyfrowe dane. 

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze oraz zaangażowanej dyskusji, 
 
Polska i Estonia mają ze sobą wiele wspólnego. To, jak wiele wysiłku wkładają w działanie na rzecz rozwijania cyfrowego państwa. Nasze dzisiejsze spotkanie pokazuje, jak ważna jest współpraca, wzajemne wsparcie oraz wymiana doświadczeń. Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za tą możliwość i  mam nadzieję, że niebawem zobaczymy się ponownie. - Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech 
 
Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć.

 

Zdjęcia (3)