W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dziela utracone

14.02.2020

Prezentujemy wizerunki najciekawszych – wciąż poszukiwanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieł sztuki utraconych w wyniku II wojny światowej.

Zaloty myśliwca, Julian Fałat, 1890 r. akwarela; 68 x 48 cm

Praca Juliana Fałata przed II wojną światową znajdowała się w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Otto von Wächter, pełniący funkcję gubernatora dystryktu krakowskiego, po przyjeździe do Krakowa zajął ze swoją żoną Charlotte pałac Potockich „Pod Baranami”. Dzieło Fałata, wraz z innymi zrabowanymi  przez Wächterów dziełami sztuki, miało odtąd zdobić jego wnętrza. Akwarela – jak pisał w 1949 r. Feliks Kopera, wieloletni dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie – z siedziby gubernatora dystryktu dość szybko jednak zniknęła i ślad po niej przepadł.

Do dziś dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do kraju powróciło wiele cennych obiektów. Odzyskanie większości z nich było możliwe dzięki informacjom przekazywanym przez muzealników, kolekcjonerów i pasjonatów sztuki. Jeśli więc opisany obiekt zostanie przez Państwa rozpoznany jako ocalały z  czasów wojny, prosimy o kontakt z Wydziałem ds. Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego i Strat Wojennych kolekcje@mkidn.gov.pl. Zapraszamy także do zapoznania się innymi obiektami zamieszczonymi w serwisie http://www.dzielautracone.gov.pl/

Zdjęcia (1)