W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EURO 2020 - poradnik kibica

Przeżywaj piłkarskie emocje bezpiecznie i bez stresu. W poradniku kibica EURO 2020 znajdziesz najważniejsze informacje o wjeździe do Holandii i pobycie, a także adresy polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych, przydatne telefony i informacje. Poradnik możesz też pobrać na dole strony w formie pliku PDF.

Polskie urzędy dyplomatyczne i konsularne

Pomocy konsularnej dla miasta-gospodarza Amsterdamu udziela Ambasada RP w Hadze:

Adres: Alexanderstraat 25, 2514 JM Den Haag, Holandia
tel.: +31 (0) 70 79 90 100
e-mail: haga.konsulat@msz.gov.pl
Twitter: @PLinNederland
kontakt z konsulem dyżurnym: +31 70 70 11 036 (tylko w sprawach losowych, wymagających niezwłocznej interwencji konsula, czynny 24/7)

Policja, Szpitale i numery alarmowe

Numer alarmowy: 112
Numery wybierane z telefonu komórkowego:
112 - Straż pożarna
112 - Policja
112 - Pogotowie ratunkowe

Policja Amsterdam:
Posterunek policji przy stadionie Johan Cruijff ArenA:
Politie Amsterdam Zuidoost Bijlmermeer
Adres: Flierbosdreef 15, 1102 BV Amsterdam
Telefon w sprawach niewymagających natychmiastowej interwencji: 0900 - 8844 lub +31 34 357 8844 (dla dzwoniących spoza Holandii)

Szpitale Amsterdam:

Najbliższy szpital, ok. 3 km od Johan Cruijff ArenA:
Amsterdam UMC, locatie AMC
Adres: Meibergdreef 9, 1105 AZ Amsterdam
Tel.: +31 20 5669111

Zasady wjazdu

Dokumenty wymagane do wjazdu na terytorium Holandii:

Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Holandii (na okres do 4 miesięcy) jest: ważny paszport lub dowód osobisty. Przed wjazdem należy się upewnić, czy nie upłynęła data ważności dokumentu, czy jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na jednoznaczne potwierdzenie tożsamości posiadacza. Więcej informacji dotyczących wjazdu i pobytu w Holandii znajdziesz tutaj.

Aktualne informacje dotyczące ograniczeń i nakazów związanych z Covid-19 w Holandii są zamieszczane na stronach holenderskiej administracji rządowej i dostępne są tutaj.

Podróż samochodem bądź samolotem

Od 17 czerwca 2021 r. Polska jest oznaczona kodem zielonym jako państwo o bardzo niskim ryzyku zagrożenia Covid-19. Podróżujący z Polski do Holandii wszelkimi środkami transportu są od w/w daty zwolnieni z obowiązku testowania na Covid-19 oraz zalecenia poddania się 10-dniowej samoizolacji. Na lądowych granicach Holandii nie stosuje się stałej kontroli granicznej.
W przypadku podróży do Holandii samochodem osobowym należy uwzględniać, że policja holenderska często kontroluje, czy kierowca jest właścicielem pojazdu (ujawnionym w dowodzie rejestracyjnym). Jeśli jako posiadacz auta i kierowca nie przerejestrowałeś go na własne nazwisko, narażasz się na ryzyko mandatu, a nawet konfiskaty samochodu.

UWAGA! Przed wejściem na stadion kibice mają obowiązek okazania testu na Covid-19 przeprowadzonego w dniu meczu przez wskazane przez organizatora laboratorium.

Więcej informacji nt. warunków wjazdu do Holandii znajdziesz na stronie Informacje dla Podróżujących.

Zasady pobytu

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
COVID-19 W Holandii nadal obowiązują ograniczenia i nakazy wprowadzone w związku z pandemią Covid-19.

Podstawowe to:

 • zachowanie dystansu społecznego 1,5 metra,
 • nakaz stosowania maseczek w wewnętrznych przestrzeniach publicznych jak sklepy, urzędy, stacje benzynowe, oraz na peronach, dworcach, lotniskach i przystankach,
 • unikanie zatłoczonych miejsc,
 • częste mycie / dezynfekowanie rąk.

W przypadku dolegliwości typowych dla Covid-19 należy nawiązać kontakt z GGD (tel. 0800 1202 lub +31 85 0659063), aby umówić się na wykonanie testu.

Bezpieczeństwo

W Holandii obowiązuje trzeci stopień zagrożenia terrorystycznego (w pięciostopniowej skali). Bądź czujny w miejscach, gdzie odbywa się turniej, w strefach kibica i środkach komunikacji publicznej. Zgłaszaj podejrzane zachowania policji. Poważnie podchodź do oficjalnych ostrzeżeń oraz podporządkuj się zaleceniom lokalnych władz. Zachowaj szczególną ostrożność w sąsiedztwie i na stadionie, a także w środkach transportu publicznego.

Na czym polega pomoc konsularna?

Konsul pomoże, gdy:

 • zgubisz swój paszport i chcesz otrzymać paszport tymczasowy na powrót do kraju,
 • potrzebujesz pomocy w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem,
 • szukasz adwokata - konsul może przekazać listę lokalnych prawników.

Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy:

 • organizowaniu biletów wstępu na mecze,
 • pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej,
 • reklamacji usług hotelowych,
 • poszukiwaniu skradzionych lub zagubionych rzeczy osobistych i środków transportu,
 • organizowaniu transportu lokalnego czy poszukiwaniu miejsca do zaparkowania pojazdu,
 • organizowaniu podróży do i z Holandii,
 • transferze środków pieniężnych,
 • reklamacji biletów lotniczych czy na inne środki transportu,
 • rezerwacji biletów lotniczych i hoteli.
Najczęściej zadawane pytania
 1. Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia paszportu? 

Niezwłocznie poinformuj o tym najbliższy posterunek policji, poproś o protokół przyjęcia zgłoszenia. Zgłosić się do konsula z wnioskiem o paszport tymczasowy na powrót do kraju.

 1. Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży lub zagubienia dowodu osobistego? 

Utratę dowodu osobistego zgłoś w polskim urzędzie konsularnym. Opis procedury znajdziesz tutaj Konsul powiadomi o utracie dokumentu właściwy organ, który unieważni dowód. Konsul nie wydaje dowodów osobistych. Wniosek o dowód osobisty można złożyć tylko w Polsce, w dowolnym urzędzie gminy.

 1. Co robić w razie wypadku samochodowego? 

Osoba poszkodowana powinna niezwłocznie skontaktować się z odpowiednimi holenderskimi służbami dostępnymi pod lokalnym numerem alarmowym 112. Szkodę zgłoś ubezpieczycielowi.

 1. Jestem osobą aresztowaną i potrzebuję pomocy prawnej. Do kogo mogę się zwrócić? 

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, możesz skorzystać z posiadanej przez Ambasadę listy adwokatów. Spis znanych Ambasadzie adwokatów udostępniany jest na życzenie, kontakt: haga.konsulat@msz.gov.pl

 1. Kupiłem bilet na mecz w Amsterdamie. Jakie warunki muszę spełnić aby wejść na stadion? 

Każdy kibic posiadający bilet musi poddać się testowi na Covid-19 i wypełnić zgodne z prawdą oświadczenie o stanie zdrowia w okresie 24 godzin przed meczem. UWAGA. Kibice podlegają testowaniu na Covid-19. Jedynymi akceptowanymi przez organizatorów testami są te oferowane za pośrednictwem strony: www.testenvoortoegang.org. Test wykonany przed przekroczeniem granicy holenderskiej, bądź w innym niż autoryzowane laboratorium, nie będzie akceptowany. Szczegółowych informacji udzieli Ci organizator meczu oraz UEFA.

 1. Jestem zaszczepiony. Czy będę zwolniony z obowiązku wykonania testu przed wejściem na stadion? 

Szczepienie nie zwalnia z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu przed wejściem na stadion.

 

Przydatne linki:

 

Materiały

Poradnik kibica - od 17.06
Poradnik​_Kibica​_-​_EURO​_2021​_-​_NL​_(003).pdf 0.67MB