W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pożary sadzy w kominie

17.12.2021

Zdjęcie przedstawia działania strażaków w związku z pożarem sadzy w kominie

Nie pomagają apele, prośby i groźby. Pszczyńscy strażacy ciągle wyjeżdżają do pożarów sadzy w kominie. Tylko jednego dnia tj. 16.12.2021 r. zastępy interweniowały przy dwóch tego rodzaju zdarzeniach tj. w Łące oraz Rudołtowicach. Czy naprawdę musi dojść do tragedii, aby zrozumieć jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą taki pożar? Zagrożenia te niestety są ogromne, tj. m.in.:

- możliwość zatrucia się gazami pożarowymi - w tym tlenkiem węgla, przedostającymi się do pomieszczeń mieszkalnych, w wyniku uszkodzonego przewodu kominowego,

- ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru na elementy konstrukcyjne dachu oraz inne materiały palne, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie przewodów kominowych,

- znaczne zniszczenia przewodów kominowych, prowadzące w konsekwencji do zakazu ich użytkowania lub nawet konieczności rozbiórki, ze względu na powstałe uszkodzenia,

- zapalenie się sąsiednich obiektów, części palnych pokrycia dachowego, drzew i krzewów itp., w wyniku wydostającego się ognia oraz iskier z przewodu kominowego.

Niestety, bardzo często sami mieszkańcy lekceważą przepisy, które narzucają na właścicieli/zarządców/użytkowników obiektów mieszkalnych, konieczność m.in. dbania o przewody kominowe oraz urządzenia i instalacje grzewcze. Niestety brak wiedzy na ten temat, często prowadzi do poważnych w skutkach pożarów, których finał niestety może być tragiczny.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, apeluje o przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych !!!

Niewłaściwie eksploatowane piece, przewody kominowe spalinowe i dymowe,

mogą doprowadzić do powstania pożaru lub silnie trującego tlenku węgla, stanowiącego zagrożenie dla wszystkich mieszkańców !!!

{"register":{"columns":[]}}