W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 - informacje dla turystów

Ambasada RP w Nairobi przekazuje poniżej aktualne informacje nt. obostrzeń wjazdowych związanych z pandemią koronawirusa w Kenii, Ugandzie, Somalii, na Madagaskarze, Mauritiusie i Seszelach. Prosimy zapoznać się z nimi przed planowaniem podróży do ww. krajów. 

Data ostatniej aktualizacji: 8 sierpnia 2020 r.

 

Kenia 

W dn. 15 lipca br. uruchomione zostały komercyjne loty krajowe, a od 1 sierpnia br. - połączenia międzynarodowe. Wznowienie lotów do Kenii zapowiedziały następujące linie lotnicze: Qatar Airways, Emirates, British Airways, KLM oraz Air France. Rząd kenijski opracował zestaw wytycznych w zakresie bezpieczeństwa dot. podróży samolotem i wjazdu do Kenii (do pobrania poniżej). Wytyczne te zakładają m.in. konieczność korzystania z maseczki przez cały czas trwania lotu, okazanie przy wjeździe do Kenii negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego na max. 96h przed lotem, weryfikację temperatury ciała, obowiązkową kwarantannę dla części pasażerów (aktualna lista państw, z których podróżujący są zwolnieni z kwarantanny: https://kcaa.or.ke/sites/default/files/docs/covid_19/exempted_states.pdf). W dn. 8 sierpnia br. Polska została dodana do ww. listy - oznacza to, że osoby podróżujące z Polski, przy spełnieniu innych wymogów (okazanie negatywnego wyniku testu, temperatura ciala w normie), będą zwolnione z kwarantanny przy wjeździe do Kenii.

Na terytorium całego kraju wciąż obowiązuje godzina policyjna (21:00 - 4:00), w dn. 27 lipca br. przedłużona o kolejne 30 dni. Restauracje mogą działać tylko do godz. 19:00, bary pozostają zamknięte, wszystkie restauracje i jadłodajnie obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu. W dn. 7 lipca br. zniesiono zamknięcie miast Nairobi, Mombasa i hrabstwa Mandera. W chwili obecnej można poruszać się między wszystkimi hrabstwami kraju, także koleją na trasie Nairobi - Mombasa.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej:  https://www.health.go.ke/

Mauritius

Granice Mauritiusa są zamknięte obywateli państw trzecich. Nie jest ogłoszona data ich otwarcia. Loty komercyjne są zawieszone do września br., za wyjątkiem lotów cargo, repatriacyjnych i z pomocą humanitarną. Nie ma decyzji w sprawie daty i warunków wznowienia ruchu turystycznego.

Informacje na temat sytuacji na Mauritiusie: http://www.govmu.org/

Madagaskar

Granice Madagaskaru są zamknięte. Nie jest ogłoszona data ich ponownego otwarcia. Loty komercyjne są zawieszone do odwołania za wyjątkiem lotów cargo, repatriacyjnych i z pomocą humanitarną. Ciągle odbywa się ewakuacja osób, które nie mogą opuścić Madagaskaru od marca br., kiedy to zamknięto granice i zawieszono ruch lotniczy. Brak informacji o planach dotyczących wznowienia ruchu turystycznego. 

Po kilku tygodniach zniesionych obostrzeń, wobec dynamicznego wzrostu zachorowań, na początku lipca br. po raz drugi podjęto decyzję o zamknięciu i izolacji stolicy Antananarivo.

Informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na Madagaskarze: http://www.sante.gov.mg/ministere-sante-publique/

Seszele

Od dn. 1 sierpnia br. uruchomiono komercyjne połączenia lotnicze z zagranicą. Władze zezwoliły na wjazd osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach niskiego ryzyka (nie ma wśród nich Polski). Lista krajów niskiego ryzyka, która będzie na bieżąco aktualizowana oraz informacje dla turystów dostępne są na stronie:  https://covid19.seychelles.travel/

Osoby wjeżdżające na Seszele muszą okazać wynik negatywnego testu na COVID-19 wykonanego najpóźniej na 48 godzin przed wylotem. Dodatkowo obowiązkowy jest test PCR na lotnisku w Mahé  po przylocie na Seszele (koszt 50 USD). Turyści zobowiązani są do przebywania wyłącznie w resortach hotelowych, bez możliwości wychodzenia na zewnątrz. 

Jachty i łodzie wycieczkowe mogą przybijać do portów na Seszelach pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia zawierającego trasę podróży w ciągu ostatnich 14 dni łącznie z odwiedzanymi portami, listę pomiarów temperatury u wszystkich pasażerów oraz przedstawienia zaświadczenia dla każdej osoby na pokładzie, łącznie z załogą, o braku objawów COVID-19.  Obowiązkowy jest test PCR dla wszystkich, którzy przez przybyciem na Seszele przebywali na morzu krócej niż 14 dni. Obowiązuje zakaz wpływania wielkich statków wycieczkowych do portów na wyspach do końca 2020 r.

Aktualne warunki wjazdu na Seszele: https://docs.google.com/viewerng/viewer?url=http://www.health.gov.sc/wp-content/uploads/Conditions-for-entry-of-persons-into-Seychelles.pdf&hl=en

Uganda

Granice Ugandy są zamknięte. Nie jest ogłoszona data ich ponownego otwarcia. Loty komercyjne są zawieszone do odwołania za wyjątkiem lotów cargo, repatriacyjnych i z pomocą humanitarną. Brak decyzji w sprawie wznowienia ruchu turystycznego.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w Ugandzie: https://www.health.go.ug/covid/

Somalia

Rząd podjął decyzję o ponownym uruchomieniu lotów krajowych z dn. 5 lipca br., a lotów międzynarodowych z dn. 3 sierpnia br. Pozostałe obostrzenia, w tym m.in. godzina policyjna, są stopniowo znoszone. Należy przy tym pamiętać, że niektóre autonomiczne regiony regulują sprawy obostrzeń we własnym zakresie, np. Somaliland już w dn. 23 czerwca br. zniósł wszystkie restrykcje, wznowił loty międzynarodowe i zezwala w chwili obecnej na organizację dużych zgromadzeń ludzkich.

Aktualne informacje nt. sytuacji w Somalii: https://moh.nomadilab.org/ 

Materiały

Kenia​_wytyczne władz miejscowych ws. międzynarodowych podróży lotniczych
Kenia​_Wytyczne​_władz​_miejscowych​_ws​_międzynarodowych​_podróży​_lotniczych.pdf 0.44MB
Kenia​_komunikat ws. listy państw, których obywatele są zwolnieni z kwarantanny
Kenia​_komunikat​_ws​_listy​_państw,​_których​_obywatele​_są​_zwolnieni​_z​_kwarantanny.pdf 0.12MB