W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył nabór zgłoszeń do krajowych eliminacji 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021

23.02.2021

Do 15 kwietnia br. pianiści i zespoły kameralne mogą przesyłać zgłoszenia do udziału w krajowych eliminacjach 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. W przesłuchaniach, które odbędą się 4 i 5 maja br. w Warszawie, mogą wziąć udział kandydaci posiadający polskie obywatelstwo lub Kartę Polaka, niezależnie od miejsca zamieszkania.

Granatowy baner białymi i niebiskimi napisami od góry "2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki 2021" "eliminacje krajowe 4-5 maja 2021" oraz datą 11-18 września 2021

Muzycy startują w jednej z dwóch kategorii – pianiści lub zespoły kameralne. W każdej z nich komisja kwalifikacyjna wybiera maksymalnie dziesięciu reprezentantów, którzy są zwolnieni z opłaty wpisowej oraz otrzymują stypendium na pokrycie kosztów podróży i pobytu w Rzeszowie, gdzie odbędzie się Konkurs.

Eliminacje do Konkursu

Kandydaci w kategorii pianistycznej podczas przesłuchań będą zobowiązani do wykonania całego programu I etapu konkursu, zgodnie z załącznikiem A regulaminu (do 20 minut prezentacji muzycznej). Kandydaci w kategorii zespołów kameralnych są zobowiązani do prezentacji programu I etapu zgodnie z załącznikiem B regulaminu (do 20 minut prezentacji muzycznej). Dopuszcza się wykonywanie części utworów. Zgłoszenia udziału w eliminacjach należy nadsyłać poprzez formularze elektroniczne dostępne na stronie konkursu: pianiści oraz zespoły kameralne.

Muzycy, którzy wezmą udział w eliminacjach, ale nie zakwalifikują się do konkursu tą drogą, mogą zgłaszać się w ramach regularnego naboru do 14 maja 2021 roku. Informacje na temat aplikowania w obu formach oraz dotyczące spraw organizacyjnych związanych z eliminacjami znajdują się w regulaminie konkursu.

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki

2. edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniach od 11 do 18 września 2021 roku w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Koncert laureatów zostanie powtórzony 20 września 2021 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W każdej z dwóch kategorii uczestnicy powalczą o pulę nagród w wysokości ponad 80 tys. euro.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2019 r. Wzięło w niej udział 81 uczestników z 6 krajów. Zwycięzcą w kategorii pianistycznej został reprezentant Rosji – Pavel Dombrovsky, zaś w kategorii zespołów kameralnych tryumfował duet skrzypków: Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak, obecnie występujący pod nazwą Polish Violin Duo.

Organizatorami Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, zainicjowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są Instytut Muzyki i Tańca oraz Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Konkurs należy do sieci konkursów pianistycznych Fundacji Alink-Argerich.

Zdjęcia (1)