W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pobyt w Indonezji - aktualizacja

27.07.2020

Szanowni Państwo, Ambasada RP w Dżakarcie informuje, że w dniu 10 lipca dyrekcja generalna ds. Imigracji wydała okólnik IMI-GR.01.01-1102 TAHUN 2020 (w załączeniu), który reguluje procedury dotyczące cudzoziemców przebywających obecnie na emergency permit oraz posiadaczy ITAS (zezwoleń na pobyt stały) / ITAP (zezwoleń na pobyt stały) poza Indonezją. Wg. okólnika:

Komunikat
 1. Posiadacze ITAS / ITAP mieszkający obecnie poza Indonezją, których zezwolenie wygasło:

Mogą wjechać do Indonezji w przypadku uzyskania zgody Ministerstwa / Instytutu Technicznego oraz w celu połączenia rodziny, pod warunkiem przedłużenia ITAS / ITAP w ciągu 60 dni od daty wydania okólnik (10 lipca).

Cudzoziemcy, którzy nie należą do kategorii (a), muszą ubiegać się o nowy ITAS

 1. Posiadacze ITAS / ITAP oraz posiadacz zezwolenia na jednorazową wizytę, którzy mieszkają w Indonezji z ważnym zezwoleniem. Mogą przedłużać swoje zezwolenia zgodnie ze standardowymi procedurami przedłużania wiz.
 2. Posiadacze zezwoleń na pobyt jednorazowy, którzy mieszkają w Indonezji i otrzymali emergency permit, ponieważ ich zezwolenie na pobyt jednorazowy wygasło i nie mają możliwości opuszczenia Indonezji w ciągu 30 dni od daty wydania okólnika (10 lipca) muszą:
 • Przedłużyć zezwolenie na wizytę lub;
 • Przekształć emergency permit w zezwolenie na pobyt (ITAS).
 1. Posiadacze ITAS mieszkający w Indonezji, którzy otrzymali emergency permit, ponieważ ich ITAS wygasł w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie okólnika (10 lipca) muszą:
 • przedłużyć ITAS lub
 • Opuścić Indonezję (krótkoterminowe ITAS - nie można przedłużać).
 1. Posiadacze ITAP mieszkający w Indonezji i którzy otrzymali emergency permit, ponieważ ich ITAP wygasł w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie okólnika (10 lipca) muszą przedłużyć swój ITAP.
 2. Posiadacze wizy po przyjeździe (VOA) mieszkający w Indonezji i nie mający możliwości opuszczenia Indonezji w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie okólnika (10 lipca) posiadacze VOA muszą przedłużyć VOA.
 3. Cudzoziemcy mieszkający w Indonezji na podstawie zwolnienia z obowiązku wizowego muszą opuścić Indonezję w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie okólnika (10 lipca).
 4. Cudzoziemcy posiadają wizę Telex (wizę biznesową lub wizę ograniczonego pobytu) i obecnie mieszkają w Indonezji mogą ubiegać się o wizę na pobyt jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu lub zezwolenie na pobyt (ITAS) w lokalnym urzędzie imigracyjnym bez konieczności odbierania wizy w Ambasadzie Indonezji za granicą.

W przypadku, gdy cudzoziemcy zdecydują się nie przedłużać / zmieniać pozwoleń lub wiz, muszą opuścić Indonezję w ciągu 30 dni od daty wydania okólnika (10 lipca). 

Informujemy, że muszą Państwo postępować zgodnie z nowymi przepisami określonymi w okólniku, aby uniknąć sankcji administracyjnych, które mogą obejmować kary za przedłużanie pobytu (1 milion IDR dziennie) i deportacje.

Sugerujemy natychmiastowy kontakt z najbliższym urzędem imigracyjnym.

Materiały

okólnik IMI-GR.01.01-1102 TAHUN 2020
SE​_DIRJENIM​_LAYANAN​_IZIN​_TINGGAL​_KEIMIGRASIAN​_DALAM​_TATANAN​_KENORMALAN​_BARU.pdf 0.23MB
Circular​_Note​_regarding​_the​_Reiteration​_of​_Immigration​_Circular​_Letter​_No1102
20200723​_D01615​_Circular​_Note​_regarding​_the​_Reiteration​_of​_Immigration​_Circular​_Letter​_No1102.pdf 0.75MB