W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miałem kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli miałeś(-aś) bezpośrednio bliski kontakt z osobą chorą, to mogłeś(-aś) się od niej zarazić.

Co to znaczy, że masz bliski kontakt?

Bliski kontakt z osobą chorą na koronawirusa oznacza:

  • przebywanie w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz) z osobą chorą, w odległości mniejszej niż 2 m przez ponad 15 minut,
  • bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 (np. podanie ręki),
  • bezpośredni kontakt bez środków ochronnych z wydzielinami osoby z COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, narażenie na kaszel osoby chorej),
  • przebywanie w tym samym pomieszczeniu, co chory z COVID-19, przez co najmniej 15 minut (np. w mieszkaniu, w klasie, poczekalni szpitala/przychodni, sali konferencyjnej),
  • kontakt na pokładzie samolotu lub innych środków transportu zbiorowego obejmujący osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) sąsiadujące z osobą z COVID-19, osoby towarzyszące w podróży lub sprawujące opiekę nad osobą z COVID-19, członków załogi obsługujących sekcję, w której znajduje się chory.

Wyślij zgłoszenie do inspekcji sanitarnej (sanepidu)

Jeśli jesteś po bliskim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem SARS-CoV-2 (osoba ta uzyskała potwierdzony, pozytywny wynik testu PCR w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2), zgłoś ten fakt inspekcji sanitarnej. Skorzystaj z formularza online: Zgłoszenie kwarantanny.

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE

Nałożenie kwarantanny

Gdy inspekcja sanitarna obejmie cię kwarantanną z powodu narażenia na koronawirusa, dostaniesz informację na ten temat. Fakt ten zostanie zarejestrowany w systemie teleinformatycznym EWP, do którego dostęp ma m.in. Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przekazuje decyzję twojemu pracodawcy, dlatego inspekcja sanitarna nie wydaje już pisemnych decyzji.

Uwaga! W ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej uruchomiliśmy automatyczne powiadomienia o nałożeniu kwarantanny. +48 22 10 43 705 to numer, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób, które znajdują się w bazie EWP i mają nałożoną kwarantannę. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny prosimy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115.

Dowiedz się, jak postępować na kwarantannie.

Postępuj odpowiedzialnie i pozostań w domu, nawet jeśli formalnie nie masz jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czujesz.

Jeśli masz pytania dotyczące kwarantanny, zadzwoń na infolinię do kontaktu z inspekcją sanitarną: +48 22 25 00 115. Infolinia jest czynna całodobowo.

Jeśli wiesz, że miałeś(-aś) bliski kontakt z osobą zakażoną lub chorą, pozostań w domu – nawet jeśli nie masz jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czujesz. Unikaj kontaktu z innymi ludźmi. Możesz ich zarazić, gdyby okazało się, że jesteś zakażony. Jeśli to niemożliwe, stosuj wszelkie wymagane środki ochrony indywidualnej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, np. w robieniu zakupów, skontaktuj się z ośrodkiem pomocy społecznej:

Pomoc dla potrzebujących.

Jeśli potrzebujesz wsparcia psychologicznego, zajrzyj tutaj:

Ochrona zdrowia psychicznego.

Twoi domownicy nie muszą już przebywać z tobą na kwarantannie

Zgodnie z obowiązującym prawem osoby współzamieszkujące z osobą na kwarantannie nie podlegają już kwarantannie. Dotyczy to np.:

  • członków rodziny zamieszkujących z osobą, która została kwarantannowana ze względu na styczność w pracy z osobą zakażoną/chorą,
  • rodziców zamieszkujących z dzieckiem poddanym kwarantannie ze względu na wystąpienie wirusa w szkole.

Kontroluj swój stan zdrowia

Nawet jeśli nie masz objawów choroby, regularnie kontroluj swój stan zdrowia. Mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel), a także utratę węchu lub smaku.

Mam objawy choroby

Jeśli masz objawy choroby, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
Dowiedz się, jak postępować w przypadku pojawienia się objawów choroby.

Opuściłem szpital po zakończeniu leczenia na koronawirusa. Czy podlegam dodatkowej kwarantannie w domu?

U osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie stosuje się już obowiązku kwarantanny.