W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rusza AI Tech

Akademia Innowacyjnych Zastosowań Cyfrowych, czyli AI Tech, to oferta specjalistycznych studiów z zakresu sztucznej inteligencji i nowych technologii. Razem z pierwszymi pięcioma uczelniami ruszamy z pilotażem programu.

Neurony

- Naszym celem jest zaoferowanie najzdolniejszym studentom, chcącym rozwijać swoje kompetencje i umiejętności w zakresie sztucznej inteligencji (AI), dodatkowych możliwości – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W piątek wraz z Justyną Orłowską - pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz rektorami i przedstawicielami uczelni partnerskich oficjalnie zainaugurowali start projektu.

Czym jest AI Tech?

Projekt zakłada przygotowanie i przeprowadzenie studiów II stopnia w zakresie sztucznej inteligencji (AI), uczenia maszynowego oraz cyberbezpieczeństwa na pięciu polskich uczelniach.

W ramach zajęć, studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych przez specjalistów z całego świata. Projekt przewiduje także wizyty studyjne w Polsce i zagranicą, staże zagraniczne i konferencje międzynarodowe.

- Nasze cele wykraczają poza rozpoczęty pilotaż. To na czym nam zależy to m.in. upowszechnienie metody nauczania wypracowanej w trakcie realizacji projektu. Naszym głównym celem jest zachęcenie, poprzez dodatkowe oferty, najzdolniejszych studentów do studiowania na polskich uczelniach, a później zasilania - wiedzą i umiejętnościami - polskiej gospodarki. Wierzę, że takie działania spotkają się także z pozytywnym odzewem  rynku – mówi minister Marek Zagórski.

Współpraca z uczelniami

W pilotażu udział biorą:

  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Wrocławska,
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
  • Uniwersytet Warszawski.

To na tych uczelniach zostały już opracowane następujące kierunki lub specjalności:

  • Politechnika Gdańska utworzyła dwie specjalności tj. Uczenie maszynowe na kierunku informatyka oraz Sztuczna Inteligencja na kierunku inżynieria biomedyczna.
  • Politechnika Poznańska utworzyła specjalność Sztuczna Inteligencja w ramach istniejących studiów magisterskich na kierunku Informatyka.
  • Politechnika Wrocławska w projekcie AI Tech utworzyła dwa kierunki studiów magisterskich tj.  Sztuczna Inteligencja oraz Zaufane Systemy Sztucznej Inteligencji.
  • Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu utworzył w projekcie dwie specjalności na kierunku Informatyka studiów magisterskich tj.  Sztuczna Inteligencja oraz Cyberbezpieczeństwo.
  • Uniwersytet Warszawski założył w projekcie utworzenie nowego kierunku Uczenie maszynowe na studiach magisterskich.

- Silnikiem polskiej przyszłości jest polska nauka i projekty takie jak Akademia Zastosowań Innowacyjnych Technologii Cyfrowych. Liczymy, że w toku realizacji studiów studenci zrealizują 60 projektów informatycznych, odbędą ponad 100 krajowych, a także zagranicznych staży i wezmą udział w kilkudziesięciu konferencjach międzynarodowych - mówi Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Jakie korzyści daje projekt?

AI Tech stawia przede wszystkim na potrzeby zarówno firm, jak i studentów.

Każdy student będzie miał swojego tutora, który pomoże w doborze przedmiotów, literatury czy innych materiałów pozwalających na rozwój.

Ważnym elementem programu będą prowadzone w jego ramach badania. Dzięki nim poznamy oczekiwania i spostrzeżenia studentów – a te posłużą do budowy kolejnych tego typu studiów.

- Głównym założeniem projektu jest wypracowanie i przetestowanie modelu systemowego kształcenia wysokiej klasy specjalistów w zakresie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i cyberbezpieczeństwa. Innowacyjne podejście do studiów i przede wszystkim indywidualne podejście do studentów pozwolą na przygotowanie młodej, wyspecjalizowanej kadry – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. - W ramach projektu staramy się wypromować najlepsze osoby ustawiając je na konkurencyjnym poziomie w stosunku do świata – dodaje.

- Razem będziemy wykuwać nowy świat. Jako uczelnie mamy za zadanie nie tylko bacznie go obserwować, ale i kreować. Potwierdzam naszą gotowość w tym cywilizacyjnym wyzwaniu – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Akademia Innowacyjnych Zastosowań Technologii Cyfrowych (AI Tech) to projekt, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa” Działanie nr 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”.

Wartość projektu to 51 521 859,00 PLN, w tym dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej wynosi 43 602 949,27 PLN.

{"register":{"columns":[]}}