W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Kwieciński o perspektywach dla mieszkańców wsi

09.04.2019

Dostępność Plus, aktywizacja zawodowa, wsparcie dla przedsiębiorców oraz nowelizacja prawa budowlanego – to działania na szczeblu krajowym, które również mają znaczenie dla mieszkańców wsi. O tym mówił Minister Jerzy Kwieciński podczas konferencji o perspektywach dla mieszkańców obszarów wiejskich w Kalsku (woj. lubuskie).

Na zdjęciu minister Jerzy Kwieciński z mikrofonem podczas przemówienia, w tle biało-czerwone flagi.

W wydarzeniu oprócz Ministra wziął udział Prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele innych resortów: Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska.

Minister Kwieciński przybliżył uczestnikom kwestie, którymi zajmuje się Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, a które mają znaczenie dla obszarów wiejskich. Poruszył przede wszystkim temat programu Dostępność Plus, który mimo charakteru ogólnopolskiego, ma także zmieniać rzeczywistość mniejszych miast, miasteczek i wsi.
 
W czerwcu rusza projekt, w którym 150 jednostek samorządowych otrzyma granty na finansowanie usług transportu indywidualnego typu „od drzwi do drzwi”. Jako że takie usługi są trudno dostępne na obszarach wiejskich, projekty składane przez gminy wiejskie i miejsko-wiejskie będą traktowane preferencyjnie” podkreślił minister.
 
100 placówek zdrowia bez barier i 100 szkół bez barier to projekty, z których również mogą skorzystać mieszkańcy wsi. Poprawa dostępności architektonicznej oraz specjalistyczne szkolenia będzie możliwa także dla małych ośrodków. Szpitale mogą liczyć na wsparcie w wysokości 2 mln zł, a przychodnie ok. 750 tys. zł dla placówki. Szkoły na obszarach do 50 tys. mieszkańców będą premiowane w możliwości uzyskania grantu w wysokości do 2 mln zł. Dostępność Plus to także usługi społeczne i zdrowotne – dzięki nim osoby starsze o ograniczonej samodzielności mogą skorzystać z szeregu usług świadczonych w domach lub w niewielkich, wyspecjalizowanych placówkach.
 
Minister poruszył także kwestię aktywizacji zawodowej i wsparcia przedsiębiorczości dla osób z obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Wsparcie jest skierowane do bezrobotnych, osób biernych zawodowo, zwłaszcza tych w trudnej sytuacji na rynku pracy. Na poziomie regionalnym wsparcie jest skierowane do osób w wieku 30 lat i więcej.
 
Oprócz tego minister mówił o zmianach w prawie budowlanym, np. kwestii legalizacji samowoli budowalnych czy zmniejszeniu ilości dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy.

Zdjęcia (2)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.04.2019 11:23 Zuzanna Orczyc-Musiałek
Pierwsza publikacja:
12.04.2019 11:23 Zuzanna Orczyc-Musiałek