W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budownictwo drewniane

Budownictwo drewniane to projekt strategiczny Ministerstwa Środowiska, którego celem jest ograniczenie deficytu mieszkań poprzez inwestycje w drewniane budownictwo ekologiczne, stworzenie warunków do rozwoju branży budownictwa drewnianego w Polsce oraz wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo drewniane.

Projekt jest elementem prowadzonej przez Ministerstwo Środowiska polityki zrównoważonego rozwoju -  konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku.

Działania Ministerstwa Środowiska związane ze wsparciem rozwoju budownictwa drewnianego podejmowane są w trzech obszarach:

  • komponent edukacyjno-informacyjny, którego efektem będzie wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo drewniane i podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zalet budownictwa drewnianego, takich jak: energooszczędność,  ochrona środowiska, krótki czas budowy,  a także obalenie mitów dotyczących budynków drewnianych, które przekładają się na preferowanie tradycyjnego, bardziej energochłonnego budownictwa.
  •  komponent instytucjonalno - finansowy, którego efektem jest powstanie i działalność Spółki Polskie Domy Drewniane S.A. Spółka ma na celu wspieranie budownictwa mieszkaniowego w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego, w tym m.in. budowanie drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzanie tymi nieruchomościami, pozyskiwanie lub tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, a także prowadzenie innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.
  • komponent legislacyjno-programowy, którego efektem będzie opracowanie odpowiednich norm/przepisów tak, aby zapewnić odpowiednią jakość budynków z drewna. Rolą MŚ w tym komponencie jest prowadzenie dialogu z innymi instytucjami na temat możliwych do wdrożenia rozwiązań, które ułatwią rozwój branży budownictwa drewnianego.

Współpraca w ramach projektu:

Lasy Państwowe

Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Technologii Drewna

Komenda Główna Straży Pożarnej

Polski Komitet Normalizacyjny

Ambasada Kanady

Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe

Stowarzyszenie Centrum Drewna w Czarnej Wodzie

 

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.06.2019 14:54 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
24.06.2019 14:54 administrator gov.pl