W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budownictwo drewniane

Budownictwo drewniane to projekt strategiczny Ministerstwa Klimatu (wcześniej Ministerstwa Środowiska), którego celem jest ograniczenie deficytu mieszkań poprzez inwestycje w drewniane budownictwo ekologiczne, stworzenie warunków do rozwoju branży budownictwa drewnianego w Polsce oraz wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo drewniane.

Projekt jest elementem prowadzonej przez Ministerstwo Klimatu polityki zrównoważonego rozwoju -  konstrukcje drewniane akumulują węgiel, korzystnie wpływając na środowisko i ochronę klimatu. Dodatkowo, drewno niesie najniższy ślad węglowy w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi – do produkcji drewna nie są wymagane wysokoenergetyczne paliwa kopalne, jak w przypadku cegły, stali czy plastiku.

Działania Ministerstwa Klimatu związane ze wsparciem rozwoju budownictwa drewnianego podejmowane są w trzech obszarach:

  • komponent edukacyjno-informacyjny, którego efektem będzie wykreowanie mody na ekologiczne budownictwo drewniane i podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zalet budownictwa drewnianego, takich jak: energooszczędność, ochrona środowiska, krótki czas budowy, a także obalenie mitów dotyczących budynków drewnianych, które przekładają się na preferowanie tradycyjnego, bardziej energochłonnego budownictwa.
  •  komponent instytucjonalno - finansowy, którego efektem jest powstanie i działalność Spółki Polskie Domy Drewniane S.A. Spółka ma na celu wspieranie budownictwa mieszkaniowego w Polsce przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego, w tym m.in. budowanie drewnianych nieruchomości mieszkalnych, zarządzanie tymi nieruchomościami, pozyskiwanie lub tworzenie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie przetwarzania drewna, a także prowadzenie innej działalności związanej z energooszczędnym budownictwem drewnianym i infrastrukturą towarzyszącą.
  • komponent legislacyjno-programowy, którego efektem będzie opracowanie odpowiednich norm/przepisów tak, aby zapewnić odpowiednią jakość budynków z drewna. Rolą MK w tym komponencie jest prowadzenie dialogu z innymi instytucjami na temat możliwych do wdrożenia rozwiązań, które ułatwią rozwój branży budownictwa drewnianego.

Współpraca w ramach projektu:

Materiały

Raport Środowiskowe aspekty nowoczesnego budownictwa drewnianego
Raport​_Środowiskowe​_aspekty​_nowoczesnego​_budownictwa​_drewnianego.pdf 2.87MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.04.2020 15:32 Małgorzata Czeszejko-Sochacka
Pierwsza publikacja:
24.06.2019 14:54 administrator gov.pl