W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

COVID-19 - informacje dla turystów

19.09.2020

Ambasada RP w Nairobi przekazuje poniżej aktualne informacje nt. obostrzeń wjazdowych związanych z pandemią koronawirusa w Kenii, Ugandzie, Somalii, na Madagaskarze, Mauritiusie i Seszelach. Prosimy zapoznać się z nimi przed planowaniem podróży do ww. krajów. 

Data ostatniej aktualizacji: 30 października 2020 r.

 

Kenia 

MSZ odradza podróże, które nie są konieczne (dot. całego terytorium Kenii) w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, słabo rozwiniętą infrastrukturą medyczną oraz wciąż obowiązującymi obostrzeniami (m.in. godziną policyjną). Podejmując decyzję o ewentualnym wyjeździe do Kenii, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, jak również ze zmianą wprowadzonych ułatwień w podróży bez wcześniejszych zapowiedzi.

Zasady wjazdu do Kenii związane z pandemią COVID-19 - z kwarantanny zwolnione są osoby, które:​​​​​​

  • Przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego w ciągu 96 godzin przed lotem,
  • Których temperatura ciała nie przekracza 37,5°C,
  • Nie mają objawów grypy, uporczywego kaszlu oraz trudności w oddychaniu,
  • Przybywają z kraju, w którym ryzyko zarażenia się jest oceniane jako niskie/średnie.

Lista krajów, z których podróżujący  zwolnieni z kwarantanny jest dostępna na stronie Kenijskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, tj. Kenya Civil Aviation Authority.  Polska jest jednym z tych krajów.

Podróżujący do Kenii muszą wypełnić  formularz online (linki okazać wygenerowany kod QR.

Szczegółowe informacje w komunikacie Ministerstwa Transportu (do pobrania poniżej). Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w Kenii: https://www.health.go.ke/

Mauritius

Rząd podjął decyzję o otwarciu granic w dn.1 października 2020 r. Uprawnieni do wjazdu: obywatele Mauritiusa, rezydenci, osoby pracujące na wyspie, turyści planujący dłuższe pobyty. Obowiązkowe jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż 7 dni przed przylotem. Test jest powtarzany w dniu przylotu, 7 i 14 dni po przylocie. Obowiązkowa kwarantanna w wyznaczonych hotelach. Szczegóły w załączniku poniżej. 

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na Mauritiusie: https://www.covid19.mu/

Madagaskar

Granice Madagaskaru są zamknięte, od 1 października br. dopuszczone są jedynie lotnicze połączenia międzynarodowe na położoną na północy kraju wyspę Nosy Be. Lotów do stolicy Antatanarivo jeszcze nie wznowiono. 

W związku z narastającą w Europie drugą falą pandemii, od dn. 22 października br. decyzją Urzędu Lotnictwa Cywilnego Madagaskaru (do pobrania poniżej) do samolotów lecących na wyspę nie zostaną wpuszczeni podróżni z następujących państw: Polska, Belgia, Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy. W dn. 23 października br. zakaz ten rozszerzono o podróżujących ze Stanów Zjednoczonych, Indii, Brazylii, Maroka, Argentyny i Iranu. Na chwilę obecną nie jest jasne, czy powyższe restrykcje dotyczą także lotów przesiadkowych. 

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na Madagaskarze: http://www.sante.gov.mg/ministere-sante-publique/

Seszele

Od dn. 1 sierpnia br. uruchomiono komercyjne połączenia lotnicze z zagranicą. Władze zezwoliły na wjazd osobom, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w krajach niskiego ryzyka. Na regularnie aktualizowanej liście krajów niskiego ryzyka nie ma Polski.

Od 1 października br. na Seszele mogą wjeżdżać podróżni z krajów o specjalnym statusie, tj. Francji, Wielkiej Brytanii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Osoby wjeżdżające na Seszele muszą okazać wynik negatywnego testu na COVID-19 wykonanego najpóźniej na 72 godzin przed wylotem (48 godzin w przypadku krajów o specjalnym statusie) oraz dowód rezerwacji noclegów w ośrodku zaakceptowanym przez rząd.  

Jachty i łodzie wycieczkowe mogą przybijać do portów na Seszelach pod warunkiem uzyskania zezwolenia: pha@health.gov.sc. Dodatkowo zezwolenie na zejście na ląd dla pasażerów i załogi będzie udzielone po przedstawieniu zapisów pomiaru temperatury za ostatnie 14 dni oraz ocenie stanu zdrowia.

Do końca 2020 r. obowiązuje zakaz wpływania do portów na wyspach wielkich statków wycieczkowych.

Aktualne informacje nt. sytuacji epidemiologicznej na Seszelach: http://www.health.gov.sc

Szczegółowa informacja na temat warunków wjazdu i pobytu na Seszelach: http://tourism.gov.sc/covid-19-guideline

 

Uganda

Od dn. 1 października br. wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy.  Warunkiem przyjazdu do Ugandy jest posiadanie negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą. Podróżni, których temperatura ciała nie przekracza 37,5°C  i nie mają objawów COVID-19 są zwolnieni z kwarantanny.

Uwaga, wszyscy turyści i inni cudzoziemcy przebywający w Ugandzie, którzy nie mogli opuścić kraju z uwagi na restrykcje związane z pandemią COVID-19, będą mogli opuścić kraj bez problemów wynikających z braku ważnych wiz. Osoby, które przebywały w Ugandzie nielegalnie jeszcze przed lockdownem powinny zalegalizować pobyt przed wyjazdem. Szczegóły w załączniku poniżej.

Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej w Ugandzie: https://www.health.go.ug/covid/

Somalia

Rząd podjął decyzję o ponownym uruchomieniu lotów krajowych z dn. 5 lipca br., a lotów międzynarodowych z dn. 3 sierpnia br. Pozostałe obostrzenia, w tym m.in. godzina policyjna, są stopniowo znoszone. Należy przy tym pamiętać, że niektóre autonomiczne regiony regulują sprawy obostrzeń we własnym zakresie, np. Somaliland już w dn. 23 czerwca br. zniósł wszystkie restrykcje, wznowił loty międzynarodowe i zezwala w chwili obecnej na organizację dużych zgromadzeń ludzkich.

Aktualne informacje nt. sytuacji w Somalii: https://moh.nomadilab.org/ 

Materiały

Komunikat Kenii ws. wznowienia ruchu lotniczego od 1 sierpnia 2020 r.
Komunikat​_Kenii​_ws​_wznowienia​_ruchu​_lotniczego​_od​_1​_sierpnia​_2020​_r.pdf 0.16MB
Uganda​_środki podjęte przez władze wraz z otwarciem granic 1 października 2020 r.
Uganda​_środki​_podjęte​_przez​_władze​_wraz​_z​_otwarciem​_granic​_1​_października​_2020​_r.pdf 1.60MB
Mauritius​_środki podjęte przez władze wraz z otwarciem granic 1 października 2020 r.
Mauritius​_środki​_podjęte​_przez​_władze​_wraz​_z​_otwarciem​_granic​_1​_października​_2020​_r.docx 0.01MB
Madagaskar​_decyzja ULC nt. zakazu lotów z 10 państw, w tym Polski (22 października 2020 r.)
Madagaskar​_decyzja​_ULC​_nt​_zakazu​_lotów​_z​_10​_państw,​_w​_tym​_Polski​_(22​_października​_2020​_r).pdf 0.08MB