W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

DODATKOWE DZIAŁANIA MKIDN

Zerowa stawka VAT na książki drukowane

Prezes Rady Ministrów, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy oraz na wniosek wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego, wystąpił do Komisji Europejskiej o umożliwienie wprowadzenia w Polsce stawki 0% VAT na książki drukowane.

dowiedz się więcej

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego

Minister kultury zadeklarował m.in. intensyfikację i przyspieszenie prac nad ustawą o uprawnieniach artysty zawodowego, która ureguluje sprawę ubezpieczeń społecznych dla środowisk twórczych.

Program Rekompensacyjny po epidemii

Po zakończeniu epidemii planowany jest specjalny program, którego głównym celem będzie ożywienie działalności kulturalnej i zrekompensowanie części strat, jakie sektor kultury poniósł poprzez wprowadzone ograniczenia.

Planowany budżet: 50 mln zł

Nowelizacja budżetu

Minister kultury i dziedzictwa narodowego utrzymał na niezmienionym poziomie dotacje dla instytucji kultury, których jest organizatorem oraz zaangażowanie w finansowanie instytucji, dla których jest współorganizatorem. Obecnie jest to już ponad 100 instytucji muzealnych i artystycznych w całym kraju, m.in. zespoły Śląsk i Mazowsze, Teatr Polski w Warszawie, filharmonie w Rzeszowie czy Łomży, muzea martyrologiczne w Gross Rosen, Treblince czy Łambinowicach, muzea podlaskie, sandomierskie i wiele innych.

W celu zrekompensowania w/w instytucjom kultury  strat związanych z ograniczeniami w ich działalności, minister kultury wystąpi o nowelizację budżetu.

Dodatkowe wynagrodzenia dla artystów

Opis

Dyrektorzy instytucji kultury mają możliwość wypłacania dodatkowego wynagrodzenia dla artystów za pracę „zastępczą” realizowaną poza siedzibą instytucji na podstawie ogłoszonej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego wykładni  art. 31a ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. 

Beneficjenci: pracownicy instytucji kultury

dowiedz się więcej​​​​​