W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla podróżujących do Hiszpanii – aktualizacja 13.11.2020

13.11.2020

Komunikat

Komunikat dla podróżujących do Hiszpanii – aktualizacja

 

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną i wzrostem liczby ognisk zakażeń COVID-19
w Hiszpanii, apelujemy do wszystkich osób podróżujących lub planujących podróż do tego kraju o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń na stronie MSZ (więcej informacji: 
Informacje dla podróżujących do Hiszpanii). Decydując się na podróż, należy zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych problemów w podróży i zadbać m.in. o ubezpieczenie zdrowotne. 

 

Stan alarmowy obowiązuje na terytorium Królestwa Hiszpanii do 9 maja 2021 roku.

 

Wprowadzenie w życie zasad określonych w przyjętym dekrecie oraz podejmowanie decyzji odnośnie do dalszych konkretnych rozwiązań pozostaje w gestii władz regionalnych. Apelujemy o śledzenie zaleceń władz poszczególnych wspólnot autonomicznych.

 

Najważniejsze postanowienia:

 

 1. Ograniczenia w poruszaniu się w godzinach 23:00-6:00, poza uzasadnionymi przypadkami:
  1. Realizacja obowiązków służbowych,
  2. Wizyta lekarska,
  3. Zakup lekarstw,
  4. Opieka nad osobami starszymi lub małoletnimi,
  5. Inne właściwie uzasadnione przypadki.

 

Godziny obowiązywania ograniczeń mogą być modyfikowane przez władze miejscowe (rozpoczęcie między godz. 22:00-00:00, zakończenie między godz. 05:00-07:00).

 

Uwaga: ograniczenia te nie dotyczą obecnie terytorium Wysp Kanaryjskich.

 

 1. Możliwość wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się pomiędzy oraz po terytorium poszczególnych wspólnot autonomicznych (poza uzasadnionymi przypadkami). Władze regionalne mogą wprowadzać ograniczenia obejmujące terytorium całych wspólnot lub poszczególnych prowincji czy wybranych dzielnic w miastach.

 

 1. Ograniczenia zgromadzeń w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych do 6 osób, za wyjątkiem osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Ograniczenia odnośnie do liczby osób uczestniczących w zgromadzeniach mogą zostać zaostrzone przez władze lokalne.

 

 

Informacje są aktualizowane na bieżąco i znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.

 

Informacji na temat procedury działania w przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem udzielają operatorzy specjalnych infolinii.

 

Wjazd do Hiszpanii

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską będą musieli poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

 

Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.  

 

W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

 

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

 

UWAGA! Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Pełna lista regionów ryzyka (w j. hiszpańskim) znajduje się na: https://www.boe.es/boe/dias/2020/11/12/pdfs/BOE-A-2020-14049.pdf.

 

Uznawany będzie jedynie wynik testu typu PCR (RT-PCR), zrealizowanego 72 godziny przed terminem przyjazdu.

 

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim) musi zawierać: datę i godzinę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzy sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku.

 

W wyjątkowych sytuacjach, w razie braku możliwości wypełnienia formularza sanitarnego w wersji on-line, podróżujący będą mogli wypełnić go w formie papierowej przed wejściem na pokład. Uwaga, konieczne będzie wtedy dołączenie do formularza oryginału zaświadczenia o wykonaniu testu PCR.

 

Wyspy Kanaryjskie

 

Od 14 listopada 2020 roku osoby planujące podróż na Wyspy Kanaryjskie muszą:

 

 1. Przedstawić negatywny wynik testu na obecność COVID-19.

 

Uwaga! Obowiązek ten dotyczy osób planujących pobyt w obiektach turystycznych na Wyspach Kanaryjskich (hotele, apartamenty). Wynik testu będzie wymagany podczas meldunku w obiekcie turystycznym.

 

Test musi być zrealizowany maks. 72 godziny przed terminem przyjazdu. Wykonany test musi być uznawany przez służby sanitarne kraju, z którego podróżuje turysta.

 

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej musi zawierać: datę i godzinę badania, dane osobowe pacjenta, oznaczenie ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku. Zaleca się, aby certyfikat był w języku hiszpańskim lub angielskim.

 

Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

 

 1. Wypełnić formularz sanitarny (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz należy wypełnić maks. 48 godzin przed planowaną podróżą do Hiszpanii. Wygenerowany kod QR należy okazać na lotnisku.