W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla podróżujących do Hiszpanii – aktualizacja 30.03.2021 r.

30.03.2021

Komunikat

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną i wzrostem liczby ognisk zakażeń COVID-19
w Hiszpanii, apelujemy do wszystkich osób podróżujących lub planujących podróż do tego kraju o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń na stronie MSZ (więcej informacji: 
Informacje dla podróżujących do Hiszpanii).

Decydując się na wyjazd, zadbaj o ubezpieczenie w czasie podróży. Przy wyborze ubezpieczenia podróżnego zwróć uwagę na zakres obowiązywania polisy. Sprawdź czy obejmuje np. koszt leczenia w razie nagłego zachorowania na COVID-19 czy koszt zakwaterowania poniesiony w związku z kwarantanną nałożoną z uwagi  na zakażenie lub na kontakt z osobą zarażoną SARS-CoV-2 (w Hiszpanii taka kwarantanna trwa 10 dni).

 

Stan alarmowy obowiązuje na terytorium Królestwa Hiszpanii do 9 maja 2021 roku.

Wprowadzenie w życie zasad określonych w przyjętym dekrecie oraz podejmowanie decyzji odnośnie do dalszych konkretnych rozwiązań pozostaje w gestii władz regionalnych. Apelujemy o śledzenie zaleceń władz poszczególnych wspólnot autonomicznych.

Najważniejsze postanowienia:

 1. Ograniczenia w poruszaniu się w godzinach 23:00-6:00, poza uzasadnionymi przypadkami:
  1. Realizacja obowiązków służbowych,
  2. Wizyta lekarska,
  3. Zakup lekarstw,
  4. Opieka nad osobami starszymi lub małoletnimi,
  5. Inne właściwie uzasadnione przypadki.

Godziny obowiązywania ograniczeń mogą być modyfikowane przez władze miejscowe (rozpoczęcie między godz. 22:00-00:00, zakończenie między godz. 05:00-07:00).

 1. Możliwość wprowadzenia ograniczeń w poruszaniu się pomiędzy oraz po terytorium poszczególnych wspólnot autonomicznych (poza uzasadnionymi przypadkami). Władze regionalne mogą wprowadzać ograniczenia obejmujące terytorium całych wspólnot lub poszczególnych prowincji czy wybranych dzielnic w miastach.
 1. Ograniczenia zgromadzeń w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych do 6 osób, za wyjątkiem osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym. Ograniczenia odnośnie do liczby osób uczestniczących w zgromadzeniach mogą zostać zaostrzone przez władze lokalne.

 

Informacje dotyczące obostrzeń w poszczególnych regionach są aktualizowane na bieżąco i znajdują się na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia.

Informacji na temat procedury działania w przypadku wystąpienia objawów zarażenia koronawirusem udzielają operatorzy specjalnych infolinii.

 

Wjazd do Hiszpanii

Wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską będą musieli poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.

Mierzenie temperatury będzie się odbywało poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.  

W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Wszyscy pasażerowie są zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy.

UWAGA! Od 23 listopada 2020 roku, wszyscy pasażerowie, którzy podróżują do Hiszpanii z państw ujętych na liście regionów ryzyka (w tym z Polski), zobowiązani będą do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Pełna lista regionów ryzyka (w j. hiszpańskim) znajduje się na stronie internetowej hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia (lista obowiązująca w dniach 29.03-11.04.2021 r.)

Obecnie uznawane są wyniki testów typu:

 1. PCR (RT-PCR),
 2. TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
 3. RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).

Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu.

Zaświadczenie w formie papierowej lub cyfrowej (w języku hiszpańskim i/lub angielskim, francuskim, niemieckim lub z tłumaczeniem przysięgłym na język hiszpański) musi zawierać: datę badania, dane osobowe pacjenta oraz numer dokumentu (wskazany w formularzu sanitarnym), oznaczenie i dane kontaktowe do ośrodka medycznego wykonującego test oraz wskazanie negatywnego wyniku.

W wyjątkowych sytuacjach, w razie braku możliwości wypełnienia formularza sanitarnego w wersji on-line, podróżujący będą mogli wypełnić go w formie papierowej przed wejściem na pokład. Uwaga, konieczne będzie wtedy dołączenie do formularza oryginału zaświadczenia o wykonaniu testu PCR.

Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

 

Ograniczenia wjazdowe do Hiszpanii

Francja

Od 30 marca 2021 roku wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą lądową z regionów ryzyka* we Francji, zobowiązani są do posiadania negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2.

Uznawane będą wyniki testów typu:

 1. PCR (RT-PCR),
 2. TMA (ang. Transcription Mediated Amplification),
 3. RT-LAMP (ang. Reverse Transcriptase Loop-Mediated Isothermal Amplification).

Test musi być zrealizowany w czasie 72 godzin przed terminem przyjazdu. Dzieci poniżej 6 roku życia nie muszą przedstawiać wyniku testu.

Powyższy obowiązek nie dotyczy:

 1. Pracowników firm transportu drogowego, którzy wykonują obowiązki służbowe.
 2. Pracowników transgranicznych.
 3. Osób mających zameldowanie w strefie przygranicznej, poruszających się w promieniu 30 km od miejsca zamieszkania.

*Za region ryzyka uznaje się wszystkie regiony Francji uznane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób za strefy ryzyka oznaczone kolorem ciemnoczerwonym, czerwonym, pomarańczowym lub szarym (na podstawie Zalecenia Rady (UE) 2021/119 z dnia 1 lutego 2021 r. zmieniającego zalecenie (UE) 2020/1475 w sprawie skoordynowanego podejścia do ograniczania swobodnego przepływu w odpowiedzi na pandemię COVID-19).

Portugalia

Do 6 kwietnia 2021 roku obowiązuje tymczasowe przywrócenie kontroli na granicy lądowej z Portugalią.

Dozwolony jest wjazd na terytorium Hiszpanii:

a) obywateli Hiszpanii, ich małżonków lub osób pozostających z nimi w zarejestrowanych związkach partnerskich, ich wstępnych i zstępnych, którzy mieszkają pod ich opieką, pod warunkiem że podróżują z nimi lub na spotkanie z nimi,

b) osób mieszkających w Hiszpanii (które zobowiązane będą do udokumentowania informacji o miejscu stałego pobytu), jak również osób studiujących w Hiszpanii,

c) mieszkańców innych państw członkowskich UE, państw strefy Schengen lub Andory, Monako, Watykanu lub San Marino, którzy udokumentują podróż powrotną do miejsca stałego pobytu,

d) osób, które planują podróż tranzytową przez terytorium Hiszpanii lub pobyt na terytorium Hiszpanii ze względów zawodowych; dot.  m.in. pracowników przygranicznych, pracowników służby zdrowia i transportu (każdorazowo należy udokumentować powód podróży),

e) osób, które udokumentują konieczność podróży z powodu siły wyższej lub ze względów humanitarnych,

f) akredytowanych członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i organizacji międzynarodowych zlokalizowanych na terytorium Hiszpanii, o ile podróż związana jest z wykonywaniem ich obowiązków służbowych; uczestników wizyt państwowych, członków sił i organów bezpieczeństwa oraz Sił Zbrojnych w ramach wykonywania ich obowiązków służbowych.

Dozwolone jest przekraczanie granicy w następujących punktach granicznych i przedziałach czasowych:

 1. Przejścia otwarte 24h/ 7 dni w tygodniu:
 • Tuy-Valença - Galicia / Pontevedra
 • Verín-Vila Verde da Raia - Galicia / Ourense
 • Alcañices Quintanilha - Castilla León / Zamora
 • Fuentes de Oñoro-Vilar Formoso - Castilla León / Salamanca
 • Valencia de Alcántara-Marvão - Extremadura / Cáceres
 • Badajoz-Elvas - Extremadura / Badajoz
 • Rosal de la Frontera Vila Verde de Ficalho - Andalucía / Huelva
 • Ayamonte-Castro Marim - Andalucía / Huelva
 1. Przejścia otwarte od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-10:00 oraz 19:00-21:00 (wg czasu środkowoeuropejskiego):
 • Salvaterra Do Miño-Monçao - Galicia / Pontevedra
 • Torregamones Miranda do Douro - Castilla León / Zamora
 • Vilanova del Fresno-Mourao - Extremadura / Badajoz
 • Encinasola-Barrancos - Andalucía / Huelva 
 1. Przejścia otwarte w środy i piątki, w godz. 11:00-13:00 (wg czasu środkowoeuropejskiego):
 • Zarzal la Mayor - Termas de Monfortinho - Extremadura / Cáceres 

   Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Do 30 marca 2021 roku połączeniami lotniczymi z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Hiszpanii (z międzylądowaniem lub bezpośrednimi) podróżować mogą obywatele Hiszpanii i Andory oraz osoby posiadające stały pobyt w Hiszpanii i Andorze.

Brazylia i Republika Południowej Afryki

Do 13 kwietnia 2021 roku połączeniami lotniczymi z lotnisk położonych na terytorium Brazylii lub RPA do Hiszpanii (z międzylądowaniem lub bezpośrednimi) podróżować mogą obywatele Hiszpanii i Andory oraz osoby posiadające stały pobyt w Hiszpanii i Andorze lub osoby podróżujące przez Hiszpanię w tranzycie do innego kraju poza strefą Schengen (międzylądowanie musi trwać mniej niż 24 godziny, pasażer nie może opuścić strefy tranzytowej lotniska).

   Kwarantanna dla osób podróżujących do Hiszpanii

Niezależnie od powyższych ograniczeń, od 8 marca do 4 kwietnia 2021 roku, osoby podróżujące połączeniami lotniczymi z lotnisk położonych na terytorium Brazylii, Republiki Południowej Afryki, Botswany, Komorów, Ghany, Kenii, Mozambiku, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe, Peru oraz Kolumbii do Hiszpanii (z międzylądowaniem lub bezpośrednimi) zobowiązane będą do odbycia kwarantanny.

Czas trwania kwarantanny wynosić będzie 10 dni od przekroczenia granicy Hiszpanii. W przypadku pobytu w Hiszpanii krótszego niż 10 dni – cały czas pobytu. Kwarantanna może zostać skrócona, jeśli siódmego dnia pobytu wykonany zostanie test diagnostyczny, który wskaże wynik negatywny. Dopuszczalne będą testy RT-PCR lub testy antygenowe o swoistości równej lub większej niż 97% i czułości równej lub większej 90%.

W czasie kwarantanny należy pozostać w swoim domu lub miejscu zakwaterowania, ograniczając do niezbędnego minimum przemieszczanie się oraz kontakty z osobami trzecimi. Dozwolone będzie przemieszczanie się w celu zakupu żywności, leków i artykułów pierwszej potrzeby, uzyskania pomocy medycznej lub z powodu wyższej konieczności.

Dla osób podróżujących do Hiszpanii z państw trzecich

Ograniczenia wjazdowe dla osób podróżujących do Hiszpanii z państw trzecich obowiązują 30 kwietnia 2021 roku. Zamknięte pozostają przejścia graniczne w Ceucie i Melilli. Ograniczenia nie obowiązują na granicy lądowej z Andorą.

W odniesieniu do obywateli państw trzecich (nie będących członkami UE), zakaz wjazdu nie dotyczy:

 • osób z prawem stałego pobytu w państwach UE, strefy Schengen, Andorze, Monako, Watykanie oraz San Marino,

 • posiadaczy długoterminowej wizy krajowej wydanej przez państwo UE lub strefy Schengen, udających się bezpośrednio do tego państwa,

 • pracowników transgranicznych,

 • pracowników służby zdrowia lub opiekunów osób starszych (w związku z działalnością zawodową),

 • kierowców transportu towarowego i załóg lotniczych(w związku z działalnością zawodową),

 • personelu dyplomatycznego, konsularnego i organizacji międzynarodowych, wojskowych i członków organizacji humanitarnych (w związku ze swoimi funkcjami),

 • osób studiujących w państwach UE, strefy Schengen (posiadających stosowne pozwolenie lub wizę),

 • pracowników wysoko wykwalifikowanych, których obowiązki zawodowe nie mogą być realizowane zdalnie (konieczne jest udokumentowanie sytuacji),

 • osób podróżujących w związku pilnymi, udokumentowanymi sprawami rodzinnymi,

 • osób, które udokumentują powody wyższej konieczności, lub których wjazd jest dopuszczalny z przyczyn humanitarnych.

Państwa trzecie, których rezydentów nie dotyczą powyższe tymczasowe ograniczenia podróży do UE:

 1. Australia

 2. Nowa Zelandia

 3. Rwanda

 4. Singapur

 5. Korea Południowa

 6. Tajlandia

 7. Chiny

Specjalne regiony administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej, których rezydentów nie dotyczą powyższe tymczasowe ograniczenia podróży do UE:

 1. Specjalny Region Administracyjny Hongkong

 2. Specjalny Region Administracyjny Makau