W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ETV - Program weryfikacji technologii środowiskowych Unii Europejskiej

07.04.2020

Weryfikacja technologii środowiskowych (ETV – Environmental Technology Verification) to system wspierający komercjalizację i upowszechnianie innowacyjnych technologii środowiskowych, który polega na bezstronnym i wiarygodnym potwierdzeniu, że deklaracja wytwórcy technologii dotycząca jej efektu działania i korzyści z jej zastosowania jest rzetelna, kompletna i oparta na wiarygodnych wynikach badań.

ETV weryfikuje innowacyjność rozwiązania w kontekście uzyskiwanego efektu ekologicznego technologii z perspektywy jej cyklu życia, tzn. technologia jest innowacyjna, gdy stanowi nowość pod względem:

  • sposobu zaprojektowania/konstrukcji
  • surowców/ materiałów koniecznych do jej wytworzenia
  • sposobu wytworzenia/procesu produkcji
  • eksploatacji
  • możliwości recyklingu/końcowego unieszkodliwienia.

Proces weryfikacji technologii środowiskowych określa norma PN-ISO 14034: 2016 Zarządzanie środowiskowe: Weryfikacja technologii środowiskowych.

W grudniu 2011 r., wraz z opublikowaniem Planu Działań na rzecz Ekoinnowacji, KE uruchomiła Pilotażowy Program Weryfikacji Technologii Środowiskowych Unii Europejskiej (ETV UE). Polska była jednym z 7 krajów uczestniczących w tym pilotażu, w trakcie którego zweryfikowano 3 polskie technologie.

Zgodnie z Nowym planem działania UE dotyczącym gospodarki o obiegu zamkniętym z 2020 r. ETV zostanie zarejestrowany jako unijny znak certyfikujący. Oznacza to wzmocnienie jego pozycji, co wynika z założenia, że zweryfikowane, zielone technologie pomagają w modernizacji produkcji przemysłowej.

Więcej informacji na stronie ETV UE oraz poszczególnych Jednostek Weryfikujących Technologie Środowiskowe (JWTŚ).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.04.2022 11:31 Aleksandra Warchoł
Pierwsza publikacja:
02.11.2018 11:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}