W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19

Data aktualizacji: 16.07.2021

 

 • Afganistan

24 czerwca 2020 r. ogłoszono wznowienie przez niektóre linie lotnicze połączeń dla osób wyjeżdżających z kraju (możliwy wylot do krajów Zatoki Perskiej). Otwarta została granica z Iranem. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Osoby przyjeżdżające z krajów trzecich zobowiązane są do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

Niektóre linie mogą wymagać od pasażerów wylatujących z kraju okazania negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. 

 


 • Bangladesz

 

W związku ze świętem Eid (20-21 lipca) zostanie złagodzony lockdown (na okres od 15 do 22 lipca). Działać będzie komunikacja publiczna, sklepy/rynki oraz biura.

Po zakończeniu Eid, od 23 lipca do 5 sierpnia będzie obowiązywać ścisły lockdown. Wszystkie biura rządowe i prywatne zostaną zamknięte. Wszelki transport zostanie zawieszony z wyłączeniem pojazdów używanych przez służby zdrowia i media. Obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domu (z wyjątkiem nagłych przypadków). Wojsko oraz służby graniczne zostaną rozmieszczone na ulicach w celu kontrolowania i egzekwowania ścisłej kwarantanny.    

 

Cudzoziemcy posiadający ważną wizę mogą wjechać do Bangladeszu po spełnieniu określonych warunków;

Konieczne jest przedstawienie zaświadczenia medycznego potwierdzającego brak zakażenia COVID-19 wydanego do 72h przed przylotem. Po przylocie należy poddać się dodatkowemu testowi.

Przy przylotach z Europy obowiązuje 14 dniowa kwarantanna instytucjonalna (pasażerowie spoza Europy odbywają kwarantannę domową); Po jej zakończeniu wykonywany jest test.

 


 • Bhutan

Do odwołania zawieszone jest wydawanie bhutańskich e-wiz i wiz on arrival, a dotychczas wydane wizy nie są obowiązujące. Loty międzynarodowe dla turystów pozostają zawieszone.

Po przyjeździe obowiązuje kwarantanna, należy także posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 


 • Indie

Wprowadzona wcześniej znaczna część obostrzeń jest luzowana w niektórych stanach (m.in. Delhi i Maharasztra z Mumbajem) z uwagi na poprawę sytuacji epidemicznej. Zasady wjazdu i pobytu (testy, kwarantanny) mogą się jednak znacznie różnić w zależności od stanu.

Międzynarodowy ruch lotniczy w Indiach pozostaje zawieszony. Dozwolone są wyłącznie loty repatriacyjne oraz specjalne w ramach umów o tzw. air bubbles z wybranymi państwami. Warunki lotów w ramach ww. umów dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Lotnictwa Cywilnego (https://www.civilaviation.gov.in/en/about-air-transport-bubbles). Z powodu liczby przypadków COVID-19 w Indiach oraz zagrożeniem rozprzestrzeniania się tzw. wariantu Delta, wiele państw (m.in. Kanada, Wielka Brytania, Australia, USA, ZEA) podjęło decyzję o zawieszeniu/ograniczeniu połączeń lotniczych z tym krajem lub wprowadzeniu znacznych obostrzeń przy przylotach pasażerskich. Przy wylocie z Indii najlepiej posiadać wynik testu weryfikowalny za pomocą kodu QR.

 

Władze indyjskie poinformowały o możliwości wjazdu do Indii cudzoziemców posiadających dowolny rodzaj wizy poza turystyczną. Wjazd w celach turystycznych w dalszym ciągu jest zabroniony, a wizy tego typu nie są wydawane. Wszystkie dotychczas wydane wizy turystyczne zostały unieważnione.

Podróżni przed rozpoczęciem podróży obowiązani są posiadać negatywny wynik testu na COVID-19 wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed wylotem. Test należy dołączyć do deklaracji o stanie zdrowia wypełnianej online. Wyjątek stanowi wyłącznie przyjazd w związku ze śmiercią w rodzinie.

Pasażerowie z Wielkiej Brytanii, Europy i Bliskiego Wschodu poddawani są dodatkowo szybkiemu testowi po wylądowaniu. W przypadku negatywnego testu pasażer powinien samodzielnie kontrolować swój stan zdrowia (brak kwarantanny w tym przypadku). Pasażerowie przylatujący z Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii pomimo otrzymania negatywnego wyniku testu zobowiązani są do odbycia 7-dniowej kwarantanny domowej zakończonej kolejnym testem. W przypadku pozytywnego wyniku testu przeprowadzonego już po wylądowaniu 7-dniowej kwarantannie zakończonej testem (instytucjonalna w przypadku lotów z Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA); domowa przy innych kierunkach) poddawane są osoby z „bliskiego kontaktu” z pasażerem, u którego wykryto COVID-19. Za takie uznawane są osoby siedzące 3 rzędy przed i 3 rzędy za pasażerem.

Pasażerowie z innych kierunków nie są poddawani testom po przylocie.

Algorytm postępowania w przypadku przylotów do Indii oraz dalszego tranzytu wewnątrz kraju dostępny jest poniżej.

Aktualne regulacje znaleźć można również na stronie: https://boi.gov.in/content/advisory-travel-and-visa-restrictions-related-covid-19-1. Podczas pobytu w Indiach należy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu społecznego w miejscach publicznych.

  


 • Malediwy

Malediwy notują nadal duże przyrosty liczby zakażeń COVID-19.

 

Wcześniejsza rezerwacja hotelu jest konieczna. Dozwolone są tzw. split stays (w więcej niż 1 obiekcie). Turyści mogą przemieszczać się pomiędzy hotelami na różnych wyspach (w przypadku powrotu do miejsca zakwaterowania tego samego dnia). W przypadku noclegu na innej wyspie/zmianie hotelu przejazd możliwy jest po uzyskaniu zezwolenia (mailowo, min. na 2 dni przed przejazdem). Po podróży z Male (poza tranzytem z lotniska) wymagana jest kwarantanna na wyspie docelowej.

W przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem lub objęcia turysty kwarantanną (w przypadku kontaktu z osobą zakażoną – interpretacja pozostaje w gestii lokalnych władz sanitarnych), jest on zobowiązany do pokrycia kosztów pobytu w obiekcie (hotelu, resorcie) podczas jej odbywania. Po zakończeniu kwarantanny przeprowadzany jest kolejny test. W przypadku uzyskania wyniku pozytywnego na turystę może być nałożony obowiązek kolejnej kwarantanny.

W przypadku otrzymania informacji o pozytywnym wyniku testu lub informacji o objęciu kwarantanną należy postępować zgodnie ze wskazaniami i decyzjami władz lokalnych.

Wizy on arrival wydawane są za darmo na 30 dni i mogą zostać przedłużone. Przy przylocie należy obowiązkowo przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19.Od 3 maja w pełni zaszczepieni turyści ponownie zostali objęci obowiązkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu wykonanego najwcześniej na 96 godzin przed przyjazdem. Podróżni powinni wypełnić online (na 24 godziny przed podróżą) deklarację o stanie zdrowia (formularz dostępny na stronie: http://imuga.immigration.gov.mv).

Jeśli turysta spędził część pobytu w guesthousie, zobowiązany będzie do wykonania na 72 godziny przed wylotem z Malediwów testu PCR na obecność koronawirusa.

Poradnik i wytyczne dot. przyjazdu i zasad obowiązujących turystów i sektor turystyczny w związku z COVID-19 dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Turystyki (https://www.tourism.gov.mv/covid19) lub  Urzędu Imigracyjnego (https://immigration.gov.mv/faq-for-visiting-the-maldives/).

 

 


 • Nepal

Od 1 czerwca wznowione zostały częściowo połączenia lotnicze do Chin, Kataru i Stambułu. Uruchamiane mają być również m.in. połączenia z ZEA, Japonią, Arabią Saudyjską i Malezją. Z uwagi na lockdown nie ma możliwości wjazdu dla turystów. Do 8 lipca istniała możliwość wyjazdu (bez naliczania dodatkowych opłat) osób, którym w okresie po 28 kwietnia skończyła się ważność wizy. Po tym czasie za każdy dzień pobytu pobierana będzie dodatkowa opłata. Maksymalny łączny czas pobytu nie może przekroczyć 210 dni.

Zniesiono ograniczenia związane z lockdownem (częściowe restrykcje obowiązują nadal w Katmandu). Osoby wjeżdżające do kraju zobowiązane są do odbycia płatnej kwarantanny instytucjonalnej (w hotelu), w tym wykonania dwóch testów (pierwszy po 7 dniach). Osoby w pełni zaszczepione objęte są mniejszymi rygorami kwarantanny. Nie możliwości wjazdu cudzoziemców z Chin lub Indii, jak również tranzytu przez Nepal.

Jesienią 2020 r. częściowo wznowiony został ruch turystyczny (obecnie przyjazdy zawieszone z uwagi na lockdown). Dyplomaci, pracownicy organizacji międzynarodowych i NGO mogą po przedstawieniu preapproval letter z odpowiedniego ministerstwa otrzymać wizę on arrival przy wjeździe do Nepalu.

Turyści co do zasady muszą przed wylotem uzyskać wizę w ambasadzie Nepalu. w przypadku krajów, w których nie ma ambasady Nepalu możliwe jest zwrócenie się za pośrednictwem Departamentu Turystyki o wydanie  wizy on arrival (należy przedłożyć m.in. potwierdzenie zakwaterowania, ubezpieczenie)

W przypadku wjazdu w celu wypraw trekkingowych i wysokogórskich wizę najlepiej uzyskać za pośrednictwem agencji turystycznej. Zasady wznowienia turystyki opublikowane zostały na niniejszej stronie internetowej:  https://trade.welcomenepal.com/entry-protocol-for-mountaineering-expeditions-and-trekking-in-nepal/ 

Przy wjeździe konieczne będzie okazanie negatywnego wyniku testu PCR sprzed 72 godzin, ubezpieczenia na 5 tys. USD (koszty leczenia COVID-19) oraz ew. zarezerwowania hotelu w celu odbycia kwarantanny.  Turysta ma możliwość skrócenia kwarantanny pod warunkiem wykonania na swój koszt testu PCR niezwłocznie po przyjeździe do Nepalu. W przypadku pozytywnego wyniku testu turysta pozostaje w kwarantannie do czasu uzyskania wyniku negatywnego.


 • Sri Lanka

Zakończono lockdown, jednak w dalszym ciągu mogą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy dystryktami.

Od 1 czerwca wznowiono możliwość przylotów pasażerskich na wyspę. Poza turystami na pokładzie samolotu może przebywać 75 pasażerów. Od 6 maja, osoby, które w ciągu 14 dni przed przyjazdem przebywały w Indiach nie mogą wjechać na wyspę. Turyści mogą wjechać na wyspę pod warunkiem:

 • Wcześniejszego otrzymania wizy online;
 • Okazania przy przylocie negatywnego wyniku testu PCR;
 • Zarezerwowania pierwszych 14 dni pobytu w jednym z wyznaczonych hoteli (tzw. level 1 hotels); istnieje możliwość zmiany hotelu na inny z tej kategorii;
 • Nie opuszczania hotelu w tym okresie, z wyłączeniem wycieczek do wyznaczonych stref w ramach „bańki turystycznej” (bezpośredni przejazd do jednej z 14 zatwierdzonych atrakcji turystycznych);
 • Opłacenia 2 testów PCR przy pobycie do 7 dni i 3 przy wyjeździe dłuższym (I w dniu zameldowania, II po 5-7 dniach, III po 10-14) – płatne przy aplikowaniu o wizę;
 • Wykupieniu przy aplikowaniu o wizę miesięcznego ubezpieczenia na kwotę 50 tys. USD pokrywającego koszty leczenia COVID-19.

 

Swobodne poruszanie się turysty po Sri Lance będzie możliwe dopiero po 14 dniach i uzyskaniu negatywnego wyniku testu PCR. W przypadku turystów, którzy otrzymali dwie dawki szczepionki, w przypadku gdy od przyjęcia drugiej dawki minęło 14 dni, obowiązują ułatwienia sanitarne.

 Informacje na temat przedłużania wiz dla osób przebywających na Sri Lance dostępne są na stronie internetowej: https://eservices.immigration.gov.lk/vs/home.php

 

Materiały

Algorytm postępowania przy wjeździe do Republiki Indii
Arrivals​_India​_Algorithm.pdf 0.23MB