W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Bezpiecznie w szkole, bezpiecznie w pracy

27.08.2020

Program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w czasie pandemii były tematem czwartkowej konferencji prasowej z udziałem minister Marleny Maląg. Następnie szefowa resortu rodziny oraz wiceminister Stanisław Szwed wzięli udział w uroczystości wręczenia Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.

Karta z napisem Bezpiecznie w szkole.

– Ratowanie miejsc pracy było i jest priorytetem dla naszego rządu. Dzisiaj musimy dalej troszczyć się o pracowników, o bezpieczeństwo i warunki pracy. My jako resort wprowadziliśmy różne rozwiązania, w tym pracę zdalną. Praca zdalna wprowadzona na stałe do Kodeksu pracy musi zabezpieczać obydwie strony, zarówno stronę pracownika, jak i stronę pracodawcy. Dlatego prace rozpoczniemy we wrześniu poprzez Radę Dialogu Społecznego – mówiła w czwartek podczas briefingu prasowego w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Tematem przewodnim spotkania z dziennikarzami był program „Bezpiecznie w szkole” i dodatkowe działania Państwowej Inspekcji Pracy oraz resortu rodziny w czasie pandemii.

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek podkreślił, że celem programu „Bezpiecznie w szkole” jest popularyzacja wymagań prawnych oraz dobrych praktyk w zakresie działań polegających na zapobieganiu i redukcji zagrożeń w szkołach oraz placówkach oświatowych ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zdrowia w czasie pandemii. Jak poinformował, podstawowymi narzędziami programu są szkolenia i doradztwo, a także późniejsze kontrole miejsc pracy.

Wyróżnieni za działania na rzecz bezpieczeństwa w pracy

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo i higiena pracy, przekonujemy się każdego dnia. Pandemia wyczuliła nas na te kwestie – to bardzo dobrze, że jesteśmy świadomi zagrożeń i wagi przestrzegania zasad.

Po briefingu prasowym minister Marlena Maląg wraz z wiceministrem Stanisławem Szwedem wzięli udział w uroczystości wręczenia już po raz trzeci Nagród Głównego Inspektora Pracy im. Romana Giedrojcia.

Nagroda przyznawana jest nie więcej niż trzem inspektorom pracy za szczególne osiągnięcia w zakresie:

  • poprawy warunków pracy;
  • popularyzacji prawa pracy i ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa pracy;
  • skuteczności i determinacji w egzekwowaniu przestrzegania przepisów prawa pracy.

Tegorocznymi laureatami zostali Dariusz Płochocki, Zbigniew Ćwikła i Jacek Golmento. Wręczenie nagród nastąpiło dokładnie w rocznicę śmierci Romana Giedrojcia – 27 sierpnia.

Wideo