W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy jest państwową jednostką budżetową wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej w województwie, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna. Kuratorium jest aparatem pomocniczym kuratora oświaty, służącym do wykonywania przez kuratora zadań i kompetencji wynikających w szczególności z ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty oraz z przepisów odrębnych.

Komórki organizacyjne

W skład Kuratorium wchodzą następujące komórki organizacyjne - wydziały, delegatury i stanowiska pracy bezpośrednio podporządkowane Kuratorowi:

  1. Wydział Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej;
  2. Wydział Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek;
  3. Wydział Organizacyjny;
  4. Delegatura w Toruniu;
  5. Delegatura we Włocławku;
  6. Główny Księgowy, kierujący Zespołem Finansowo-Księgowym;
  7. Radcowie Prawni, w tym Radca Prawny - Koordynator kierujący pracami Zespołu Prawnego;
  8. Stanowisko do spraw obronnych.

     

Zakres działania komórek organizacyjnych Kuratorium

  1. Wydział Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej realizuje zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego nad publicznymi i niepublicznymi przedszkolami, punktami przedszkolnymi, zespołami wychowania przedszkolnego, szkołami podstawowymi, a także gimnazjami do czasu ich wygaszenia.
     
  2. Wydział Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek realizuje zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego nad publicznymi i niepublicznymi szkołami ponadpodstawowymi, przedszkolami i szkołami specjalnymi, placówkami, kolegiami pracowników służb społecznych oraz szkołami ponadgimnazjalnymi, do czasu ich likwidacji.
     
  3. Wydział Organizacyjny wykonuje zadania przewidziane dla Kuratora, z zakresu ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe,  w szczególności dotyczące:
    • koordynacji i kontroli zadań związanych z wypoczynkiem dzieci i młodzieży;
    • prowadzenia postępowania administracyjnego w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty;
    • uwierzytelnienia świadectw i indeksów przeznaczonych do obrotu prawnego z zagranicą;
    • wydawania duplikatów świadectw i dyplomów potwierdzających kwalifikacje zawodowe;
    • przyjmowania i przechowywania dokumentacji z przebiegu nauczania przekazywanej do Kuratorium ze zlikwidowanych szkół oraz wydawanie zaświadczeń o przebiegu nauczania.
  4. Do zadań Delegatury w Toruniu na obszarze jej działania obejmującym miasta Toruń, Grudziądz, Brodnicę, Wąbrzeźno, Golub Dobrzyń, Chełmno i powiaty toruński, grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński, wąbrzeski i chełmiński należy wykonywanie zadań Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej określonych w § 9 oraz § 11 Regulaminu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, wykonywanie zadań Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek określonych w § 12 ust. 1–6 oraz § 13 Regulaminu oraz wykonywanie zadań Wydziału Organizacyjnego określonych w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a–e, g, ust. 5 pkt 4 Regulaminu.
     
  5. Do zadań Delegatury we Włocławku na obszarze jej działania obejmującym miasta Włocławek, Lipno, Rypin, Radziejów, Aleksandrów Kujawski i powiaty włocławski, lipnowski, rypiński, radziejowski i aleksandrowski należy wykonywanie zadań Wydziału Edukacji Przedszkolnej i Podstawowej określonych w § 9 oraz § 11 Regulaminu Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, wykonywanie zadań Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek określonych w § 12 ust. 1–6 oraz § 13 Regulaminu oraz wykonywanie zadań Wydziału Organizacyjnego określonych w § 14 ust. 2 pkt 1 lit. a–e, g, ust. 5 pkt 4 Regulaminu.
     

Regulamin Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy

{"register":{"columns":[]}}