Zmiany w OFE

Zmiany w OFE - konferencja w KPRM

Już w maju ustawa o przekształceniu OFE w prywatne indywidualne konta emerytalne trafi do konsultacji. Reforma systemu emerytalnego to kolejny z etapów realizacji strategii rządu, zapowiedzianej przez premiera Mateusza Morawieckiego przed trzema laty

- Zakładamy, że planowane zmiany wejdą w życie od stycznia 2020 roku – ogłosił minister Jerzy Kwieciński i podkreślił, że ma nadzieję, że środki, które trafią na IKE upowszechnią ten system oszczędzania na emeryturę.

Rząd proponuje, by uczestnicy OFE mieli wolny wybór pomiędzy prywatnymi Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi, a przekazaniem pieniędzy do ZUS. Środki z OFE będzie można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.
Premier poinformował, że sposób przebudowania systemu emerytalnego będzie oparty na trzech filarach jakim są ZUS, Pracownicze Plany Kapitałowe i Indywidualne Konta Emerytalne. Wyjaśnił, że środki z OFE, których jest blisko 162 mld zł trafią na konta emerytalne prawie 16 mln Polaków.
Jak zapowiedział szef rządu, 100 proc. środków z OFE trafi na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków. Jak dodał, będą one w całości prywatne i dziedziczone.

pdf przekształcenie ofe w ike

2.39MB

Navigation Menu

Metrics

Informacje o publikacji dokumentu
Opublikowano: 16.04.2019 11:09
Osoba publikująca: Emilia Chmiel
Zmodyfikowano: 17.04.2019 12:40
Osoba modyfikująca: Beata Pondo