W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Impuls dla biznesu. Podsumowanie wizyty ministra Jerzego Kwiecińskiego w USA

19.07.2019

Przystąpienie do Rady Rządowej United Nations Global Compact, jako pierwszy kraj reprezentujący Europę środkową i wschodnią, spotkanie z Sekretarzem Handlu Wilburem Rossem, rozmowy z kongresmenami i przedstawicielami świata biznesu – tak w skrócie można podsumować cztery dni wizyty ministra Jerzego Kwiecińskiego w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Zdjęcia z wizyty ministra Kwiecińskiego w USA

Współpraca gospodarcza efektem dobrego klimatu politycznego

– Istotnym celem wizyty w Stanach Zjednoczonych jest otwieranie nowych płaszczyzn  współpracy  Polski zarówno ze Stanami Zjednoczonymi jak i organizacjami międzynarodowymi. Dobry klimat polityczny przekłada się na jakość naszych relacji gospodarczych – powiedział minister Jerzy Kwieciński inaugurując wizytę.

Szereg spotkań w Waszyngtonie rozpoczęły rozmowy z Sekretarzem Wilburem Rossem. Tematem dyskusji  było utrzymanie i poszerzenie wymiany handlowej  i inwestycyjnej. Przedmiotem rozmowy były również polskie ambitne projekty inwestycyjne, jak CPK, tworzenie możliwości współpracy dla przedsiębiorstw oraz inicjatywa Trójmorza.

Następnie minister spotkał się z przedstawicielami Kongresu, w tym członkami Klubu Polskiego: Debbie Dingell z Michigan, która zasiada w komisji do spraw energii i handlu oraz Markiem Amodei, reprezentującym Nevadę. Celem rozmów była promocja polskich interesów gospodarczych.

Jerzy Kwieciński wziął również udział,  w charakterze  gościa honorowego, w okrągłym stole organizowanym przez jeden z najważniejszych think-tanków amerykańskich - Atlantic Council, który doradza rządowi USA w sprawie współpracy międzynarodowej od 1961 roku. Konferencja współorganizowana przez firmę Google dotyczyła wyzwań cyfrowych stojących przed Europą, a tematem dyskusji była miedzy innymi promocja polskich rozwiązań technologicznych oraz działania rządu w tym zakresie.

Rozmowy z Bankiem Światowym poświęcone były natomiast możliwościom zwiększenia innowacyjności polskich przedsiębiorstw i dostępu do finasowania inwestycji.

Istotne były także spotkania z przedstawicielami świata biznesu. Rozmowy z członkami najważniejszych Izb Gospodarczych USA, w tym Amerykańskiej Izby Handlowej zrzeszającej ponad trzy miliony przedsiębiorców, były okazją do zaprezentowania atutów polskiej gospodarki i zachęcenia inwestorów do lokowania swoich  przedsięwzięć w naszym kraju.

Rada Rządowa United Nations Global Compact – co oznacza w praktyce?

Polska jako pierwszy kraj z Europy Środkowej przystąpiła do Rady Rządowej United Nations Global Compact.  Jest to jeden z przykładów działań podejmowanych przez nasz kraj wspólnie z ONZ. United Nations Global Compact jest największą biznesową inicjatywą ONZ, skupiającą 10 tysięcy korporacji z ponad 160 krajów, które na co dzień pracują z ONZ nad wdrożeniem Celów Zrównoważonego Rozwoju.

– Przystąpienie Polski do elitarnego grona Rady Rządowej UNGC jest ważnym sygnałem, nie tylko dla polskich przedsiębiorstw, ale dla całej społeczności międzynarodowej, wskazującym na rosnące znaczenie Polski, polskiej gospodarki i polskiego biznesu. Obecnie naszym kluczowym zadaniem jest silniejsze włączenie polskich przedsiębiorstw do tej współpracy – podkreślił Jerzy Kwieciński.

Udział Polski w pracach Rządowej Rady United Nations Global Compact może przyczynić się pośrednio do większego zaangażowania polskich firm w system zamówień publicznych ONZ. Wartość tego rynku  wynosi ponad 18 miliardów dolarów rocznie i systematycznie wzrasta. W roku 2018 udział polskiego biznesu był marginalny. Rynek zamówień publicznych ONZ obejmuje wszystkie kraje świata. Ponad 30 Agencji Systemu Nardów Zjednoczonych nabywa towary i usługi z 194 krajów.

– Naszym ambitnym celem jest wspólnie zapewnienie większego udziału polskich firm, w tym MŚP w tym systemie – akcentował Kwieciński.

- Najważniejszym zadaniem United Nations Global Compact jest praca z sektorem prywatnym i włączanie go do prac Systemu ONZ. Bez takich działań ONZ nie jest w stanie wdrożyć Celów Zrównoważonego Rozwoju i powiązanych z nimi programów i projektów, które są realizowane na całym świecie. Co ważne poprzez swoje polityki system ONZ wpływa także na biznes stymulując a często tworząc mega trendy i przestrzeń dla nowych rozwiązań, technologii i produktów. Jednym z moich najważniejszych zadań jest stałe zwiększanie udziału polskich firm w sieci członków United Nations Global Compact – zaznaczył Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Prezes Rady Global Compact Network Poland

Bardziej dostępni

Jednym z kluczowych spotkań były rozmowy z Davidem Capozzi przewodniczącym Amerykańskiej Access Board. Była ona inspiracją do utworzenia polskiej Rady Dostępności.  

– Wymiana doświadczeń w tym obszarze jest dla nas bardzo cenna. Wierzę, że teraz to Polska stanie się wzorem dla innych państw – mówił minister Jerzy Kwieciński.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
22.07.2019 09:45 Małgorzata Głowacka
Pierwsza publikacja:
22.07.2019 09:45 Małgorzata Głowacka
{"register":{"columns":[]}}