W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

bryg. mgr inż. Tomasz Dziechciarz

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich

Zdjęcie przedstawia Komendanta Miejskiego PSP w Piekarach Śląskich, bryg. Tomasza Dziechciarza

Bryg. mgr inż. Tomasz Dziechciarz jest absolwentem Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz studiów inżynierskich w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. W trakcie służby ukończył również studia magisterskie w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach, na kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi. Ponadto ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzanie zasobami ludzkimi w straży pożarnej w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Służbę rozpoczął w 1995 roku wstępując do Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Po jej ukończeniu kontynuował służbę w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, na stanowisku dowódcy zastępu w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 1.  Następnie pełnił obowiązki dowódcy sekcji, a od 2006 roku dowódcy zmiany. W latach 2009-2014 kontynuował służbę w wydziale kontrolno-rozpoznawczym oraz w wydziale operacyjno- szkoleniowym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, na stanowisku starszego specjalisty. W latach 2014-2018 pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Katowicach-Piotrowicach, jako zastępca dowódcy JRG, a następnie dowódca JRG. Z dniem 28 lutego 2018 roku Śląski Komendant Wojewódzki PSP powierzył mu obowiązki komendanta miejskiego PSP w Piekarach Śląskich, a z dniem 23 marca 2018 roku został powołany na to stanowisko.

Jako strażak i dowódca w  jednostce ratowniczo gaśniczej wielokrotnie uczestniczył i kierował akcjami ratowniczo-gaśniczymi. M.in. brał udział w działaniach ratowniczych po powodziach w Raciborzu (1997) i Sandomierzu (2001). Jako jeden z dowódców, koordynował działania katowickich strażaków bezpośrednio po wystąpieniu katastrofy budowlanej hali wystawienniczej Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie w 2006 roku. Brał również udział w działaniach ratowniczych po wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Chopina 10 w Katowicach w 2017 roku.

Pełniąc służbę w komendzie, do jego zadań należało realizowanie zadań z zakresu kontrolno –rozpoznawczego i operacyjno – szkoleniowego. Brał udział w czynnościach odbiorowych wielu nowopowstałych obiektów. Koordynował organizację szkoleń członków OSP z terenu miasta Katowice, organizował zawody sportowo-pożarnicze OSP oraz był współorganizatorem oraz kierownikiem obozów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, organizowanych w Harcerskich Ośrodkach Szkoleniowo-Wypoczynkowych.

Chętnie osobiście uczestniczy w wydarzeniach sportowych organizowanych dla służb mundurowych. Nieprzerwanie od 2013 roku reprezentuje śląskich strażaków podczas Mistrzostw Polski Strażaków w Narciarstwie Biegowym organizowanych w Szklarskiej Porębie–Jakuszycach, podczas Biegu Piastów. W 2019 wziął udział w VI Mistrzostwach Polski Strażaków PSP w kolarstwie szosowym. Ponadto jako kierownik drużyn sportowych, wielokrotnie brał udział w wojewódzkich zawodach sportowych w siatkówce oraz piłce nożnej. W 2016 roku, przygotowana przez niego, reprezentacja Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, podczas XXIV Halowych Mistrzostw Śląska Strażaków w Futsalu, zajęła I miejsce.

Bryg. Tomasz Dziechciarz za dotychczasowe osiągnięcia w służbie został odznaczony: Krzyżem Zasługi Za Dzielność, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązową Odznaką „Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” oraz złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
09.12.2020 12:56 mł. bryg. Adrian Patalong
Wytwarzający/ Odpowiadający:
mł. bryg. Adrian Patalong
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
bryg. mgr inż. Tomasz Dziechciarz 3.0 20.01.2021 11:33 mł. bryg. Adrian Patalong
bryg. mgr inż. Tomasz Dziechciarz 2.0 05.01.2021 13:43 mł. bryg. Adrian Patalong
bryg. mgr inż. Tomasz Dziechciarz 1.0 09.12.2020 12:56 mł. bryg. Adrian Patalong

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP