W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EURO 2020 - poradnik kibica

Przeżywaj piłkarskie emocje bezpiecznie i bez stresu. W poradniku kibica EURO 2021 znajdziesz najważniejsze informacje o wjeździe do Hiszpanii i pobycie, a także adresy polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, przydatne telefony i informacje. Poradnik możesz też pobrać na dole strony w formie pliku PDF.

Polskie urzędy dyplomatyczne i konsularne

 

Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Madrycie 

Adres: Calle Goya 15, 4 piętro, 28001 Madryt

tel.: +34 914 362 632 

e-mail: madryt.amb.wk@msz.gov.pl  

twitter: @PLenEspana

tel. komórkowy konsula dyżurnego: +34 629 864 508

(tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji konsula)

 

Konsulat Generalny RP w Barcelonie

Adres: Diagonal 593-595; 08014 Barcelona

tel.: +34 933 220 542+34 933 227 234

e-mail: barcelona.kg.sekretariat@msz.gov.pl

twitter: @PLinBarcelona

 

tel. komórkowy konsula dyżurnego: +34 607735740 

(tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji konsula)

 

 

Policja, Szpitale i numery alarmowe

Policja w Sewili:

Tymczasowy komisariat policji położony na stadionie La Cartuja – punkt zgłoszeń: Wejście nr 10

Posterunek policji położony najbliżej stadionu La Cartuja:

Camino de los Descubrimientos, 1, 41092 Sevilla, Hiszpania

Tel. 091

Posterunek policji położony w centrum Sewilli:

Plaza de la Alameda de Hércules, s/n, 41002 Sevilla, Hiszpania

Tel. 091

 

Szpitale w Sewilli: 

Hospital Universitario Virgen Macarena

Calle Dr. Fedriani, 3, 41009 Sevilla, Hiszpania

Tel. +34 955008000

Hospital Universitario Virgen del Rocío

Av. Manuel Siurot, S/n, 41013 Sevilla, Hiszpania

Tel. +34 955012000

Punkty pomocy medycznej będą znajdowały się także na stadionie La Cartuja

Zasady wjazdu do Hiszpanii

Dokumenty wymagane do wjazdu na terytorium Hiszpanii – podróż drogą powietrzną lub morską:

 1. Ważny dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty),
 2. Wypełniony formularz sanitarny – dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH), formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przybyciu do Hiszpanii,
 3. Zaświadczenie o przyjęciu pełnego szczepienia przeciw COVID-19/ negatywnym wyniku testu/ przebyciu COVID-19 – dotyczy podróżujących do Hiszpanii w regionów ryzyka (w tym z Polski).

Podróżujący do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani są do przedstawienia wraz z wypełnionym formularzem sanitarnym jednego z poniższych dokumentów:

1. Zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie pełnej szczepionki przeciwko COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia, zgodnie z którymi upłynęło 14 dni od przyjęcia pełnego szczepienia preparatem zatwierdzonym przez Europejską Agencję Leków lub wskazanych jako szczepionki do użycia kryzysowego przez Światową Organizację Zdrowia; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko osoby zaszczepionej, datę szczepienia ze wskazaniem przyjęcia ostatniej dawki, rodzaj przyjętej szczepionki, liczbę przyjętych dawek/wskazanie przyjęcia pełnego szczepienia, kraj, w którym dokonano szczepienia oraz wskazanie instytucji wydającej zaświadczenie,

2. Zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 — uznawane będą zaświadczenia wydane w czasie 48 godzin przed przylotem do Hiszpanii; uznawane będą rodzaje testów wykonywanych techniką NAAT wykrywające RNA koronawirusa (np. RT-PCR) lub testy antygenowe (uwzględnione na wspólnym wykazie szybkich testów antygenowych publikowanym przez Komisję Europejską na podstawie Zalecenia Rady 2021/C 24/01); zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia testu, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu, wskazanie kraju, którym przeprowadzono test,

3. Zaświadczenia o przebyciu COVID-19 — uznawane będą zaświadczenia wydane przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenia tracą ważność po 180 dniach od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu wykonanego techniką NAAT; zaświadczenie musi zawierać następujące informacje: imię i nazwisko podróżującego, datę przeprowadzenia pierwszego testu z wynikiem pozytywnym, wskazanie rodzaju przeprowadzonego testu NAAT oraz wskazanie kraju, w którym przeprowadzono test.

Zaświadczenia należy przedstawić w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim lub niemieckim. W przypadku braku możliwości uzyskania dokumentu w jednej w powyższych wersji językowych, oryginalne zaświadczenie należy przedstawić z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański.

Dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą przedstawiać żadnego z powyższych zaświadczeń, są jednak zobowiązane do posiadania wypełnionego formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH).

Zasady pobytu w Hiszpanii

Bezpieczeństwo

W Hiszpanii występuje zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Zachowaj ostrożność w szczególności na stadionie i jego okolicach, a także w środkach transportu publicznego. Zwracaj uwagę na komunikaty służb porządkowych, ściśle stosuj się do ich zaleceń.

Turystom zagraża pospolita przestępczość, głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe. Szczególną ostrożność zachowaj w środkach transportu miejskiego (metro, autobus), na lotniskach i dworcach kolejowych, w dużych centrach handlowych, restauracjach, na plażach.

Jeśli podróżujesz samochodem, podczas postojów noś zawsze przy sobie dokumenty i przedmioty wartościowe. Nie zostawiaj ich w samochodzie.

Obostrzenia w Hiszpanii w związku z pandemią COVID-19

Na terytorium całego kraju obowiązkowe jest noszenie maseczki ochronnej: w przestrzeni publicznej otwartej, w przestrzeni publicznej zamkniętej, w środkach transportu publicznego (dotyczy także podróżujących pojazdami przeznaczonymi do przewozu do 9 osób, jeśli osoby te nie mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym). Zwolnione z obowiązku noszenia maseczki ochronnej są m.in. dzieci do 6. roku życia, osoby posiadające schorzenia układu oddechowego, osoby z niepełnosprawnością i posiadające trudności w samodzielnym odkrywaniu lub zakrywaniu ust i nosa, osoby uprawiające sport indywidualny na wolnym powietrzu. Za nieprzestrzeganie obowiązku noszenia maseczki ochronnej grozi mandat w wysokości do 100 euro.

Decyzje dotyczące obostrzeń obowiązujących w poszczególnych wspólnotach autonomicznych pozostają w gestii władz regionalnych. Informacje są aktualizowane na bieżąco i znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych. Obostrzenia obowiązujące w Andaluzji, obostrzenia obowiązujące w Sewilli.

Informacji na temat procedury działania w przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem udzielają operatorzy specjalnych infolinii. Infolinia dla Andaluzji: 900 400 061 / 955 545 060.

Ubezpieczenie

Decydując się na wyjazd, zadbaj o ubezpieczenie w czasie podróży. Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego zwróć uwagę na zakres obowiązywania polisy.

Sprawdź czy obejmuje np. koszt leczenia w razie nagłego zachorowania na COVID-19 czy koszt zakwaterowania poniesiony w związku z kwarantanną nałożoną z uwagi na zakażenie lub na kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 (w Hiszpanii taka kwarantanna trwa 10 dni).

Sewilla w dniu meczu

W dniu meczu – sytuacja w Sewilli

Zachęcamy do śledzenia konta Twitter hiszpańskiej policji dedykowanego kibicom podróżującym do Sewilli w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej. Informacje publikowane będą w j. hiszpańskim oraz j. angielskim, a w dniu meczu Hiszpania-Polska także w j. polskim → twitter.com/PoliciaEURO2020.

Stadion La Cartuja

Stadion La Cartuja znajduje się ok. 4 km na północny-zachód od centrum Sewilli.

Dojazd z centrum miasta możliwy jest liniami autobusowymi C1 i C2 oraz pociągiem Renfe Cercanías (linia C2, stacja Estadio Olímpico). W dniu meczu zaplanowano także kursy specjalnych linii autobusowych (mapa przystanków shuttle bus).

Więcej informacji na stronie UEFA oraz w dniu meczu na specjalnym koncie Twitter hiszpańskiej policji.

Wejście na stadion

Przed udaniem się na stadion upewnij się, że masz ze sobą: bilet, dokument tożsamości, maseczkę ochronną. Sprawdź też rekomendacje UEFA.  

Zasady obowiązujące na stadionie

Podczas pobytu na stadionie pamiętaj o zachowaniu dystansu społecznego (przynajmniej 1,5 m) i zajęciu miejsca wskazanego na bilecie, noszeniu maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos oraz korzystaniu z żeli do dezynfekcji rąk.

Zapoznaj się z zasadami bezpieczeństwa na stronie UEFA.

Na czym polega pomoc konsularna?

Konsul pomoże, gdy:

 • zgubisz swój paszport i chcesz otrzymać paszport tymczasowy na powrót do kraju,
 • potrzebujesz pomocy w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem,
 • szukasz adwokata – konsul może przekazać listę lokalnych prawników.

Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy:

 • organizowaniu biletów wstępu na mecze,
 • pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej,
 • reklamacji usług hotelowych,
 • poszukiwaniu skradzionych lub zagubionych rzeczy osobistych i środków transportu,
 • organizowaniu transportu lokalnego czy poszukiwaniu miejsca do zaparkowania pojazdu,
 • organizowaniu podróży do i z Hiszpanii,
 • transferze środków pieniężnych,
 • reklamacji biletów lotniczych czy na inne środki transportu,
 • rezerwacji biletów lotniczych i hoteli.
Najczęściej zadawane pytania
 1. Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia paszportu?

Niezwłocznie zgłoś się na najbliższy posterunek policji. Po uzyskaniu zaświadczenia o utracie dokumentu, zgłoś się do konsulatu, gdzie konsul wystawi paszport tymczasowy na powrót do kraju.

 1. Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego?

Niezwłocznie zgłoś się na najbliższy posterunek policji. Utratę dowodu osobistego zgłoś także w wybranym polskim urzędzie konsularnym. Konsul powiadomi o utracie dokumentu właściwy organ, który unieważni dokument. Konsul nie wydaje dowodów osobistych. Wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko w Polsce, w dowolnym urzędzie gminy.

 1. Co zrobić w razie wypadku samochodowego?

Osoba poszkodowana powinna niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi hiszpańskimi służbami pod numerem alarmowym 112.

 1. Jestem osobą aresztowaną i potrzebuję pomocy prawnej. Do kogo mogę się zwrócić?

Lista adwokatów mówiących w języku polskim, prowadzących działalność na terytorium Hiszpanii dostępna jest pod adresem (usługi komercyjne): https://www.gov.pl/web/hiszpania/lista-adwokatow-notariuszy-tlumaczy.

 1. Gdzie mogę wykonać test na obecność SARS-CoV-2 w Sewilli?

Testy można wykonać w prywatnych laboratoriach – kilka przykładów miejsc, w których można wykonać test (odpłatnie) znajdziesz pod adresem: https://www.saludsavia.com/.

Punkt wykonywania testów znajduje się także na lotnisku w Sewilli: https://travelcovidtestcenter.com/.

Przydatne linki:

System ODYSEUSZ – zgłoś swoją podróż do Hiszpanii

Informacje dla podróżujących – sprawdź warunki wjazdu i pobytu w Hiszpanii

Jak przygotować się do podróży zagranicznej

 

Materiały

Poradnik Kibica - EURO 2020 - Hiszpania
Poradnik Kibica - EURO 2020 - Hiszpania.pdf 0.74MB