W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy ratownicy medyczni delegowani do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA

01.04.2021

Strażacy ratownicy medyczni delegowani do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA stoją w dwuszeregu przed budynkiem.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję w sprawie oddelegowania 60 strażaków PSP, posiadających uprawnienia ratowników medycznych, do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Strażacy będą pełnili dyżury od 1 kwietnia do 31 maja 2021 roku.

Jet to 32 strażaków z województwa mazowieckiego, oraz 28 strażaków ratowników medycznych z województw podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko –mazurskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego.

Do działań w szpitalach oraz utworzonych tymczasowych szpitalach i oddziałach, oddelegowanych jest łącznie 179 ratowników medycznych z PSP (w tym 60 do CSK MSWiA w Warszawie), którzy opiekują się pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Strażacy będą opiekować się pacjentami chorymi na COVID-19. Zadaniem ratowników medyczny PSP będzie udzielaniem świadczeń zdrowotnych samodzielnie oraz pod nadzorem lekarza, w tym m. in.  obsługa respiratora, podanie lekarstw oraz podłączenie do kroplówki

Z terenu województwa mazowieckiego do wsparcia systemu ochrony zdrowia zgłosiło się 32 chętnych ratowników medycznych:

- KW PSP w Warszawie – 1 osoba;
- KM  PSP m. st. Warszawy – 12 osób;
- KM PSP w Ostrołęce – 1 osoba;
- KM PSP w Siedlcach – 2 osoby;
- KM PSP w Płocku – 3 osoby;
- KM PSP w Radomiu – 2 osoby;
- KP PSP w Mińsku Mazowieckim – 1 osoba;
- KP PSP w Garwolinie – 1 osoba;
- KP PSP w Mławie – 1 osoba;
- KP PSP w Sochaczewie – 1 osoba;
- KP PSP w Gostyninie – 1 osoba;
- KP PSP w Pruszkowie – 1 osoba;
- KP PSP w Ciechanowie – 1 osoba;
- KP PSP w Nowym Dworze Mazowieckim – 2 osoby;
- KP PSP w Sokołowie Podlaskim – 1 osoba;
- KP PSP w Otwocku – 1 osoba.

1 kwietnia 2021 r. ze strażakami – ratownikami medycznymi z województwa mazowieckiego delegowanymi do służby w CSK MSWiA w Warszawie spotkał się st. bryg. Jarosław Nowosielski mazowiecki komendant wojewódzki PSP, który skierował słowa uznania i podziękowania do strażaków za bezpośrednią pomoc w walce z pandemią na pierwszej linii frontu.

Mazowiecki komendant wojewódzki PSP podkreślił, że udzielone wsparcie systemu ochrony zdrowia ze strony ratowników medycznych PSP ma istotne znaczenie w ratowaniu życia i zdrowia podczas trzeciej fali pandemii koronawirusa.

 

Opracowanie: Ośrodek Szkolenia PSP w Warszawie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie,

Zdjęcia: mł. bryg. Karol Kierzkowski – Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

Materiały

KW PSP - Strażacy ratownicy medyczni delegowani do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA