W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 - zmiana zasad odbioru paszportów

Odbiór dokumentów paszportowych

W związku z zagrożeniem COVID-19, do odwołania, zmuszeni jesteśmy wstrzymać możliwość osobistego odbioru spersonalizowanych dokumentów paszportowych.

Państwa paszport może zostać wysłany pocztą na Wasz adres w Niderlandach.

Aby otrzymać pocztą spersonalizowany dokument paszportowy należy:

 1. Przesłać do konsulatu, pocztą lub mailem (w formie skanu), podpisany odręcznie wniosek dostępny TUTAJ;
 2. Dołączyć potwierdzenia złożenia wniosku paszportowego (kopia lub skan);
 3. Jeśli posiadacie Państwo polski ważny dokument paszportowy (np. paszporty tymczasowy wydany na czas oczekiwania na doręczenie dokumentu ważnego 10 lat) należy go przesłać do konsulatu w celu anulowania;
 4. Wpłacić na konto Ambasady kwoty 10 euro tytułem kosztów przesyłki poleconej w bezpiecznej kopercie (w tytule należy podać „swoje nazwisko – wysyłka paszportu”).

Numer konta bankowego Ambasady RP w Hadze:

Ambassade de Republiek Polen
ABN AMRO
NL30 ABNA 0861 9798 50
SWIFT: ABNANL2AXXX

Jednocześnie pragniemy zapewnić, że podjęte kroki mają charakter tymczasowy i zostaną zniesione w najkrótszym możliwym terminie.

 

Plan znoszenia ograniczeń w NL - krok po kroku

Krok po kroku

 

Od poniedziałku 11 maja holenderskie władze rozpoczynają stopniowe łagodzenie dotychczasowych obostrzeń. Jednocześnie przypominają, że przestrzeganie podstawowych zasad jest bardzo ważnie.

Następujące zasady dotyczą wszystkich:

 • Częste mycie rąk
 • Kaszlenie i kichanie w łokieć
 • Używanie chusteczek jednorazowych do wydmuchiwania nosa i ich natychmiastowe wyrzucanie
 • Niepodawanie ręki przy powitaniu
 • Zachowanie odległości 1,5 metra (dwie długości ramienia) od innych
 • W miarę możliwości praca zdalna

Osoby chore:

 • Pozostanie w domu w przypadku objawów przeziębienia, takich jak katar, kichanie, ból gardła, łagodny kaszel lub wzrost temperatury do 38 stopni Celsjusza
 • Przy wystąpieniu  gorączki i / lub duszności  również współlokatorzy powinni zostać w domu. Jeśli objawy ustąpią i przez kolejne 24 godziny nie pojawią się nowe dolegliwości, można wyjść na zewnątrz.

Osoby powyżej 70 r.ż. oraz słabego zdrowia powinny zachować szczególną ostrożność:

 • Pozostawianie w jak najwyższym stopniu w domu;
 • Unikanie miejsc, w których przebywa wiele osób;
 • Zachowanie stale dystansu 1,5 metra od innych;
 • Jeśli zachowanie dystansu jest niemożliwe, oddalenie się w inne miejsce.
Zasady obowiązujące od 11 maja

Szkoły:

 • Od 11 maja zostaną otwarte szkoły podstawowe, w tym szkoły specjalne, żłobki i świetlice pozaszkolne

Sport i gry:

 • Dzieci w wieku do 12 lat włącznie mogą pod nadzorem wspólnie ćwiczyć na wolnym powietrzu.
 • Młodzież w wieku od 13 do 18 lat może ćwiczyć na wolnym powietrzu pod nadzorem, ale przy zachowaniu odległości 1,5 m między ćwiczącymi.
 • Dorośli - dozwolone jest uprawianie sportów na wolnym powietrzu w grupach, jeśli możliwe jest zachowanie odległości 1,5 metra od siebie. Bez organizowania zawodów, bez używania wspólnych przebieralni i pryszniców.

Zawody kontaktowe

 • Wykonywanie pracy przez osoby z tzw. zawodów kontaktowych jest znowu możliwe. Do zawodów tych należą m. innymi instruktorzy jazdy, zawody związane z sektorem opieki i zdrowia (dietetyk, masażysta, terapeuta zajęciowy, protetyk dentystyczny itp.), urody (fryzjer, kosmetyczka, pedicure itp.) i   medycyny alternatywnej (akupunktura, homeopatia itp.)
 • Wykonywanie pracy winno być tak zorganizowane, by (jeżeli to możliwe) zachować odległość 1,5 metra
 • Wszystkie spotkania realizowane są w oparciu o wcześniejsze umówienie wizyty i po dokonaniu oceny stanu zdrowia klienta

Biblioteki

 • Biblioteki zostają ponownie otwarte dla użytkowników, jednak zostaną podjete wszelkie działania, aby klienci zachowali 1,5 m dystansu między sobą.

Transport publiczny

 • Korzystanie z transportu publicznego tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne  zaleca się unikanie godzin szczytu i zachowanie odpowiedniego dystansu.
 • W pociągu, autobusie i metrze zaleca się noszenie niemedycznych maseczek (od 1 czerwca stanie się ono obowiązkowe).

Od 1 czerwca obowiązkowe jest zatem noszenie masek niemedycznych przez podróżnych i pracowników transportu publicznego. W przypadku zawodów kontaktowych wstępna kontrola klientów eliminuje wiele zagrożeń. Noszenie maseczek nie jest konieczne, ale oczywiście każdy może z nich korzystać.

Od 1 czerwca planowane jest wprowadzenie następujących środków:

(Jeśli wirus pozostanie pod kontrolą):

 • Otwarcie szkół średnich (sposób ich funkcjonowania musi jeszcze zostać opracowany);
 • Ogródki przykawiarniane zostaną otwarte o ile zapewnione będzie zachowanie odległości 1,5 m między klientami;
 • Kina, restauracje i kawiarnie oraz instytucje kulturalne (takie jak sale koncertowe i teatry) mogą zostać otwarte pod warunkiem:
  • przebywania w nich jednorazowo maksymalnie 30 osób (w tym personel) i zachowania odległości 1,5 metra;
  • wcześniejszej rezerwacji stolika/biletu przez klientów
  • wcześniejszej oceny ryzyka związanego z wizytą w kinie czy w teatrze przez klienta
 • Muzea i zabytki mogą być otwierane, jeśli zwiedzający kupią bilety z wyprzedzeniem, a ośrodki te umożliwią zachowanie odległości 1,5 metra  między zwiedzającymi;
 • Obowiązek noszenia masek niemedycznych przez podróżnych i pracowników transportu publicznego
Od 15 czerwca planowane jest wprowadzenia następujących środków:

(Jeśli wirus pozostanie pod kontrolą):

 • szkoły średnie zawodowe (MBO) będą mogły ponownie przeprowadzać egzaminy zawodowe i udzielać lekcji praktycznych. W odpowiednim czasie planuje się dalsze otwieranie szkół średnich zawodowych i ponowne otwarcie uczelni wyższych.
Od 1 lipca planowane jest wprowadzenie następujących środków:

(Jeśli wirus pozostanie pod kontrolą):

 • udostępnienie wspólnych toalet i pryszniców na kempingach i w parkach rekreacyjnych
 • zwiększenie maksymalnej  liczby osób odwiedzających kina, restauracje i kawiarnie oraz instytucje kultury. Będzie to dotyczyć również organizowania spotkań w większym gronie, takich jak nabożeństwa, wesela i pogrzeby.
Od 1 września:

(Jeśli wirus pozostanie pod kontrolą):

 • zostaną otwarte kluby fitness, sauny i centra odnowy biologicznej, stołówki klubowe, kawiarnie, kasyna oraz dozwolone będzie ponownie świadczenie usług seksualnych.
 • umożliwione zostanie uprawianie przez wszystkie grupy wiekowe sportów kontaktowych i  halowych. Będą mogły odbywać się zawody sportowe, ale bez publiczności. Dotyczy to również profesjonalnej piłki nożnej.

Decyzja na temat wydarzeń z dużą publicznością, takich jak festiwale i duże koncerty, zostanie podjęta przed 1 września.

Źródło: www.rijksoverheid.nl

 

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę wyjść na zewnątrz?

Jeśli tylko to możliwe zostań w domu. Wychodź na zewnątrz tylko w razie potrzeby: na zakupy, na spacer z psem, aby zaczerpnąć świeżego powietrza lub w przypadku, gdy musisz pomóc drugiemu człowiekowi. ZAWSZE zachowuj odległość 1,5 metra od osób, które nie należą do twojej rodziny/gospodarstwa domowego. Unikaj grup i wychodź sam. Jeżeli to możliwe pracuj w domu.

Czy mogę siedzieć w samochodzie z 2 osobami, jeśli nie jesteśmy współlokatorami?

Podstawowa zasada jest taka, że zawsze zachowujemy 1,5 metra dystansu z osobami, z którymi nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego. Odpowiedź zatem brzmi: NIE!

Jeśli znajdujesz się zbyt blisko drugiej osoby masz większą szansę na zarażenie siebie lub innych koronawirusem. Za brak zachowania dystansu 1,5 metra grozi grzywna w wysokości 390 euro dla osoby dorosłej i 95 euro, jeśli masz od 13 do 17 lat. W przypadku osób dorosłych grzywna zostanie zarejestrowana w holenderskim rejestrze karnym.

Mój pracodawca chce, byśmy w trójkę lub więcej osób dojeżdżali do pracy. Czy jest to dozwolone?

Podstawowa zasada jest taka, że zawsze zachowujemy 1,5 metra dystansu z osobami, z którymi nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego. Odpowiedź zatem brzmi: NIE!

Policja zaleca przedyskutowanie z pracodawcą innych opcji transportu pracowników np. w kilku busach. Jeśli Twój pracodawca nie zrobi nic, by była zachowana bezpieczna odległość między pracownikami może otrzymać grzywnę w wysokości 4350 euro.

Mój pracodawca każe nam pracować zbyt blisko siebie, czy tak można?

Twój pracodawca jest odpowiedzialny za Twoje zdrowie. Dlatego jest zobowiązany do zorganizowania tak miejsca pracy, by zachowana była między pracownikami odległość co najmniej 1,5 metra. Jeżeli masz wątpliwości zgłoś je pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie stosuje się do przepisów możesz również zgłosić to Inspekcji SZW, korzystając ze specjalnego formularza: 

https://fd8.formdesk.com/arbeidsinspectie/Corona_Meldingsformulier/?get=1&sidn=9a067de0a9804ce08838ff9acd540e0d 

 Co robi policja, gdy zatrzyma autobus pełen pracowników zatrudnionych przez biuro pośrednictwa pracy?

Jeśli agencja pracy tymczasowej lub pracodawca organizuje transport dla zbyt wielu osób, przy czym nie możliwe jest zachowanie dystansu 1,5 m między przewożonymi agencja pracy tymczasowej lub pracodawca zostanie ukarany grzywną w wysokości 4350 euro. Pasażerowie zostaną ukarani grzywną tylko wtedy, gdy nie będą chcieli opuścić pojazdu, by zrobić więcej miejsca. Jeśli przewoźnik dołożył wszelkich starań, aby umożliwić zachowanie dystansu poprzez np. usunięcie siedzeń lub wykonanie przegród z pleksiglasu, grzywna może zostać uchylona. 

Moja koleżanka ma trudności z chodzeniem, ale musi iść do lekarza. Czy mogę ją podrzucić samochodem?

Zgodnie z zasadami, jeżeli nie prowadzicie Państwo wspólnego gospodarstwa domowego, to nie należy tego robić.  Jednak ludzie troszczący się o innych w dzisiejszych czasach są bardzo potrzebni, dlatego ograniczając kontakt do minimum trzeba pomóc w razie potrzeby.

Chciałbym z kilkoma kolegami zorganizować piknik lub grilla. Czy można to robić, przy zachowaniu dystansu 1,5 m?

Jeżeli nie prowadzicie wspólnego gospodarstwa domowego odpowiedź brzmi: NIE!  

Chcę przekroczyć granicę belgijską, ale jest ona zamknięta. Co mam zrobić?

W Belgii obowiązuje, w związku z koronawirusem zakaz wjazdu do kraju. Na granicy belgijsko-holenderskiej wprowadzono kontrole graniczne. Osoby, które pracują w Belgii w zawodach kluczowych  mogą przekroczyć granicę dzięki specjalnej winiecie. Winietę można pobrać ze strony: https://crisiscentrum.be/nl/news/grensarbeiders-vitale-sectoren-en-met-cruciaal-beroep-kunnen-sneller-de-grens-met-Nederland

Czy granica niemiecka jest również zamknięta?

Podróżuj tylko w razie potrzeby. Granica między NL a Niemcami jest otwarta, ale obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące turystyki przygranicznej. Odbywają się również kontrole. Jeżeli mieszkasz w Niemczech i chcesz wrócić do domu z Holandii upewnij się, że możesz udowodnić, że mieszkasz w Niemczech. Musisz posiadać „Meldebescheinigung” z niemieckiej gminy. Jeżeli nie masz ważnego powodu, aby wjechać do Niemiec władze niemieckie mogą odmówić Tobie wjazdu na terytorium Niemiec. Turystyka nie jest ważnym powodem.

Źródło: https://www.politie.nl/themas/coronavirus-en-politiewerk.html

Materiały

Krok po kroku - łagodzenie ograniczeń
6​_maja.jpg 0.16MB