W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla podróżujących do Hiszpanii

29.09.2020

Komunikat

W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną i wzrostem liczby ognisk zakażeń COVID-19
w Hiszpanii, apelujemy do wszystkich osób podróżujących lub planujących podróż do tego kraju o śledzenie komunikatów i ostrzeżeń na stronie MSZ (więcej informacji: 
Informacje dla podróżujących do Hiszpanii). Decydując się na podróż, należy zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych problemów w podróży i zadbać m.in. o ubezpieczenie zdrowotne. 

 

Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską są poddawani rutynowej kontroli zdrowotnej, która obejmuje mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa. W przypadku stwierdzenia gorączki lub podejrzeń o wykazywanie objawów COVID-19, pasażer zostanie poddany kolejnej kontroli (powtórne mierzenie temperatury, badanie lekarskie). Jeśli podejrzenia okażą się uzasadnione zostanie uruchomiony alert sanitarny (wg protokołów przygotowanych wspólnie przez władze centralne i regionalne), a pasażer zostanie skierowany do odpowiedniego centrum medycznego.

Wszyscy pasażerowie są również zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es lub poprzez bezpłatną aplikację SPAIN TRAVEL HEALTH-SpTH). Formularz generuje kod QR, który należy okazać na granicy. 

Uwaga: polskie urzędy konsularne w Hiszpanii nie mają możliwości rozwiązywania problemów technicznych związanych z generowaniem zindywidualizowanych kodów QR. W tej sprawie należy kontaktować się z pomocą techniczną https://spth.gob.es/contact. Podmiotami kompetentnymi dla wsparcia użytkownika w kwestii kodu QR mogą być dedykowane linie lotnicze oraz biura podróży.

 

Ogólne zasady obowiązujące na terytorium Hiszpanii po zniesieniu stanu alarmowego

  • obowiązek zachowywania dystansu 1,5 m,
  • obowiązek noszenia maseczek ochronnych dla osób powyżej 6. roku życia w przestrzeni publicznej
  • obowiązek przestrzegania zasad higieny.

 

Od 21 czerwca 2020 roku normy, szczególne ograniczenia i środki prewencyjne związane z COVID-19 ustalają rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych. Mogą one dotyczyć m.in. dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, ograniczeń w transporcie publicznym i handlu, etc. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.