W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

141 lat sochaczewskiej straży pożarnej

04.09.2021

Na zdjęciu widoczna orkiestra z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gąbinie, rozpoczynająca kolumnę marszową wyruszającą spod Komendy Powiatowej PSP w Sochaczewie. Na drugim planie widoczny budynek KP PSP.

9 lipca 1880 roku miała miejsce oficjalna uroczystość inaugurująca Sochaczewską Straż Pożarną Ochotniczą. Grono sochaczewskich społeczników pod kierownictwem Wacława Piaseckiego po uzyskaniu zgody władz rosyjskich uczestniczyło w uroczystej mszy świętej, po której nastąpiło pierwsze oficjalne zebranie straży i wybranie jej władz. Do tej polskiej organizacji działającej na terenie miasta zapisało się wówczas 125 mieszkańców Sochaczewa i okolicznych miejscowości.

W ubiegłym roku obchodziliśmy okrągłą 140–tą rocznicę tych wydarzeń, jednak ze względu na sytuację epidemiczną uroczystości upamiętniające ten dzień ograniczyły się do przeprowadzonej w sochaczewskiej komendzie uroczystej zmiany służby, podczas której odegrano hymn państwowy i podniesiono flagę państwową na maszt. W tym roku zaplanowano uroczystości na nieco większą skalę. O godz. 8:30 wszyscy strażacy i zaproszeni goście zebrali się przed budynkiem strażnicy, złożono wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą zasługi sochaczewskich strażaków w walce o niepodległość naszej ojczyzny podczas I wojny światowej. Następnie z wieży strażnicy st. ogn. Tomasz Brodowicz odegrał na trąbce hejnał Sochaczewa, który stał się sygnałem do wymarszu zebranych do kościoła na mszę świętą. Pododdziały strażackie maszerowały w rytm marsza granego przez Orkiestrę Ochotniczej Straży Pożarnej z Gąbina pod kierownictwem sochaczewianina – kapelmistrza Pawła Bac.

Po mszy świętej koncelebrowanej pod przewodnictwem kapelana powiatowego strażaków ks. Zbigniewa Żądło zebrani udali się na plac T. Kościuszki, gdzie odbył się uroczysty apel. Podczas apelu Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki w swoim przemówieniu przybliżył historię funkcjonowania w naszym mieście straży pożarnej na przełomie minionych 141 lat. Na koniec wspomniał kilku powojennych komendantów straży, w tym Ferdynanda Bieńczyka piastującego tę funkcję w latach 1968-1999 oraz Pawła Kubiaka kierującego jednostką w latach 1999-2014.
- W imieniu mieszkańców ziemi sochaczewskiej, wszystkich samorządów, starostów i radnych składam wam wyrazy podziękowania, a przede wszystkim wyrazy szacunku i wdzięczności za te 141 lat. Życzę jednocześnie, żeby tak bardzo wymagająca służba była bezpieczna, żeby święty Florian czuwał nad wami w każdej sekundzie, szczególnie wtedy gdy z narażeniem własnego zdrowia i życia jedziecie na ratunek – podsumował Piotr Osiecki.

Z okazji jubileuszu Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak na wniosek Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Jarosława Nowosielskiego przyznał okolicznościowe dyplomy. Otrzymali je: 1) st. ogn. Ewa Paduch, 2) st. ogn. Tomasz Brodowicz, 3) asp. sztab. Damian Zimochocki, 4) bryg. Maciej Bieńczyk, 5) st. bryg. Piotr Piątkowski. Organizatorzy uroczystości, tj. Burmistrz Miasta Piotr Osiecki, Starosta Sochaczewski Jolanta Gonta oraz sochaczewska komenda powiatowa PSP przygotowali pamiątkowy medal upamiętniający 140 rocznicę powstania sochaczewskiej straży ogniowej, który wręczono uczestnikom uroczystości. Komendant Powiatowy PSP podziękował również Panu ministrowi Maciejowi Małeckiemu, Mazowieckiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Jarosławowi Nowosielskiemu, reprezentowanemu przez naczelnika wydziału kontrolno-rozpoznawczego KW PSP w Warszawie - st. bryg. Mariusza Kowszuna, Staroście Sochaczewskiemu Pani Jolancie Gonta, reprezentowanej przez v-ce starostę Pana Tadeusza Głuchowskiego i Burmistrzowi Miasta Sochaczew Panu Piotrowi Osieckiemu za pomoc organizacyjną i wsparcie finansowe przebudowy budynku strażnicy, którą zakończono w ubiegłym roku oraz za remont starej części budynku, który był realizowany równolegle i nadal trwa. W dowód wdzięczności komendant wręczył statuetki przedstawiające św. Floriana - patrona strażaków. 

Uroczystość podsumował Maciej Małecki. Jak mówił, przez 141 lat zmieniło się wszystko wokół nas – Sochaczew, wyposażenie, sprzęt.
- Nie zmieniło się jedno – odwaga, męstwo i poświecenie naszych strażaków. Za to, jako poseł ziemi sochaczewskiej, z całego serca wam dziękuję. Na koniec wyrazy wdzięczności chcę skierować do wyjątkowych osób, do waszych najbliższych, za to, że kiedy my słyszymy syrenę strażacką, speszycie na ratunek, oni z drżeniem serca czekają na wasz powrót, czy wrócicie cali i zdrowi do domu – powiedział minister.

Nie zabrakło również akcentów artystycznych. Swoją wystawę fotograficzną poświęconą pracy strażaków przy współudziale Pani Joanny Kocik Niewiadomskiej Naczelnika Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w Sochaczewie zaprezentował mł. bryg. Tomasz Fijołek – z-ca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej sochaczewskiej KP PSP. Wystawa będzie dostępna do obejrzenia przez najbliższy miesiąc. Autor prezentuje ciekawe fotografie z różnych działań strażaków uwieczniając w sposób artystyczny ich codzienną służbę. Na placu T. Kościuszki można było również podziwiać modele pojazdów straży pożarnej z różnych epok, które własnoręcznie z papieru wykonuje pan Piotr Zegarski – bardzo zdolny modelarz z Grodziska Mazowieckiego. Specjalnie na tę uroczystość Pan Piotr wykonał model pierwszego samochodu pożarniczego jaki został w 1930 roku zakupiony przez władze miasta Sochaczew dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Był to pojazd marki Ford określany jako „pogotowie pożarnicze” z motopompą firmy Rosenbauer.


Z okazji 141 rocznicy funkcjonowania w naszym mieście straży pożarnej Komenda Powiatowa PSP pod patronatem Pani Jolanty Gonta Starosty Sochaczewskiego zorganizowała dla dzieci i młodzieży konkurs plastyczny pod tytułem „STRAŻ POŻARNA WCZORAJ I DZIŚ”. Zwycięskie prace zaprezentowano podczas uroczystości, a laureaci otrzymali dyplomy i upominki.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży w różnym wieku (w trzech grupach wiekowych). Wpłynęło łącznie 41 prac, spośród których wyłoniono 3 pierwsze miejsca w każdej grupie wiekowej oraz przyznano 7 wyróżnień. Nagrody ufundował Starosta Sochaczewski - Pani Jolanta Gonta.

  • W najmłodszej grupie wiekowej (do lat 7) wyróżnienia otrzymali: Agata Haczykowska, Maria Głuchowska oraz Jan Gajda.

III miejsce zajął Krzysztof Woźniak.
II miejsce zajął Patryk Haczykowski,
I miejsce zajął Jakub Lubarski.

  • W grupie wiekowej od 8 do 12 lat wyróżnienia otrzymali: Dominika Hawryszko, Maja Madej Nikola Lubarska oraz Kacper Krajewski.

III miejsce zajął Adam Knajp,
II miejsce zajęła Nikola Gerasik,
I miejsce zajęła Maria Wachowska.

  • W grupie wiekowej od 13 do 18 lat:

III miejsce zajęła Małgorzata Kaniowska,
II miejsce zajęła Wiktoria Trociuk,
I miejsce zajęła Rozalia Machała.

Zdjęcia (44)

{"register":{"columns":[]}}