W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jednego serca – projekt muzyczny. Podsumowanie Roku Romantyzmu Polskiego

Jednego serca

Szanowni Państwo,

Z wielką przyjemnością oddaję w Państwa ręce wyjątkowy projekt muzyczny przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Polskim Radiem w Roku Romantyzmu Polskiego. Wyjątkowy, bo jego spoiwem są teksty polskich poetów romantycznych – Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Zygmunta Krasińskiego, Adama Asnyka, Jana Czeczota. Twórcy sięgnęli do istniejących już opracowań muzycznych, m.in. kompozycji Stanisława Moniuszki czy Czesława Niemena, ale znalazły się tutaj również utwory zupełnie nowe, jak choćby wiersze Norwida w muzycznej interpretacji Janusza Radka czy premierowe utwory Jana Stokłosy do wierszy Zygmunta Krasińskiego w zupełnie odmiennych stylistykach wykonywane przez znakomitego tenora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Rafała Bartmińskiego oraz wokalistę rockowego Łukasz Drapałę.

Ten projekt dowodzi, że mimo dwóch stuleci, które dzielą nas od wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, mimo odmiennej estetyki współczesnej, mimo pozornego braku przestrzeni dla percepcji literatury romantycznej – przesłanie tej poezji pozostaje aktualne, a pewne wartości i dylematy, przed którymi staje – wobec tej poezji – jednostka, pozostają wciąż niezmienne. Wierzę, że odczytane na nowo muzycznie teksty najwybitniejszych polskich poetów staną się inspiracją do własnych poszukiwań literackich i poznawania polskiej literatury romantycznej, odkrywania w niej niedostrzeganych wcześniej znaczeń, doceniania jej polskości i uniwersalizmu zarazem.

Cieszę się, że dzięki ustanowieniu roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego mogliśmy wspólnie odczytywać na nowo polską poezję – na łamach wznowień, nowych wydań i krytycznych opracowań literackich, podczas spotkań czytelniczych, wspólnego czytania i wielu rozmaitych warsztatów, podczas wystaw, spektakli teatralnych i koncertów, które podejmowały wątek romantyczny. Cieszę się, że dzięki temu mogliśmy na nowo poznawać ten jeden z najbardziej intensywnych, różnorodnych i bogatych okresów polskiej kultury, którego wątki wciąż są żywe w kulturze współczesnej, stanowią nasz unikalny kod kulturowy, a jednocześnie tak mocno łączą kulturę polską z kulturą europejską, kulturą świata zachodniego.

Projekt muzyczny „Jednego serca. (Kon)teksty romantyzmu polskiego” stanowi swego rodzaju zwieńczenie obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Pokazuje niezwykłą aktualność, ale także – nowoczesność poezji romantycznej i jej niezwykłą muzyczność. Słuchaczom życzę zatem wielu wzruszeń i doświadczenia tych emocji, które polscy poeci XIX w. zaklęli w słowach swoich wierszy. Emocji, spośród których najważniejsza jest miłość – ta sentymentalna, do drugiej osoby, do rodziny, do bliskich, ale także ta bardziej wzniosła - do narodu, do małych ojczyzn i Ojczyzny.

Piotr Gliński
wiceprezes Rady Ministrów,
minister kultury i dziedzictwa narodowego

zobacz wszystkie
{"register":{"columns":[]}}