W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Informacje ogólne

Niniejsze wytyczne mają być wsparciem dla dyrektorów instytucji kultury i innych podmiotów w procesie przygotowania do ich ponownego otwarcia.Przypominamy, że zgodnie z kalendarzem znoszenia ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa:

- od 4 maja mogą być otwarte muzea, biblioteki, archiwa oraz księgarnie 

- od 8 maja dostępne są galerie sztuki

- od 18 maja umożliwiono odbywanie prób i ćwiczeń bez publiczności, a także dokonywanie nagrań fonograficznych i audiowizualnych

- od 18 maja wznowiono działania planów filmowych

- od 6 czerwca jest możliwe prowadzenie działalności kulturalnej i rozrywkowej w pomieszczeniach, amfiteatrach oraz muszlach koncertowych pod warunkiem udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc oraz na otwartym powietrzu pod warunkiem, że maksymalna liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 150 osób

- od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane w pomieszczeniach, w tym salach koncertowych, klubach muzycznych, halach widowiskowo-sportowych oraz w amfiteatrach i muszlach koncertowych pod warunkiem udostępnienia publiczności do 50 % liczby miejsc na sali, co oznacza m.in. ok. 5000 osób w Ergo Arenie i Atlas Arenie i ponad 2500 uczestników w kieleckim amfiteatrze na Kadzielni. Od 25 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie – w miejscach bez wyznaczonej widowni należy zachować 1,5 m odległości.

- od 20 czerwca prowadzenie działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki może być organizowane na obiektach sportowych na wolnym powietrzu, w tym na stadionach (otwartych lub półotwartych, z miejscami siedzącymi lub bez) pod warunkiem udostępnienia publiczności do 25% liczby miejsc na widowni. Od 25 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie – na obiektach sportowych może być udostępnione 50 proc. miejsc, co drugie miejsce na widowni, na obiektach bez wyznaczonej widowni należy zachować 1,5 m odległości.

- od 17 lipca jest możliwe również organizowanie wydarzeń w otwartej przestrzeni bez limitu 150 osób, natomiast pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Od 25 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie zmniejszające dystans do 1,5 m.

Obecnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi konsultacje z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym w sprawie możliwości dalszego znoszenia ograniczeń w tym zakresie.