W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby doświadczające zaburzeń psychicznych lub uzależnień

Dla osób doświadczających zaburzeń lub chorób psychicznych oraz osób uzależnionych czas dodatkowego obciążenia psychicznego związanego z obecną sytuacją może być wyjątkowo wymagający. Dlatego bardzo ważne jest, abyś w tym okresie dbał o swoje zdrowie w sposób szczególny, obserwował swoje samopoczucie, a w razie jego pogorszenia zwrócił się po fachową pomoc.

 

1. Nie bagatelizuj nasilenia objawów lub pojawienia się nowych symptomów.

Nawet jeśli dotyczą one lęków, które współdzielisz z innymi np. obawa dotycząca zakażenia.

2. Postaraj się, aby w miarę możliwości spędzać dzień w sposób aktywny.

Jeżeli czujesz duże napięcie i lęk przed wyjściem z domu, poproś innego domownika, aby chodził po zakupy.

3. Poproś o pomoc jeśli poczujesz pogorszenie stanu psychicznego. 

Jeśli poczujesz pogorszenie stanu psychicznego, skorzystaj z teleporady w poradni zdrowia psychicznego.

4. Stwórz plan dnia i staraj się go realizować. 

Jeżeli jesteś osobą uzależnioną, staraj się tworzyć szczegółowy, ale realny plan dnia i go realizować. Unikniesz nudy.
Plan powinien zawierać takie aktywności, które redukują Twoje napięcie i sprawiają ci przyjemność.

5. Unikaj samotności. 

Jeśli spotkania z osobami trzeźwiejącymi (AA/AN) były ważnym elementem Twojego życia, utrzymuj kontakty telefoniczne i nie wahaj się poprosić o pomoc. Pamiętaj, że z wielu możliwości terapii uzależnień możesz obecnie skorzystać zdalnie.

6. Zapoznaj się z ryzykiem wystąpienia objawów abstynencyjnych.

Zwróć się do placówek terapii uzależnień lub zdrowia psychicznego /psychiatrycznych, żeby zapoznać się z ryzykiem wystąpienia objawów po odstawieniu substancji (objawów abstynencyjnych w przypadku kwarantanny).

7. Pamiętaj o możliwości skorzystania z pomocy telefonicznej. 

Pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy telefonicznej dzwoniąc na telefony zaufania dla osób uzależnionych i ich bliskich i rodzin:

  • telefon zaufania dla osób uzależnionych od narkotyków prowadzony przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii  tel. 800 199 990 (czynny codziennie 16-21),
  • telefon zaufania dla osób z uzależnieniami behawioralnymi przy Instytucie Psychologii Zdrowia PTP  tel. 801 889 880 (czynny codziennie 17-22),
  • telefon zaufania dla osób w kryzysie psychicznym prowadzony  w ramach Narodowego Programu Zdrowia przez Fundację ITAKA – Linia wsparcia 800 70 2222  (całodobowo).

 

 

{"register":{"columns":[]}}