W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lotnictwo ogólne

Lotnictwo ogólne (ang. General Aviation - GA) obejmuje cały ruch lotniczy (prywatny i komercyjny), z wyłączeniem lotów rozkładowych oraz wojskowych.

Zgodnie z Rejestrem Lotnisk Cywilnych prowadzonym przez  Prezesa ULC, w chwili obecnej w Polsce znajduje się 65 lotniska. 14 certyfikowanych lotnisk użytku publicznego,  9 lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, 25 lotniska użytku publicznego niepodlegających certyfikacji oraz 17 lotnisk użytku wyłącznego. Z tej liczby Aeroklub Polski jest zarządzającym na 24 lotniskach. Ponadto w ewidencji lądowisk ULC wpisanych jest 138 lądowisk samolotowych i  335 lądowisk śmigłowcowych w tym 111 lądowisk śmigłowcowych prywatnych (6 lądowiska wyniesione) i 224 lądowiska śmigłowcowe przyszpitalne (47 lądowisk wyniesionych).

Ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek lotniczy w Polsce coraz bardziej odczuwalny staje się deficyt małych lokalnych lotnisk. Lotniska takie zlokalizowane w pobliżu większych miejscowości mogą stanowić znaczne odciążenie lotnisk komunikacyjnych położonych w tej samej aglomeracji od ruchu małych samolotów lotnictwa ogólnego, usprawniając ich funkcjonowanie i zwiększając ich przepustowość.

Ministerstwo Infrastruktury co do zasady popiera rozwój lotnisk regionalnych, jednak decyzja o rozwoju lotniska, powinna brać pod uwagę nie tylko aspekty społeczne czy gospodarcze dla regionu, ale przede wszystkim uwzględniać ekonomiczną wykonalność i samodzielność finansową takiego projektu w długim terminie.

Ministerstwo dostrzega potencjał dla rozwoju rynku General Aviation w Polsce, które może stanowić dobrą alternatywę dotarcia do rejonów Polskich trudno dostępnych drogowo i kolejowo.  Ponadto, może okazać się ciekawą perspektywą podróży służbowych i biznesowych. Rozwój General Aviation wymaga nie tylko szkolenia nowych pilotów, dobrej infrastruktury lotniskowej, ale i inwestowania w nowe technologie oraz usuwania barier prawnych ograniczających rynek.

Biorąc pod uwagę dynamiczny charakter rozwoju tego obszaru lotnictwa w Polsce, w listopadzie 2014 r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego podpisał Wytyczne Nr 17, które określają parametry techniczne dla lądowisk. Można się z nimi zapoznać na stronie internetowej Dziennika Urzędowego ULC.

{"register":{"columns":[]}}