W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 - informacje dla turystów

19.09.2020

Ambasada RP w Nairobi przekazuje poniżej aktualne informacje nt. obostrzeń wjazdowych związanych z pandemią koronawirusa w Kenii, Ugandzie, Somalii, na Madagaskarze, Mauritiusie i Seszelach. Prosimy zapoznać się z nimi przed planowaniem podróży do ww. krajów. 

Data ostatniej aktualizacji: 20 września 2021 r.

 

Kenia 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne (dot. całego terytorium Kenii) w związku z sytuacją epidemiczną, słabo rozwiniętą infrastrukturą medyczną oraz wciąż obowiązującymi obostrzeniami (m.in. godziną policyjną). Podejmując decyzję o ewentualnym wyjeździe do Kenii, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, jak również ze zmianą wprowadzonych regulacji dot. podróży bez wcześniejszych zapowiedzi.

Podróżujący do Kenii:

  • muszą wypełnić  formularz online (link) i okazać wygenerowany kod QR. Dotyczy także osób, które podróżują przez Kenię tranzytem;
  • okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 96 godzin przed podróżą. Dotyczy także osób, które podróżują przez Kenię tranzytem.  Z tego obowiązku zwolnione są dzieci w wieku poniżej 5 lat. 

 

Lista krajów, z których podróżujący zwolnieni z kwarantanny oraz szczegółowe zasady wjazdu do Kenii publikowane są Kenijskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego: https://www.kcaa.or.ke/covid-19/quarantine-exempted-states

Osoby przyjeżdżające z Polski są zwolnione z kwarantanny.

Od  1 stycznia 2021 r. wizę do Kenii można uzyskać wyłącznie za pośrednictwem platformy https://evisa.go.ke/evisa.html

Przy wypełnianiu wniosku prosimy nie stosować polskich znaków diakrytycznych.

Wszelkie zapytania dotyczące wiz do Kenii prosimy kierować pod adres: evisa@immigration.go.ke

WYJAZD z Kenii

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Zdrowia Kenii, test PCR przy wyjeździe z Kenii jest konieczny tylko wtedy, kiedy wymaga tego kraj docelowy lub tranzytowy. W przypadku wątpliwości zalecamy kontakt z liniami lotniczymi.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemicznej w Kenii: https://www.health.go.ke

 

Mauritius

Zasady przyjazdu na Mauritius: 

Od 1 października 2021 r. :

Osoby w pełni zaszczepione, co najmniej 14 dni przez podróżą następującymi szczepionkami:  AstraZeneca (Covishield lub Vaxzevria), Covaxin, Johnson & Johnson, Moderna, Pfizer-BioNTech, Sinopharm, Sputnik V, Sinovac lub

-zaszczepione co najmniej 28 dni przed podróżą szczepionką Janssen:

Warunkiem wjazdu będzie negatywny wynik testu PCR wykonanego  do 72 godzin przed podróżą oraz posiadanie  ubezpieczenia zdrowotnego, uwzględniającego koszty związane z COVID-19 oraz rejestracja pobytu pod poniższym linkiem: https://mauritius-airport.atol.aero/passengers/mauritius-all-one-travel-form

Po przyjeździe na Mauritius, osoby zatrzymujące się w hotelu musza podać się antygenowemu testowi na COVID-19 po przyjeździe do hotelu i w piątym dniu pobytu.

Podróżni zatrzymujący się w innych ośrodkach będą poddani testowi na COVID-19 na lotnisku oraz wykonać samodzielnie test antygenowy w piątym dniu pobytu.

Po uzyskaniu negatywnego wyniku testu wykonanego w dniu przyjazdu, osoby z tej grupy będą mogły poruszać się swobodnie po wyspie.

Osoby niezaszczepione będą musiały odbyć 14- dniową kwarantannę w pokoju hotelowym w jednym z następujących hoteli: Gold Crest, Glod Beach, Grand Blue, Ambre.

Podróżni z tej grupy będą musieli się podać testowi PCR po przyjeździe, w 7 i 14 dniu pobytu. Po uzyskaniu negatywnego wyniku ostatniego z tych testów, możliwe będzie swobodne poruszanie się po wyspie. Koszt 3 testów PCR to 12 tys. maurytyjskich rupii (ok. 1100PLN)

Pozostałe warunki wjazdu dla osób niezaszczepionych (ubezpieczenie, test PCR przez przyjazdem, rejestracja pobytu są takie same jak osób zaszczepionych)

Do małoletnich podróżujących w towarzystwie osób dorosłych stosuje się te same zasady jak do towarzyszących im dorosłych.

Małoletni podróżujący samodzielnie podlegają takim samym restrykcjom jak zaszczepieni dorośli.

Szczegóły na: https://www.mymauritius.travel/mauritius-travel-alerts

 

Madagaskar

Władze Madagaskaru zapowiedziały częściowe otwarcie granic. Od 23 października mają zostać wznowione połączenia lotnicze na Reunion i Mauritius.  Od 6 listopada wznowienie lotów z Europy do Antananarywy (Air France i Air Madagascar).  Wydano także zgodę na loty czarterowe z Mediolanu i Rzymu na Nosy Be.

Wszyscy przyjezdni zostaną poddani testowi PCR (cena 25 euro będzie wliczona w cenę biletu). Po przyjeździe kwarantanna w oczekiwaniu na wynik testu (1 lub 2 dni). Po uzyskaniu wyniku negatywnego możliwość swobodnego poruszania się po wyspie, w przypadku pozytywnego- 14 dniowa kwarantanna.

 

Seszele

Na Seszele mogą wjeżdżać podróżni ze wszystkich krajów, oprócz Brazylii, Indii, Bangladeszu, Nepalu i Pakistanu. Przyjezdni musza przedstawić negatywny wynik testy PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą oraz uzyskać  Health Travel Authorisation na stronie: https://seychelles.govtas.com/

Pobyt tylko w autoryzowanych ośrodkach. Lista dostępna na stronie: www.tourism.gov.sc

Szczegółowe informacje na temat wjazdu i pobytu na Seszelach:

http://tourism.gov.sc/covid-19-guidelines/

Informacje na temat sytuacji epidemicznej: http://www.health.gov.sc/

 

Uganda

Warunkiem przyjazdu do Ugandy i wyjazdu z Ugandy jest posiadanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 wykonanego w ciągu 72 godziny przed podróżą, licząc od dnia pobrania materiału.

Podróżni z krajów tzw. 2 kategorii, tj.:  USA, W. Brytanii, ZEA, Turcji, RPA, Etiopii, Kenii, Płd. Sudanu, Tanzanii i Indii  poddawani są na własny koszt testom PCR w momencie przekroczenia granicy Ugandy (65 USD na lotnisku w Entebbe). Z tego obowiązku zwolnione są osoby w pełni zaszczepione, oprócz przyjezdnych z Indii. Oczekiwanie na wynik testu- do 4 godzin. Osoby, u których wynik testu będzie pozytywny są kierowane skierowane do ośrodków wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w Ugandzie: https://www.health.go.ug/covid/

 

Somalia

Granice są otwarte. Warunkiem wjazdu jest posiadanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin przed podróżą. Osoby nieposiadające negatywnego wyniku testu PCR będą odsyłane tym samym samolotem, którym przyleciały.

Aktualne informacje nt. sytuacji w Somalii: https://moh.nomadilab.org/ 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Somalii, w tym do stolicy, Mogadiszu.

Materiały

Komunikat Kenii ws. wznowienia ruchu lotniczego od 1 sierpnia 2020 r.
Komunikat​_Kenii​_ws​_wznowienia​_ruchu​_lotniczego​_od​_1​_sierpnia​_2020​_r.pdf 0.16MB
Uganda​_komunikat prasowy Ministerstwa Zdrowia nt zasad wykonywania testów na koronawirusa (23 listopada 2020 r.)
Uganda​_komunikat​_prasowy​_Ministerstwa​_Zdrowia​_nt​_zasad​_wykonywania​_testów​_na​_koronawirusa​_(23​_listopada​_2020​_r).jpg 0.05MB
Uganda​_środki podjęte przez władze wraz z otwarciem granic 1 października 2020 r.
Uganda​_środki​_podjęte​_przez​_władze​_wraz​_z​_otwarciem​_granic​_1​_października​_2020​_r.pdf 1.60MB
Mauritius​_środki podjęte przez władze wraz z otwarciem granic 1 października 2020 r.
Mauritius​_środki​_podjęte​_przez​_władze​_wraz​_z​_otwarciem​_granic​_1​_października​_2020​_r.docx 0.01MB
Madagaskar​_decyzja ULC nt. zakazu lotów z 10 państw, w tym Polski (22 października 2020 r.)
Madagaskar​_decyzja​_ULC​_nt​_zakazu​_lotów​_z​_10​_państw,​_w​_tym​_Polski​_(22​_października​_2020​_r).pdf 0.08MB
Kenia​_wytyczne dla pasażerów lądujących lub przesiadających się na lotnisku JKIA w Nairobi (18 listopada 2020 r.)
Kenia​_wytyczne​_dla​_pasażerów​_lądujących​_lub​_przesiadających​_się​_na​_lotnisku​_JKIA​_w​_Nairobi​_(18​_listopada​_2020​_r).pdf 0.12MB
{"register":{"columns":[]}}