W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POLSKA WSCHODNIA

Sieć muzeów

Muzeum Lubelskie w Lublinie

Zamek Lubelski

Początki zamku sięgają XII wieku, w XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym. W XVII wieku, w wyniku wojen, zamek uległ zniszczeniu. Ocalały jedynie najstarsze budowle – kaplica i donżon.

Kaplica Trójcy Świętej. Gotycka kaplica, będąca częścią zamku wzniesionego przez króla Kazimierza Wielkiego, powstała w drugiej połowie XIV wieku. Władysław Jagiełło nadał świątyni królewski charakter. Na jego zlecenie w początku XV wieku malarze ruscy pod kierunkiem bliżej nieznanego mistrza Andrzeja pokryli wnętrze kaplicy malowidłami bizantyńsko-ruskimi.

Dostępność:

Czynna codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście 17.00).

Ceny biletów:

Bilet normalny: 15,00 zł

Bilet ulgowy: 10,00 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16: wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

Bilet z Lubelską Kartą Seniora do Kaplicy Trójcy Świętej: 4,00 zł

Atrakcje:

Baszta – taras widokowy

Romańska wieża zamkowa to jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna (donżon). Stanowiła część grodu kasztelańskiego. Wzniesiona została przy południowym zboczu wzgórza i posiada trzy kondygnacje nadziemne.

Czynna codziennie (od poniedziałku do niedzieli) w godz. 10.00-18.00 (ostatnie wejście 17.30).

Bilet normalny: 9,00 zł

Bilet ulgowy: 7,00 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16: wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

 

29 czerwca do 2 sierpnia - Na tropie lubelskich zabytków. Donżon

W lipcu zapraszamy rodziny z dziećmi do samodzielnego zwiedzania donżonu – najstarszego obiektu wzgórza Zamkowego. Podczas wizyty nie tylko wspólnie odkryjecie wiele tajemnic, które skrywają średniowieczne mury, ale także dowiecie się o fascynującej pracy archeologów i zabytkach odnalezionych na terenie wzgórza, gdzie niegdyś istniał zamek, a dziś mieści się nasze muzeum. Pomoże w tym specjalnie przygotowana karta pracy oraz film edukacyjny z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią.

Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, opiekun – bilet w cenie 7 zł

Uwagi: Karta pracy i bezpłatne bilety wstępu będą do pobrania w kasie muzealnej wyłącznie po podaniu hasła "Lato w Mieście 2020". Liczba kart pracy oraz bezpłatnych biletów jest ograniczona. Film edukacyjny dostępny na stronie internetowej w zakładce „Lato w Muzeum” lub na miejscu, w kasie muzealnej.

Program został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublina w ramach akcji „Lato w Mieście 2020”.

 

3 sierpnia–30 sierpnia - Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica Trójcy Świętej

W sierpniu zapraszamy rodziny z dziećmi do samodzielnego zwiedzania Kaplicy Trójcy Świętej – niezwykłej budowli na wzgórzu Zamkowym, która pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty dowiecie się, dlaczego jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy. W znalezieniu odpowiedzi pomoże specjalnie przygotowana karta pracy oraz film edukacyjny z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią.

Koszt: dzieci do lat 18 – bezpłatnie, dorośli – bilet w cenie 10 zł

Uwagi: Karta pracy i bezpłatne bilety wstępu będą do pobrania w kasie muzealnej wyłącznie po podaniu hasła "Lato w Mieście 2020". Liczba kart pracy oraz bezpłatnych biletów jest ograniczona. Film edukacyjny dostępny na stronie internetowej w zakładce „Lato w Muzeum” lub na miejscu, w kasie muzealnej.

Program został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublina w ramach akcji „Lato w Mieście 2020”.

 

Archeolokacje

Sekcja Archeologii Muzeum Lubelskiego zadbała o to, aby w wakacje nie siedzieć wyłącznie przed komputerami! Mimo że dalekie iegzotycznewyjazdy są niewskazane, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wraz z rodzicami lepiej poznać swoją najbliższą okolicę. Dlatego wybraliśmy 10 archeolokacji, czyli zapomnianych średniowiecznych grodzisk, tajemniczych wież, ruin zamków czy współczesnych skansenów archeologicznych, które świadczą o długiej i bogatej historii naszego regionu. Niektóre są widoczne na pierwszy rzut oka, innych trzeba szukać w gąszczu drzew, niemniej wszystkie zasługują na Waszą uwagę i odkrycie!

Dla pierwszych 500 osób bezpłatne papierowe mapy czekają do odbioru w kasie muzealnej. Do mapy jest dołączony jest zestaw dziesięciu naklejek, które otrzymają rodzice, aby po wspólnej wizycie w danym miejscu przekazać je dzieciom i przykleić na mapce. Mamy nadzieję, że to zachęci Was do odwiedzenia wszystkich archeolokacji! Poniżej z kolei znajduje się mapa w wersji online oraz mini-przewodnik do pobrania, w którym zamieszczone są krótkie opisy wszystkich archeolokacji.

 

Spektakl kukiełkowy Czarci pazur na dziedzińcu Muzeum Lubelskiego

22 sierpnia, godzina 16.00

Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w spektaklu kukiełkowym lubelskiego Teatru Podręcznego. Misternie wykonane marionetki ożyją w rękach aktorów we wspaniałej scenerii dziedzińca zamkowego, by raz jeszcze przypomnieć najmłodszym legendę o czarciej łapie. Na pewno nie zabraknie złego diabła, więc kto się boi, niech lepiej zostanie w domu!

Czas trwania: 30 min. Uwagi: liczba uczestników ograniczona. Zapisy: od 1 sierpnia 2020 roku zapisy przyjmuje Dział Edukacji pod adresem mailowym: edukacja@muzeumlubelskie.pl, decyduje kolejność zgłoszeń. W treści maila należy podać imię i nazwisko osoby zgłaszającej, dokładną liczbę uczestników oraz numer telefonu.

Program został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Lublina w ramach akcji „Lato w Mieście 2020”.

 

Wydarzenia online

W każdy poniedziałek na stronie internetowej Muzeum będą się pojawiać filmy edukacyjne lub animacje poklatkowe z instruktażami. Wspólnie wykonamy przeróżne prace – od średniowiecznych twierdz, przez paciorki, hafty, wycinanki, aż po dawne lalki.

6 lipca - Budujemy zamki

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się, czym jest krenelaż oraz dlaczego wejście do wieży zamkowej znajdowało się kilka metrów nad ziemią. W tym odcinku poznamy inne elementy architektoniczne dawnych zamków. Przyjrzymy się założeniom wzgórza Zamkowego i spróbujemy zbudować własną królewską twierdzę.

13 lipca - Lepimy i turlamy! Paciorki

Wspólnie cofniemy się w czasie, by poznać dawne techniki wykonywania koralików. Zobaczymy, jakie paciorki znajdują się w zbiorach Muzeum Lubelskiego. Zainspirujemy się nimi i stworzymy własne – prostym, lecz efektownym sposobem, który z łatwością będziecie mogli powtórzyć w zaciszu własnego domu.

20 lipca - Haftujemy!

Tym razem zaprosimy Was do wypróbowania własnych sił w hafcie techniką krzyżykową. Udostępnimy wyjątkowe wzory pochodzące z Lubelszczyzny, według których będziecie mogli uzupełnić kanwę lub... wyhaftować coś tacie na mankiecie koszuli.

 

27 lipca - Stemplujemy!

Skąd wzięły się pieczątki? Jak wykonywano niegdyś wzorzyste tkaniny i dekoracje ścienne? Ten odcinek będzie pełen kolorów i ciekawostek! Pokażemy różne metody wykonywania stempli i zachęcimy Was do ich wypróbowania.

 

3 sierpnia - Na tropie lubelskich zabytków. Kaplica

Zapraszamy do obejrzenia drugiego filmu edukacyjnego z cyklu Muzeum jest fajne! z naszym dziecięcym przewodnikiem – Jadzią. Tym razem wspólnie zwiedzimy Kaplicę Trójcy Świętej – niezwykłą budowlę, która pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. Podczas wizyty dowiecie się, dlaczego jest wyjątkowa, co przedstawiają malowidła, które pokrywają jej wszystkie ściany, oraz kto i dlaczego wydrapał tajemnicze napisy. W znalezieniu odpowiedzi pomoże specjalnie przygotowana karta pracy.

 

10 sierpnia - Papier i nożyczki w ruch! Wycinanki

Dzisiaj składamy, wycinamy, przyklejamy. Tradycyjnie i nowocześnie. Nie zabraknie gotowych wzorów lubelskich wycinanek, ale też puścimy wodze fantazji, projektując własny wycinankowy wzór.

 

17 sierpnia - Piszemy stare dokumenty! O kaligrafii i pieczęciach

Czy wiecie, że 15 sierpnia Lublin obchodzi 703. urodziny? Świętując nadanie naszemu miastu praw miejskich, weźmiemy pod lupę dawny dokument lokacyjny. Nauczymy się podstaw kaligrafii i wykonamy własną pieczęć, która niegdyś zastępowała podpis.

 

24 sierpnia - Motamy i składamy! Lalki

Jak wyglądały lalki, kiedy jeszcze nie było można kupić ich w sklepie? I jak można je było dostać? Na to pytanie odpowiemy od razu – trzeba było je zrobić samemu. Z czego wykonywano lalki i w jaki sposób – dowiecie się w ostatnim odcinku wakacyjnej serii.

Strona www i media społecznociowe:

muzeumlubelskie.pl

facebook.com/MuzeumLubelskie

Muzeum Historii Miasta Lublina

pl. Łokietka 3, 20-109 Lublin

www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Historii_Miasta_Lublina-1-277-35.html

Wzniesiona dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, po najeździe Tatarów w 1341 roku, była jedną z dwu bram w murach obronnych miasta. Od połowy XVI wieku posiada przedbramie. Kolejne kondygnacje wieży powstawały do XVIII wieku. W czasach Komisji Dobrego Porządku budowla przeszła remont, nakryto wówczas ośmioboczną kondygnację barokowym hełmem, zwieńczonym królewskim monogramem SAR (Stanislaus Augustus Rex) i datą remontu: 1782.

Godziny otwarcia: wtorek–niedziela, 9.00–17.00

Cena biletów:

Bilet normalny: 5,50 zł

Bilet ulgowy: 4,50 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16 - wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

 

Muzeum Józefa Czechowicza

Muzeum zostało otwarte 9 września 1968 roku w dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci poety. Przez prawie trzydzieści lat swojej działalności mieściło się w zabytkowym, poklasztornym budynku przy ulicy Narutowicza 10. W 1999 roku utraciło swoją dotychczasową siedzibę, a po trzech latach pracy w siedzibie tymczasowej w Dworku Wincentego Pola i jednoczesnego remontu nowego lokalu - 9 września 2002 roku zainaugurowało działalność w kamienicy przy ulicy Złotej 3, ofiarowanej miastu na cele kultury przez zasłużoną dla Lublina rodzinę Riabininów.

Dostępność:

wtorek–niedziela, 9.00–17.00

 

Cena biletów:

Bilet normalny: 5,50 zł

Bilet ulgowy: 4,50 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16 - wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

Strona www:

www.muzeumlubelskie.pl/Oddzial_Literacki_im_Jozefa_Czechowicza-1-308-36.html

 

Dworek Wincentego Pola

Muzeum biograficzne Wincentego Pola mieści się w klasycystycznym dworku wzniesionym w końcu XVIII w. na terenie niewielkiego folwarku Firlejowszczyzna. W latach 1804–1810 był on własnością Franciszka Ksawerego Pola, ojca Wincentego. Sprzedany po wyjeździe rodziny Polów do Lwowa, w 1860 r. powrócił na 19–cie lat do rodziny, jako dar Obywateli Województwa Lubelskiego.

Dostępność:

wtorek–niedziela, 9.00–17.00

 

Cena biletów:

Bilet normalny: 5,50 zł

Bilet ulgowy: 4,50 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16 - wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

 

Strona www:

www.muzeumlubelskie.pl/Aktualnosci_Dworku_Wincentego_Pola-5-25-25-47-244.html

Oddział Martyrologii “Pod Zegarem”

Oddział Martyrologii "Pod Zegarem" powstał w 1979 r. z inicjatywy Klubu byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego i "Pod Zegarem". Od początku swego istnienia mieści się w celach byłego aresztu gestapo przy ul. Uniwersyteckiej 1 w Lublinie. Budynek potocznie zwany podczas okupacji „Pod Zegarem” (nad głównym wejściem znajduje się zegar) wybudowany został w latach 1928-1930 z przeznaczeniem na siedzibę Urzędu Ziemskiego. Z chwilą przejęcia gmachu przez gestapo, w roku 1940 wnętrze jego zostało przebudowane i dostosowane do zadań i potrzeb Geheime Staatspolizei.

Wstęp wolny, ze względu na treści zgromadzone na wystawie zalecamy wstęp osobom powyżej 12 roku życia.

Dostępność:

Godziny otwarcia: wtorek-sobota, 9.00–16.00

Strona www:

https://www.muzeumlubelskie.pl/Oddzial_Matrylogii_%E2%80%9CPod_Zegarem%E2%80%9D-1-313-37.html

Państwowe Muzeum na Majdanku

Państwowe Muzeum na Majdanku poprzez podejmowane działania popularyzuje wiedzę na temat historii niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Zwiedzający mają możliwość zapoznać się z wystawami tematycznymi przybliżającymi losy więźniów obozu, jak również rolę miasta i regionu w polityce władz III Rzeszy w okresie okupacji.

Szczególny nacisk kładziemy na indywidualne historie więźniów oraz losy grup więźniarskich, w tym najliczniej reprezentowanych więźniów narodowości żydowskiej, polskiej i obywateli byłego Związku Radzieckiego.

 

Pracujemy przez cały okres wakacji.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 - 18.00 (ostatnie wejście na teren - g. 17.00)

 

Cena Biletów

W okresie wakacyjnym oferujemy zwiedzanie samodzielne lub pod opieką przewodnika w tzw. turach. Opłata za usługę przewodnicką wynosi 20 zł za osoby dorosłe i 15 zł opłata ulgowa dla młodzieży uczącej się. Karta dużej rodziny uprawnia do opłat w wysokości 15 zł dla każdego członka rodziny.

Ze względu na trudną i tragiczną historię miejsca i więzionych w nim ludzi Muzeum kieruje swoją ofertę do rodzin z dziećmi powyżej 14 roku życia.

 

Media społecznościowe itp.

www.majdanek.eu

Muzeum Bolesława Prusa

Muzeum uzupełnia wiedzę o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.

Dostępność:

Godziny otwarcia: środa–niedziela, 9.00–17.00

Cena biletów:

Bilet normalny: 5,50 zł

Bilet ulgowy: 4,50 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16 - wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

Strona www:

www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Boleslawa_Prusa_w_Naleczowie-1-261-40.html

Muzeum Stefana Żeromskiego

Muzeum mieści się w dawnej pracowni pisarza, wybudowanej w 1905 roku według projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Chata została wybudowana za honorarium otrzymane za “Popioły” i była letnim domem Stefana Żeromskiego. Pisarz kończył w niej powieść “Dzieje grzechu”, napisał “Dumę o hetmanie”, “Słowo o bandosie” , “Różę”.

Dostępność:

środa–niedziela, 9.00–17.00

Cena biletów:

Bilet normalny: 5,50 zł

Bilet ulgowy: 4,50 zł

Bilet rodzinny dla rodziców z dziećmi do lat 16 - wstęp dla rodziców w cenie biletu ulgowego

Strona www:

www.muzeumlubelskie.pl/Muzeum_Stefana_Zeromskiego_w_Naleczowie-1-318-39.html

Muzeum-Zamek W Łańcucie

Muzeum-Zamek w Łańcucie jest jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Związane w historią dwóch rodów Lubomirskich – fundatorów oraz Potockich. Słynne jest z znakomitych wnętrz mieszkalnych zachowanych z czasów właścicieli, posiada interesującą kolekcje pojazdów konnych. Otoczony jest starym parkiem angielskim.

Wśród eksponatów szczególnie atrakcyjnych dla dzieci można wymienić: fotelik – berżera z XVIII w. stojący w Salonie Bouchera dla dziecka lub pieska oraz powozik zwany Ziegewagen stojący w Salce Ekspozycyjnej w Wozowni przeznaczony dla użytku dzieci. Nasze Muzeum to zachowany kompleks pałacowy wraz z niezbędnymi zabudowaniami, którego ostatnim właścicielem był Alfred Potocki, który pozostawał bezdzietny. Stąd trudno znaleźć tu wnętrza czy detale ściśle poświęcone dzieciom.

 

Godziny Otwarcia:

Muzeum jest czynne przez okres wakacji – standardowy czas udostępniania wnętrz w roku kalendarzowym luty – listopad.

Muzeum otwieramy przez cały tydzień w godzinach:

Poniedziałek 12.00 – 16.00 (ostatnie wejście o 14.30) – wstęp bezpłatny

Wtorek-piątek 9.00 – 16.00 (ostatnie wejście 14.30) – wstęp płatny

Sobota-niedziela 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście o 16.20)- wstęp płatny

Park przyzamkowy można zwiedzać:

Poniedziałek – 9.00-19.00 – wstęp bezpłatny

Wtorek – niedziela – 9.00-19.00 – bilet płatny

 

Ceny biletów:

Karnet (Zamek, Stajnia, Wozownia) normalny – 28 zł, ulgowy – 22 zł;

Park przyzamkowy – 2 zł, ulgowy – 1 zł

Dzieci do 7 lat wchodzą bezpłatnie.

Dzieci, rodzice lub opiekunowie prawni, legitymujący się Kartą Dużej Rodziny zwiedzają w ramach biletu ulgowego.

Bilety ulgowe przysługują: dzieciom szkół podstawowych (powyżej 7 roku życia), średnich, studentom, oraz uczestnikom studiów doktoranckich, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, itd.

 

Media społecznościowe itp.:

https://www.zamek-lancut.pl/pl/

Facebook https://www.facebook.com/mzlancut/

YouTube https://www.youtube.com/user/MuseumCastleInLancut/videos?view=0&sort=dd&shelf_id=0

Google https://business.google.com/dashboard/l/10791766719654312327?hl=pl

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - budynek główny

(dostosowany do osób niepełnosprawnych)

 

Historia muzeum sięga 1909 roku. Obecnie Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku usytuowanym w centrum miasta. Bogate zbiory związane z wielokulturową historią miasta i regionu prezentowane są na wystawach stałych i czasowych.

Bogactwo i różnorodność prezentowanych zbiorów wzbudzają zainteresowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Szczególnie atrakcyjne są wystawy: Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego, na której zainstalowane są multimedia z grami tematycznymi dla dzieci i dorosłych; Twierdza Przemyśl, Rozstrzelane miasto, Opowieść o Żydach przemyskich, Credo na dwa głosy.

 

Muzeum czynne jest:

wtorek- sobota 9.00-16.00

niedziela 11.00-15.00

15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) - muzeum zamknięte

 

Ceny biletów jednorazowych

- uprawniające do wejścia do jednego obiektu:

bilet normalny 12 zł

bilet ulgowy 6 zł

- uprawniające do wejścia do trzech obiektów:

bilet normalny 25 zł

bilet ulgowy 12 zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Kartą Dużej Rodziny - wstęp w cenie biletu ulgowego.

 

Wystawy posłużyły do przygotowania specjalnego przewodnika dla dzieci i rodziców pt. Muzealne eksponaty nie tylko dla mamy i taty. Można go bezpłatnie pobrać w holu Muzeum.

W księgarni Muzeum można nabyć wydawnictwa także skierowane do dzieci, np. Przewodnik dla dzieci po Przemyślu.

 

W związku z zawieszoną działalnością edukacyjną Muzeum oferujemy „Warsztaty na wynos”. Oferta została przygotowana przez muzealnych edukatorów, a tematy zaczerpnięte są z muzealnych ekspozycji, np. Dzieło na desce. Co to jest ikona? Zestaw przygotowany w oparciu o wystawę "Credo na dwa głosy" składa się z deseczki, kalki, reprodukcji ikony ze zbiorów MNZP, instrukcji wykonania, tubki z farbą.

 

Oferujemy także tekturowe modele do sklejania, np. zabytkowa skrzynia ludowa, kapliczka, model jachtu Dar Przemyśla, Stara Synagoga, tank wojskowy. Na stronie internetowej Muzeum i muzealnym Fb prezentowane są filmiki instruktażowe, pokazujące kolejne etapy pracy przy składaniu modeli.

 

Oferta jest stopniowo poszerzana. Stanowi ona doskonałą pamiątkę z naszego Muzeum i temat do wspólnego działania dzieci i dorosłych i jest stale dostępna dla zwiedzających.

 

www.mnzp.pl , fb, instagram

Muzeum Dzwonów i Fajek, Wieżą Zegarowa - Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

 

(niedostosowany do osób niepełnosprawnych)

 

Muzeum Dzwonów i Fajek jest Oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Zostało ono otwarte we wrześniu 2001 roku. Powstało z inicjatywy Muzeum oraz przemyskich fajkarzy i ludwisarzy. Mieści się w zabytkowej, późnobarokowej Wieży Zegarowej wybudowanej w latach 1775-1777, ośmiokondygnacyjnej, wysokiej na 38 metrów, z dwoma tarasami widokowymi. Przemyśl co najmniej od 3. ćwierci XIX wieku był ośrodkiem produkcji fajek, tutaj też przeniosła się z Kałusza wytwórnia dzwonów rodziny Felczyńskich. W jednym budynku, o ciekawej architekturze, mieszczą się interesująco zaaranżowane obie kolekcje świadcząc o przemyskim rzemiośle. 

 

 

Muzeum czynne jest:

wtorek- sobota 9.00-16.00

niedziela 11.00-15.00

15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) - muzeum zamknięte

 

Ceny biletów jednorazowych

- uprawniające do wejścia do jednego obiektu:

bilet normalny 12 zł

bilet ulgowy 6 zł

- uprawniające do wejścia do trzech obiektów:

bilet normalny 25 zł

bilet ulgowy 12 zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Kartą Dużej Rodziny - wstęp w cenie biletu ulgowego.

 

Dzieciom oferujemy przewodnik pełen zagadek do rozwiązania Muzealne eksponaty nie tylko dla mamy i taty.

Dostępne są także w sprzedaży zestawy „Warsztatów na wynos”, m.in. model tekturowy Wieży Zegarowej, w której mieści się Muzeum.

 

https://www.mnzp.pl/pl/oddzialy, fb, instagram

Muzeum Historii Miasta Przemyśla /Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu

 (dostosowany do osób niepełnosprawnych)

 

W dniu 23 maja 2005 roku zostało otwarte Muzeum Historii Miasta Przemyśla będące oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i mieszczące się w dwóch zabytkowych kamienicach: W budynku tym na powrót odtworzono zabytkowe podcienia i odkopano szesnastowieczne piwnice. W tak zwanej wielkiej izbie zrekonstruowano wczesnobarokowy piec. Na pierwszym piętrze urządzono ekspozycję wnętrz mieszczańskich z dziewiętnastego i początku dwudziestego wieku oraz atelier najsłynniejszego fotografa przemyskiego B. Hennera. Na drugim piętrze znajduje się ekspozycja poświęcona twórczości przemyskiego artysty Mariana Strońskiego. Piętro ostatnie zajmuje wystawa stała pod tytułem "Dawna Klasa" na której prezentujemy zbiory związane ze szkołami i szkolnictwem.

 

Muzeum czynne jest:

wtorek- sobota 9.00-16.00

niedziela 11.00-15.00

15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny) - muzeum zamknięte

 

Ceny biletów jednorazowych

- uprawniające do wejścia do jednego obiektu:

bilet normalny 12 zł

bilet ulgowy 6 zł

- uprawniające do wejścia do trzech obiektów:

bilet normalny 25 zł

bilet ulgowy 12 zł

Osoby (rodziny) legitymujące się Kartą Dużej Rodziny - wstęp w cenie biletu ulgowego.

 

Także ten Oddział można zwiedzać z przewodnikiem „Muzealne eksponaty nie tylko dla mamy i taty”.

Oferta „Warsztaty na wynos” została przygotowana w oparciu o ekspozycje, składają się na nią m.in. gipsowe świeczniki, gipsowy alfabet, gipsowa ramki na rodzinną fotografię; herb miasta Przemyśla, znaki zodiaku, gipsowe putta, gemma gipsowy amulet.

 

https://www.mnzp.pl/pl/oddzialy, fb, instagram

Ratusz W Białymstoku – Siedziba Główna Muzeum Podlaskiego W Białymstoku

W Ratuszu w Białymstoku – siedzibie głównej Muzeum Podlaskiego mieści się Galeria Malarstwa Polskiego - kolekcja ponad 120 dzieł najwybitniejszych polskich i obcych malarzy, działających w ciągu ostatnich 250 lat. Można tu zobaczyć prace Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego, Witkacego, Juliusza Kossaka i wielu innych, wybitnych polskich artystów

 

 

 

 

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

 

10.00 - 17.00 - wtorek – niedziela (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

niedziela- wstęp bezpłatny na wystawę stałą

 

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 13.45 - 14.15

 

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się o godz.16.45.

 

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

 

bilet normalny 12 zł

bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny 6 zł

 

bilet ulgowy 6 zł

bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny 4 zł

 

bilet rodzinny 24 zł (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób)

bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny 12 zł

 

 

Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 7 – 12 lat)

 

WAKACYJNE ZWIEDZANIE RATUSZA Z KARTĄ ZADAŃ „PODRÓŻE MAŁE I DUŻE”

Interaktywne zwiedzanie Galerii Malarstwa Polskiego dla rodzin z dziećmi, od 1 lipca do 31 sierpnia 2020 r.

Nareszcie upragnione wakacje! Czas wolny od zajęć szkolnych, czas odpoczynku, ale też doskonały czas na podróże. W ramach wakacyjnych wojaży zapraszamy rodziny z dziećmi do odwiedzenia białostockiego Ratusza i obejrzenia naszej wystawy stałej - Galerii Malarstwa Polskiego z wykorzystaniem karty zadań o tematyce podróżniczej.

 

Wędrując z kartą zadań po muzealnej galerii malarstwa dowiecie się, czym dawniej podróżowano, jakie zakątki świata były dla artystów najbardziej malownicze, jak wielkie znaczenie miała pewna podróż służbowa króla Polski Jana III Sobieskiego oraz co dawniej zabierały ze sobą w podróż eleganckie damy.

 

• Karty zadań „Podróże małe i duże” i ołówki są dostępne bezpłatnie w kasie muzeum. Możecie też wziąć własny ołówek.

• Z karty zadań można skorzystać od wtorku do niedzieli w godzinach otwarcia Muzeum. Należy zakupić bilet wstępu na wystawę lub odwiedzić nas w dzień bezpłatnego wstępu na wystawę stałą – w niedzielę.

• Nie obowiązują zapisy.

• Pamiętajcie o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid 19. 

Zwiedzanie dostępne jest tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.

 

PLENER MALARSKI PRZED RATUSZEM

15 lipca 2020 r., godz. 11.00

22 lipca 2020 r., godz. 11.00

Co robili artyści, gdy chcieli namalować ciekawe miejskie budowle i uliczki albo uchwycić piękno przyrody? Wybierali się w plener! Zapraszamy na zajęcia, na których zwiedzimy białostocki Ratusz i zainspirujemy się obrazami na muzealnej galerii. Dowiemy się, co to jest pejzaż oraz jak przedstawić na płótnie przyrodę lub widok miasta. Następnie dzieci same wybiorą się w plener malarski na Rynek Kościuszki, aby namalować najbardziej charakterystyczne budowle miejskie, uliczki i zaułki.

 

Zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 7- 12 lat.

Czas trwania zajęć: 90 - 120 min.

Liczba uczestników w grupie: 8 osób.

Prosimy o przyniesienie nakryć głowy i użycie kremów przeciwsłonecznych. Na czas zwiedzania wystawy obowiązkowe jest również posiadanie własnej maski zasłaniającej usta i nos.

Koszt: 12 zł - dziecko, z Kartą Dużej Rodziny 4 zł – dziecko.

Informacje i zapisy: 85 740 77 42, 509 336 740.

W przypadku złej pogody działania plenerowe zostaną przeniesione do budynku Ratusza.

 

Obowiązują specjalne zasady bezpieczeństwa w okresie zagrożenia COVID 19.

 

Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 13 – 15 i powyżej 15 lat)

 

WAKACYJNE ZWIEDZANIE WYSTAW Z PRZEWODNIKIEM W BIAŁOSTOCKIM RATUSZU

W czasie trwania wakacji w wybrane niedziele o godz. 11.00 zapraszamy do białostockiego Ratusza na zwiedzanie z przewodnikiem wystaw czasowych.

Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740. Rezerwacji można dokonać najpóźniej do piątku przed każdym z wyznaczonych terminów zwiedzania.

 

MIKOŁAJ KOPERNIK. OPOWIEŚĆ O ŻYCIU I DZIELE

Mikołaj Kopernik to jeden z najsłynniejszych polskich astronomów, twórca teorii heliocentrycznej. Mówi się o nim, że „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, ale Kopernik miał także wiele innych umiejętności i pasji. Za swojego życia był bardziej znany jako lekarz niż astronom. Ponadto był duchownym, miał ogromną wiedzę matematyczną, zajmował się ekonomią, a nawet bronił zamku w Olsztynie przed Krzyżakami. Zwiedzając wystawę sprawdzimy, jak wyglądało jego dzieciństwo, czy jadł toruńskie pierniki oraz jakie dolegliwości można było u niego wyleczyć. Dowiemy się również, w jakich okolicznościach zostało wydane dzieło „O obrotach sfer niebieskich” oraz jak działały używane przez Kopernika instrumenty astronomiczne.

Terminy:

5 lipca 2020 r., godz. 11.00

26 lipca 2020 r., godz. 11.00

23 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

 

KOSSAKOWIE. JULIUSZ KOSSAK (1824–1899) | WOJCIECH KOSSAK (1856–1942)

Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównych ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy.

Terminy:

19 lipca 2020 r., godz. 11.00

9 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

30 sierpnia 2020 r., godz. 11.00

 

Czas trwania: ok. 30 min.

Liczba uczestników w grupie do 10 osób.

Koszt: bilet normalny 12 zł, ulgowy 6 zł od os.

Informacje i zapisy: 85 740 77 42, 509 336 740.

 

http://muzeum.bialystok.pl/wakacje-2020-w-muzeum-podlaskim-w-bialymstoku/

https://www.facebook.com/MuzeumPodlaskie

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego – oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego powstało w 1993r. w Białymstoku, w mieście narodzin Artysty. Karny należał do grona najwybitniejszych rzeźbiarzy II Rzeczypospolitej. Jego portrety zdobyły wiele krajowych i zagranicznych nagród.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego gromadzi dzieła rzeźbiarza i dokumentuje artystyczną działalność Artysty, organizuje ekspozycje sztuki współczesnej w zakresie malarstwa, rzeźby, grafiki, fotografii oraz prowadzi działalność edukacyjną.


Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie
(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

wtorek – niedziela - w godz. 10.30 - 17.00 

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 14.00 - 14.30

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się
na 45 min. przed zamknięciem muzeum

 

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać max. 10 osób. 

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

bilet normalny 12 zł
bilet ulgowy 6 zł
bilet rodzinny 24 zł 
(dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób)

niedziela - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

z Kartą Dużej Rodziny – zniżka 50 %

 

Oferta wakacyjna:

Polecamy wystawy czasowe:

- dla rodzin z dziećmi - wystawę rzeźb w ogrodzie muzealnym „Akt woli” (czynną do końca sierpnia)

 

- dla rodzin z dziećmi – wystawę stałą „Alfons Karny. Opus vitae” – szczególnie prace Alfonsa Karnego przedstawiające rzeźby dzieci np. „Gdy miałem 13 miesięcy”, „Po zjedzeniu konfitur”

 

- dla starszej młodzieży wystawę fotografii –„Krzysztof Gierałtowski. Pisarze” (czynną do końca lipca)

 

Dzieci i młodzież mogą skorzystać z dwóch zeszytów edukacyjnych oraz książki „Opowieści z Muzeum”.

 

Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 8 – 12 lat)

 

ZESZYT EDUKACYJNY „ALF I JA”

Zapraszamy do korzystania z zeszytu edukacyjnego „Alf i ja”, który posłuży do interaktywnego rodzinnego zwiedzania Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.
A oprowadzać po muzeum będzie kot Ralf – przyjaciel rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Na czytelnika czeka mnóstwo przygód – zadań i zagadek przygotowanych przez tego niezwykłego przewodnika.
Zeszyt można otrzymać bezpłatnie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego lub pobrać tu:

 

Zeszyt powstał w ramach projektu „Różnorodność sztuk – sztuka różnorodności” realizowanego w 2016 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

ZESZYT EDUKACYJNY „INNY WYMIAR TWOJEGO DOMU”

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do korzystania z zeszytu edukacyjnego powstałego w ramach projektu „Inny wymiar Twojego domu” realizowanego w 2017 r. w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Jest to ciekawa propozycja, dla tych odbiorców, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat twórczości słynnego, białostockiego rzeźbiarza, a także poznać piękno naszego województwa. Wydawnictwo adresowane jest do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Druk można otrzymać bezpłatnie w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego lub pobrać tu: 

 

KSIĄŻKA „OPOWIEŚCI Z MUZEUM”

 

„Opowieści z muzeum” to wydawnictwo skierowane do najmłodszych gości odwiedzających Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Autorki w przystępny sposób poruszają zagadnienia związane z muzealnictwem, a ich opowieści są odpowiedziami na wiele pytań nurtujących dzieci odwiedzające muzeum.

Wydawnictwo powstało w ramach projektu „Sztuka bez granic” realizowanego w 2019 r. przez Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Polską Społeczną Szkołę im. św. Jana Pawła II w Grodnie oraz Zespół Szkół nr 15 przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-rzezby-alfonsa-karnego/

https://www.facebook.com/MuzeumRzezbyAlfonsaKarnego/

Muzeum W Bielsku Podlaskim- Oddział Muzeum Podlaskiego W Białymstoku

W zbiorach znajdują się zabytki związane z historią i kulturą ludową Ziemi Bielskiej. Muzeum posiada ciekawą kolekcję ręcznika obrzędowego, która można zobaczyć na wystawie „Tajemniczy ręcznik”.

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

 

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie

(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

poniedziałek- niedziela – w godz. 10.00 -17.00

czwartek - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

 

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 12.00 - 12.30

 

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę. przed zamknięciem muzeum.

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać max. 12 osób. 

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

 

bilet wstępu ulgowy: 5 zł

bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny 4 zł

 

bilet wstępu normalny 10 zł

bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny 5 zł

 

bilet rodzinny: 20 zł (max 5 osób; dorośli z dziećmi do 18 lat)

bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny 10 zł

 

Opłata za oprowadzanie: 30 zł- grupy organizowane przez szkoły i przedszkola

45 zł – inne grupy oraz osoby indywidualne

Opłata za zajęcia indywidualne (do 6 osób) – warsztaty opłata 10 zł

 

Oferta wakacyjna:

 

Z WŁASNORĘCZNIE MALOWANĄ TORBĄ NA WAKACJE!

Muzeum w Bielsku Podlaskim serdecznie zaprasza na wakacyjne spotkania muzealne. Odwiedzając wystawy „Modne makatki” oraz „Tajemniczy ręcznik” można wziąć udział w inspirowanych nimi warsztatach, podczas których uczestnicy samodzielne wykonają makatki oraz pomalują torby bawełniane wzorami zaczerpniętymi z ornamentów podlaskich.

Zajęcia z cyklu Wakacje w muzeum adresowane są do widzów indywidualnych.

Terminy:

Zajęcia odbywają się w lipcu i sierpniu, codziennie (od wtorku do niedzieli)

w godzinach 10-15.00

 

Czas trwania zajęć do 60 minut. 

Liczba uczestników w grupie: do 6 osób.

Cena biletu na warsztaty 10 zł/ osoba.

Informacje i zapisy: 509 336 841 

 

Od 10 lipca 2020 r. udostępniamy dla zwiedzających wystawę „W Polskę idziemy- Bielsk Podlaski w okresie międzywojennym”. Wystawa została wzbogacona o blisko czterdzieści KODÓW QR z ciekawostkami, nagraniami, wspomnieniami, dokumentami i fotografiami z dwudziestolecia międzywojennego, dzięki którym jeszcze bardziej poczujecie klimat tamtych czasów.

 

Od 25 lipca 2020 r. udostępniamy kolekcję kogutów (z porcelany, drewna, fajansu) Zofii Białynickiej –Biruli przekazaną dla bielskiego Muzeum przez Lecha Pileckiego. Pani Zofia

-w ramach swoich wielu podróży zgromadziła kolekcję liczącą ponad 100 egz.

 

Social media itp.:

www.muzuem.bialystok.pl

https://www.facebook.com/muzeum.wbielskupodlaskim.3

Muzeum Wnętrz Pałacowych W Choroszczy- Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

W Muzeum mieści się stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. W działalności edukacyjno-oświatowej poprzez różne formy zajęć interaktywnych w przystępny sposób przybliża sztukę, kulturę i obyczaje minionych epok.

 

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie
(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

wtorek – niedziela - w godz. 10.00 - 17.00

w środa - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 13.30 - 14.00

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się
na 45 min. przed zamknięciem muzeum.

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać max. 20 osób. 

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

bilet normalny 12 zł
bilet ulgowy 6 zł
bilet rodzinny 24 zł 
(dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób

 

lekcja muzealna

dzieci i młodzież szkolna – 7 zł od osoby,

grupy przedszkolne - 6 zł od osoby,

 

zajęcia interaktywne

dzieci i młodzież szkolna - 8 zł od osoby,

grupy przedszkolne - 6 zł od osoby

 

Oferta dla grup zorganizowanych:

 

Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 7 – 12 lat)

 

CZTERY PORY ROKU W PARKU W CHOROSZCZY

Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera informacje o roślinach i zwierzętach oraz zmianach, jakie zachodzą w przyrodzie w ciągu roku.

Czas trwania ok. 60 min.

 

ROŚLINY I ZWIERZĘTA W PARKU W CHOROSZCZY

Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera informacje dotyczące gatunków prawnie chronionych, zasad bezpiecznej obserwacji zwierząt oraz różnorodne zadania do samodzielnego wykonania, które pozwolą przypomnieć i utrwalić zdobyte wiadomości.
Czas trwania ok. 60 min.

 

SZTUKA PISANIA

Wykład ilustrowany planszami + zajęcia interaktywne. Podczas zajęć uczestnicy śledzą wędrówkę, jaką przeszły litery od obrazka do dzisiejszego kształtu. Zajęcia mają charakter ćwiczeniowy - polegający na odtwarzaniu dawnych sposobów przekazywania wiadomości, oraz operacyjny - polegający na wyjaśnieniu pojęć związanych z pismem (piktogram, pismo klinowe, tabliczki gliniane, papirus, skryba, pergamin, iluminacja itp.).
Czas trwania ok. 60 min

 

SALONOWY SAVOIR - VIVRE

Zajęcia interaktywne, dotyczące etykiety związanej ze spożywaniem posiłków, jak i odpowiedniej zastawy, jak powinna znaleźć się na stole. Zajęcia składają się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej uczestnicy w oparciu o pokaz slajdów prześledzą przemiany jakie zachodziły w sposobach wspólnego spożywania posiłków i nakrycia stołu od starożytności po czasy współczesne. Część druga obejmuje zajęcia praktyczne polegające na samodzielnym nakryciu stołu. Całość uzupełniają zagadki dotyczące dawnych nazw dzisiejszych potraw.

Czas trwania: 60 min.

 

NIE KAŻDEGO STAĆ NA REMBRANDTA

Zajęcia plastyczne inspirowane portretem konturowym, nazywanym również silhouette od nazwiska twórcy francuskiego polityka Etienne de Silhouette, który w l. 60 XVIII wieku wymyślił tani zamiennik drogich portretów olejnych. Moda na tworzenie portretów konturowych: czarnych na białym tle lub na odwrót, stała się bardzo popularna w całej ówczesnej Europie. Uczestnicy zajęć wykonają własny portret tą dawną techniką.

Czas trwania: 60 min.

 

W KAPELUSZU, BUDCE I BERECIE – CZYLI O DAWNYCH NAKRYCIACH GŁOWY

Nakrycia głowy są bardzo ważnym elementem ubioru. Ich głównym zadaniem była i jest ochrona głowy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: zimnem, słońcem, deszczem, wiatrem. Ale mają też inną rolę do spełnienia, przez stulecia dopełniały stroju charakterystycznego dla danej epoki, pozwalały odróżnić szlachcica od mieszczanina, damę od pokojówki. Świadczyły również o guście ich posiadaczy. Wiele z nich przetrwało do dnia dzisiejszego jak np. kapelusz, beret czy czapka. Zmienił się materiał i ozdoby.
Zajęcia składają się z dwóch części:
Część pierwsza obejmuje wprowadzenie połączone z pokazem slajdów.
Część druga to zajęcia praktyczne, podczas których uczestnicy wykonają własne nakrycie głowy.

 

MANELE, BROSZE, WISIORY, EGRETY – KLEJNOTY ZDOBIĄCE NIE TYLKO KOBIETY

Tematem zajęć biżuteria, pełniąca w naszym życiu szczególną rolę: jako wyjątkowy dodatek upiększający i zmieniający wizerunek, a także pozwalający zwrócić na siebie uwagę otoczenia. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak zmieniały się formy, rodzaje i funkcje biżuterii na przestrzeni wieków oraz własnoręcznie wykonają ozdobę, do wyboru: broszę, wisior, bransoletę (manelę), itp.
Czas trwania zajęć – ok. 90 min.

 

BAJANIE O FAJANSIE, SZKLE I PORCELANIE

Celem spotkań jest rozwijanie u uczestników twórczej ekspresji, kształtowanie wyobraźni i myślenia twórczego. Spotkania składają się z części teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, w trakcie prezentacji, zapoznamy z podstawami różnych technik wykonywania i ręcznego zdobienia wyrobów ceramicznych oraz szklanych w minionych epokach. Następnie uczestnicy, poprzez kontakt z zabytkami rzemiosła artystycznego znajdującymi się na ekspozycji, zapoznają się z rodzajami zdobienia na poszczególnych tworzywach: fajansie, szkle i porcelanie. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik zaprojektuje i wykona swój własny, niepowtarzalny pojemnik na drobiazgi.

Czas trwania: 60 – 90 min.

 

QUEST ŚLADAMI BRANICKICH

Uczestnicy otrzymują rymowany przewodnik po apartamentach Branickich, w których czekają ich rozmaite zagadki do rozwiązania.
Czas trwania: ok. 60 min

 

ESTETYKA ARCHITEKTURY BAROKU KROK PO KROKU

W trakcie zajęć uczestnicy poznają najpiękniejsze i najciekawsze budowle z epoki baroku oraz związane z nimi nazwy detali architektonicznych. Następnie wykorzystując różne techniki plastyczne samodzielnie zaprojektują i wykonają makietę frontu pałacu.

Czas trwania: 60 min

 

Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 13 – 15 i powyżej 15 lat)

 

SPOTKANIA LITERACKIE

Warsztaty które są połączeniem wiedzy z zakresu historii i języka polskiego. Ich celem jest zapoznanie z wybranymi faktami z historii i dziełami sztuki poprzez kształtujące wyobraźnię ćwiczenia literackie, zabawy ze słowem. Każde zajęcia składają się z trzech stałych elementów: zwiedzania ekspozycji, prezentacji tekstów oraz samodzielnych prób literackich.
Proponujemy trzy tematy zajęć:

Różne widzenie rzeczy – różne konwencje opisu

Dziennikarz „Przeglądu Artystyczno – Kulturalnego”

Głosy letniej rezydencji

Czas trwania ok. 60 min.

 

KSZTAŁTOWANIE KRAJOBRAZU PARKU W CHOROSZCZY

Zajęcia w parku z zeszytem edukacyjnym, który zawiera wiadomości dotyczące rodzajów spotkanych krajobrazów, form ich ochrony i pielęgnacji.
Czas trwania ok. 60 min.

 

LEKCJE MUZEALNE

 

SZTUKA POLSKA I EUROPEJSKA WYBRANYCH EPOK
Wykład ilustrowany slajdami.
Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych
Czas trwania ok. 60 min.

 

Z MODĄ PRZEZ STULECIA

Historia ubioru od starożytności po czasy współczesne
Wykład ilustrowany slajdami oraz przykładami na ekspozycji.
Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Czas trwania ok. 60 min.

 

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-wnetrz-palacowych-w-choroszczy/

Muzeum Ikon W Supraślu – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Wystawa Muzeum Ikon w Supraślu pokazuje ikonę w sposób odnoszący się do jej wartości duchowej, artystycznej i historycznej. Na ekspozycji znajduje się zespół bezcennych fresków supraskich. Są to ocalałe fragmenty XVI-wiecznej postbizantyńskiej polichromii zdobiącej niegdyś wnętrze cerkwi Zwiastowania NMP w monasterze supraskim. W części wystawy dedykowanej naszemu regionowi znajdują się ikony-relikty z podlaskich świątyń. W muzeum oprócz wystawy stałej prezentowane są ekspozycje czasowe (informacje na stronie internetowej oraz na profilu FB).

 

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

 

wtorek, piątek - w godz. 10.00 - 15.30 
sobota, niedziela - w godz. 10.00 - 16.00

czwartek - wstęp bezpłatny

 

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 12.30 - 13.00

 

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum.

Na ekspozycji może jednocześnie przebywać max. 50 osób.

Pierwszeństwo wejść mają osoby z rezerwacją zwiedzania.
Rezerwacja zwiedzania: tel. 509 336 829

W sezonie turystycznym wejście na ekspozycję bez dokonania wcześniejszej rezerwacji może być niemożliwe z powodu braku wolnych miejsc.

Rezerwacja odbywa się wyłącznie drogą telefoniczną.

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

 

bilet normalny 18 zł

bilet normalny z Kartą Dużej Rodziny 10 zł

bilet ulgowy 10 zł

bilet ulgowy z Kartą Dużej Rodziny 4 zł

 

bilet rodzinny 36 zł (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób)

bilet rodzinny z Kartą Dużej Rodziny 18 zł

 

Wystawa polecana jest dla wszystkich grup wiekowych.

 

 

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-ikon-w-supraslu/, fb: Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum W Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Muzeum w Tykocinie, poświęcone jest kulturze żydowskiej. W okresie międzywojennym w Synagodze modliły się rzesze wiernych. Przedstawione wewnątrz wyposażenie, ukazuje zwiedzającym przekrój sprzętów znajdujących się w tym miejscu w okresie, gdy służyło ono żydowskiej społeczności Tykocina. Koncepcja wystawy została opracowana na podstawie zachowanych źródeł ikonograficznych. Dekorację ścian i części bimy stanowią polichromowane tablice z tekstami modlitw w języku hebrajskim i aramejskim w bogato zdobionych bordiurach. Całość pozwala wprowadzić widza w sakralną przestrzeń dawnej synagogi.

 

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

 

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie

(oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

wtorek – niedziela - w godz. 10.00 - 18.00

wtorek - wstęp bezpłatny na wystawy stałe

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: przed 10.00 oraz 14.00 - 14.30

 

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na 30 min. przed zamknięciem muzeum.

Na salach ekspozycyjnych może jednocześnie przebywać max. 30 osób.

 

Dla zwiedzających udostępniona jest Wielka Synagoga w Tykocinie, w której znajduje się punkt kasowy.

 

Ceny biletów uprawniających do zwiedzania wystaw stałych i czasowych:

bilet normalny 20 zł
bilet ulgowy 10 zł
bilet rodzinny 40 zł
 (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób)

 

Wystawa polecana jest dla wszystkich grup wiekowych.

 

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-tykocinie/,

https://www.facebook.com/muzuemwtykocinie/

Muzeum Historyczne W Białymstoku – oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Placówka posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej, szczególnie z zakresu rzemiosła użytkowego. Istnieje tu również Gabinet Numizmatyczny z kolekcją monet, medali i banknotów. Zabytki prezentowane są na czterech wystawach stałych: Białystok – makieta barokowego miasta z widowiskiem multimedialnym Wersal Północy wśród dźwięków i świateł, W białostockiej kamienicy, Odzyskana historia. Hotel Ritz, Widoki Białegostoku z przełomu XIX/XX w.

 

Godziny otwarcia w okresie 1 lipca – 31 sierpnia 2020 r.

Muzeum czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

wtorek - niedziela - w godz. 10.00–17.00

 

Przerwa techniczna w celu dezynfekcji sal wystawienniczych: 13.00–14.00.

 

Ceny biletów:
 

bilet normalny – 12 zł;
bilet ulgowy – 6 zł;
bilet rodzinny – 24 zł (dorośli z dziećmi do 18 roku życia, maksymalnie 5 osób);

udział w zajęciach interaktywnych z oferty wakacyjnej – 8 zł (z kartą Dużej Rodziny – 4 zł)


Oferta wakacyjna:

 

Dla rodzin z dziećmi szczególnie polecamy widowisko multimedialne Wersal Północy wśród dźwięków i świateł stworzone w oparciu o jedną z największych w Polsce makiet, na której przedstawiono Białystok z końca XVIII w. oraz wystawę Odzyskana historia. Hotel Ritz. Obydwie atrakcje dostępne są przez cały rok. Zachęcamy także do udziału w zajęciach interaktywny dla rodzin z dziećmi W stajni hetmańskiej organizowanych 8 i 22 sierpnia o godz. 11.00. Nasi przewodnicy mają bogate doświadczenie w pracy z dziećmi polecamy więc wzbogacenie doświadczeń płynących ze zwiedzania przez wykorzystanie opcji z usługa przewodnicką.
Oferta wakacyjna (dla dzieci w wieku 6 – 10 lat)

 

W STAJNI HETMAŃSKIEJ

Jan Klemens Branicki należał do najbogatszych ludzi w Polsce. Jego białostocka rezydencja sprawiała imponujące wrażenie, a w jego stajni mieszkały dziesiątki koni. Jakiej maści to były zwierzęta i dlaczego Branicki potrzebował ich aż tyle? Odpowiedzi na te pytania poznacie na wakacyjnych zajęciach interaktywnych, na które serdecznie zapraszamy.

Termin I – 8.08.2020 r. godz. 11.00

Termin II – 22.08.2020 r. godz. 11.00

Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 6 – 10 lat.

Zajęcia trwają do 60 min.

Cena: 8 zł od osoby, z kartą DR 4 zł.

Maksymalna ilość uczestników zajęć – 10 osób.

Obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie, minimum z trzydniowym wyprzedzeniem pod nr tel. 517 484 349

 

 

WIDOWISKO MULTIMEDIALNE

Wersal Północy wśród dźwięków i świateł wyposażone jest w specjalnie przygotowaną wersję dla najmłodszych, odpowiednią dla dzieci do 10 roku życia