W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

WSPARCIE BRANŻOWE i ŚRODOWISKOWE

Instytut Adama Mickiewicza

Kultura Polska na Świecie

Instytut Adama Mickiewicza wznowił nabór wniosków do programu „Kultura Polska na Świecie”. Program realizowany jest zgodnie ze zmienionym regulaminem. 

Program „Kultura polska na świcie" skierowany jest do artystów wszystkich dziedzin sztuki i przemysłów kreatywnych oraz osób zajmujących się upowszechnianiem i promocją polskiej kultury. Ma na celu wsparcie indywidualnego uczestnictwa w wydarzeniach poza granicami kraju. W związku z sytuacją epidemii poszerzenie celów programu o wspieranie indywidualnego uczestnictwa przedstawicieli polskiej kultury w międzynarodowych przedsięwzięciach realizowanych on-line.

Aby ubiegać się o dofinansowanie należy złożyć wniosek poprzez wypełnienie elektronicznego formularza na stronie internetowej. Wnioski oceniane są podczas posiedzeń komisji programu, które odbywają się raz w miesiącu.

dowiedz się więcej

Elektroniczny informator „Partnerzy w Kulturze”

Elektorniczny informator zawiera informacje na temat programów edukacyjnych oraz źródeł finansowania międzynarodowych projektów kulturalnych i społecznych. Informator prezentuje najważniejsze granty, stypendia i programy edukacyjne dostępne w Polsce oraz za granicą. Prezentowane programy skierowane są do osób i organizacji z Polski i z krajów Partnerstwa Wschodniego, które pragną rozwijać międzynarodową współpracę kulturalno-społeczną. Informator dostępny jest w czterech językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Informator powstał na początku 2019 r. Został zaktualizowany w marcu 2020 r.

dowiedz się więcej

 Instytut Muzyki i Tańca

Pakiet wspieraMY: Porady psychologiczne dla muzyków i tancerzy

Za organizację poradnictwa odpowiada Pracownia Edukacji i Psychologii Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca. Porad psychologicznych udzielają eksperci, działając zgodnie z Kodeksem Etycznym Psychologa. Ze względu na profil zawodowy naszych odbiorców do współpracy zaprosiliśmy osoby, które znają specyfikę zawodów artystycznych, a ponadto mają kompetencje psychologiczne związane z tym obszarem działalności kulturalnej.

dowiedz się więcej 

Pakiet wspieraMY: Porady prawne

Prawnicy współpracujący z Instytutem Muzyki i Tańca udzielają wsparcia we wszystkich kwestiach prawnych związanych z obecną sytuacją związaną z pandemią, a dotyczącą pracy artystycznej lub zawodowej. Obejmuje to w szczególności porady dotyczące wszystkich form zatrudnienia (umowa o pracę oraz umowy cywilne), możliwych form wsparcia indywidualnego (np. zwolnienia z ZUS) czy sposobu kontynuowania lub rozwiązywania umów (np. umów niewykonanych z powodu epidemii; umów skrajnie niekorzystnych).

dowiedz się więcej 

Pakiet wspieraMY: Bazy wiedzy w zakresie możliwości uzyskania wsparcia

Wiele instytucji oferuje możliwości wsparcia dla artystów. W bazie, która jest aktualizowana na bieżąco, znajdują się przydatne linki do programów stypendialnych, grantowych i socjalnych, również tych przygotowanych specjalnie na czas pandemii.Baza jest dostępna w formie pliku pdf do pobrania na stronie Instytutu Muzyki i Tańca imit.org.pl. Informacje o możliwościach pozyskania wsparcia są także udostępniane w mediach społecznościowych Instytutu.

dowiedz się więcej

Program Przekwalifikowania Zawodowego Tancerzy

Program oferuje wsparcie doradców zawodowych oraz psychologa dla wszystkich zawodowych tancerzy scenicznych, zarówno dla tych, którzy kontynuują karierę taneczną – jak i dla tych, którzy przestali już tańczyć (np. stracili pracę, doznali kontuzji lub ze względu na wiek), czy zastanawiają się nad zdobyciem nowych kwalifikacji nie związanych z tańcem, potrzebnych do rozpoczęcia pracy dodatkowej lub do zmiany ścieżki zawodowej. Dodatkowo dla Tancerzy którzy mają co najmniej 12 letni staż pracy na scenie i zaczynają myśleć o zmianie zawodu – stypendia na realizacje osobistej ścieżki przekwalifikowania zawodowego do 40 tys. zł.

dowiedz się więcej 

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Dzień Teatru Publicznego

Opis wsparcia: Instytut Teatralny przeznacza środki które miały być przeznaczone na dopłaty do biletów teatralnych w ramach akcji „Bilet za grosze” na wsparcie dla teatrów, które zaprezentują swoje działania pod szyldem Dnia Teatru Publicznego w Internecie. Pieniądze trafią do pracowników teatrów zaangażowanych w przygotowanie prezentacji w sieci.

Budżet wsparcia: 800 tys. zł.

Beneficjenci: 103 Teatry publiczne w Polsce (dramatyczne, muzyczne, lalkowe), 5 teatrów zrezygnowało z przyjęcia wsparcia, na rzecz wsparcia innych scen. Środki mają być przeznaczone dla pracowników teatrów pracujących przy prezentacjach teatrów w Internecie w ramach Dnia Teatru Publicznego.

Termin realizacji: Od 16 do 23 maja trwa akcja, następnie rozliczenie z teatrami.

Wysokość wsparcia: 7 tys. dla każdego teatru (kwota zryczałtowana).

dowiedz się więcej

Poradnictwo w zakresie ochrony praw twórców oraz w zakresie programów pomocowych

Opis wsparcia: Na wniosek Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Polskich będzie świadczyć porady on-line w trybie Q&A dla twórców.

Beneficjenci: Artyści freelanserzy

dowiedz się więcej

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów

Przegląd konkursów dotacyjnych

Przegląd najważniejszych konkursów dotacyjnych, które mogą być dodatkowym źródłem finansowania działalności statutowej muzeów w Polsce ma charakter orientacyjny. Podane informacje pochodzą z wcześniejszych ogłoszeń o naborach.

Przed przystąpieniem do składania wniosku o dotację zawsze należy zapoznać się z aktualną dokumentacją konkursową, ponieważ mogły w niej zajść zmiany w stosunku do lat ubiegłych. Oprócz analizy wymagań merytorycznych, uwagę należy zwracać również na wymagania formalne, które często zmieniają się w kolejnych edycjach.

Znaczna część wymienionych niżej konkursów dotacyjnych ma charakter cykliczny, czyli odbywa się co roku mniej więcej o tej samej porze. Trzeba jednak pamiętać, że terminy naborów także mogą ulegać zmianom w stosunku do poprzednich lat. Dodatkowo – w ciągu roku mogą pojawiać się także nowe konkursy, dlatego należy stale monitorować strony ich organizatorów, żeby nie stracić żadnej możliwości pozyskania środków.

dowiedz się więcej

 

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

Koncerty na wolnym powietrzu w Amfiteatrze NOSPR w okresie letnim

Opis wsparcia: Wsparcie lokalnych artystów/muzyków/wykonawców reprezentujących różne dyscypliny i rodzaje muzyczne przez zapewnienie im możliwości pracy.

Budżet wsparcia: 100 000 zł

Beneficjenci: Artyści, muzycy

Termin realizacji: lipiec – sierpień 2020

Wysokość wsparcia: Honoraria koncertowe/wykonawcze

Dowiedz się więcej: Dział produkcji NOSPR, Katarzyna Spandel, k.spandel@nospr.org.pl

Polska Fundacja Muzyczna

„Zostań z muzyką”

PFM organizuje akcję #zostanzmuzyka, kierowaną do organizatorów wydarzeń muzycznych transmitowanych na żywo on-line lub premier i retransmisji materiałów wcześniej zarejestrowanych. Po zgłoszeniu chęci udziału w akcji, organizator koncertu dostaje możliwość otrzymania własnego panelu do wpłat darowizn – wirtualną puszkę, do której słuchacze dobrowolnie mogą wpłacić dowolną kwotę. Pieniądze trafiają na konto Polskiej Fundacji Muzycznej, a po zakończeniu wydarzenia są wypłacane w formie darowizny zgodnie z wolą organizatora/wykonawcy. Część zebranej kwoty zasila Fundusz Pomocowy PFM, z którego wypłacane są zapomogi tym, którzy zagrać nie są w stanie, albo nie są muzykami (nagłośnieniowcy, oświetleniowcy, obsługa techniczna). 

dowiedz się wiecej

Polski Instytut Sztuki Filmowej

TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA KULTURY - Wsparcie dla branży filmowej

Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Zmiana formy realizacji projektu TUTTI.pl

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, dalej „PWM”, wypełniając misję gromadzenia, utrwalania i upowszechniania polskiego dziedzictwa kultury muzycznej oraz wychodząc naprzeciw potrzebom polskiego środowiska muzycznego realizuje projekt pod nazwą TUTTI.pl, którego celem jest wspieranie wykonań muzyki polskiej. Program projektu przygotowanego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany jest do wszystkich zespołów i orkiestr polskich wykonujących swoje cele statutowe, profesjonalnych i nieprofesjonalnych, szkolnych i akademickich, oraz do wszystkich organizacji i instytucji zajmujących się organizowaniem koncertów, festiwali, nagrań i nadań muzyki polskiej.

Dofinansowanie w ramach projektu TUTTI.pl realizowane jest w postaci rabatu w wysokości 70% opłaty wynikającej z tytułu wypożyczenia materiałów wykonawczych

W ramach każdorocznej edycji TUTTI.pl przewiduje się ciągły nabór wniosków oraz ich kwartalną ocenę. Harmonogram naboru wniosków oraz terminy ogłoszenia wyników są dostępne na stronie www.tutti.pwm.com.pl oraz w aktualnościach na stronie www.pwm.com.pl.

dowiedz się więcej

Stowarzyszenie Artystów Wykonawców utworów muzycznych i słowno-muzycznych SAWP

Wypłata zaliczki na poczet przyszłych tantiem

Opis wsparcia: Artyści spełniający wymogi określone w regulaminie mogą ubiegać się o wypłaty zaliczek na poczet przyszłych tantiem. Wypłacone zaliczkowo kwoty są automatycznie potrącane z najbliższych naliczeń tantiem należnych zaliczkobiorcy, aż do momentu całkowitej spłaty otrzymanej zaliczki. Po całkowitym rozliczeniu wcześniej otrzymanych kwot, artysta może ubiegać się o wypłatę kolejnej zaliczki.

Beneficjenci: Artyści wykonawcy, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

a. są członkami Stowarzyszenia SAWP

b. w ciągu ostatnich trzech lat mieli regularnie naliczane tantiemy

c. posiadają konto bankowe

Termin realizacji: Bez zbędnej zwłoki, maksymalnie 2 tygodnie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Wysokość wsparcia: Wysokość zaliczki uzależniona jest od osiąganych przychodów z tytułu tantiem wykonawczych. W okresie trwania epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, maksymalna, roczna wysokość zaliczki może kształtować się na poziomie 25% średniej arytmetycznej przychodów z ostatnich trzech lat po stwierdzeniu tendencji wzrostowej naliczeń oraz maksymalnie 15% średniej arytmetycznej przychodów z ostatnich trzech lat przy malejących bądź mieszanych przychodach.

dowiedz się więcej

Pożyczki

Opis wsparcia: Zgodnie z wymogami ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi SAWP utworzył Fundusz na pokrycie kosztów prowadzenia działalności o charakterze socjalnym, kulturalnym lub edukacyjnym. Z funduszu tego przyznawane są m.in. pożyczki dla członków SAWP. Pożyczki udzielane są na okres 1 roku z możliwością prolongaty. W związku z pandemią uproszczeniu uległa procedura ubiegania się o wypłaty z funduszu – wnioski składane mogą być drogą elektroniczną.

Budżet wsparcia: Na fundusz przeznaczanych jest 50% kwot pozostałych po zaspokojeniu zgłoszonych i uznanych roszczeń o wypłatę, o których mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Środki przeznaczone na fundusz w danym roku i w nim niewykorzystane, przechodzą na rok kolejny.

Beneficjenci:  Uprawnieni z tytułu praw pokrewnych do artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno-muzycznych będący członkami SAWP.

Termin realizacji: Po rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Funduszu i zatwierdzeniu decyzji przez Zarząd Stowarzyszenia

Wysokość wsparcia: W przypadku wypłaty pożyczki nie więcej niż dwukrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

dowiedz się więcej

Wypłaty pomocowe

Opis wsparcia: Zgodnie z wymogami ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi SAWP utworzył Fundusz na pokrycie kosztów prowadzenia działalności o charakterze socjalnym, kulturalnym lub edukacyjnym. Z funduszu tego przyznawane są m.in. bezzwrotne, jednorazowe, trwałe lub terminowe wypłaty pomocowe dla artystów wykonawców będących członkami SAWP w trudnych sytuacjach życiowych lub zawodowych. W związku z pandemią uproszczeniu uległa procedura ubiegania się o wypłaty z fundusz – wnioski składane mogą być drogą elektroniczną.

Budżet wsparcia: Na fundusz przeznaczanych jest 50% kwot pozostałych po zaspokojeniu zgłoszonych i uznanych roszczeń o wypłatę, o których mowa w art. 41 ust. 2 ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Środki przeznaczone na fundusz w danym roku i w nim niewykorzystane, przechodzą na rok kolejny.

Beneficjenci: Członkowie SAWP

Termin realizacji: Po rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Funduszu i zatwierdzeniu decyzji przez Zarząd Stowarzyszenia

Wysokość wsparcia: W przypadku wypłat pomocowych maksymalna roczna kwota przyznana jednemu wnioskodawcy może wynieść nie więcej niż jednokrotność, prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

dowiedz się więcej

Stowarzyszenie Autorów i Wydawców COPYRIGHT POLSKA

Niezwłocznie po wprowadzeniu w połowie marca br. stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, Stowarzyszenie podjęło działania zmierzające do jak najszybszego podziału i wypłaty na rzecz polskich wydawców przychodów z praw zgromadzonych w 2019 r. Dokonany został podział środków w wysokości ponad 8,27 mln zł dla krajowych wydawców książek, druków muzycznych, kartograficznych oraz wydawców prasy.

Na środki te składa się 7,855 mln zł pochodzących z opłat reprograficznych zainkasowanych w 2019 r., których podział został dokonany na przełomie kwietnia i maja, po czym Stowarzyszenie przystąpiło do niezwłocznej wypłaty zebranych środków.

Szczegółowe informacje na temat wypłat

Ponadto 417,1 tys. zł zostało zabudżetowane na zaplanowaną w bieżącym roku działalność kulturalną i edukacyjną Stowarzyszenia, w ramach której 300 tys. zł zostanie przeznaczone na program dofinansowania publikacji. Zgodnie z regulaminem tej działalności o dofinansowania będą mogli wnioskować wydawcy wspólnie z autorami, a część otrzymanych środków będzie musiała być obowiązkowo przeznaczona na finansowanie honorarium autorskiego.

Regulamin dofinansowania

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Fundusz Popierania Twórczości

ZAiKS udzielania stypendiów i dotacji z Funduszu Popierania Twórczości. O stypendia lub dotacje FPT mogą się ubiegać nie tylko członkowie Stowarzyszenia.

dowiedz się więcej

Działalność socjalna na rzecz członków ZAiKS
ZAiKS prowadzi różne formy działalności socjalnej na rzecz członków Stowarzyszenia i ich rodzin, w tym:

  • ułatwianie działalności twórczej członkom Stowarzyszenia dzięki możliwości pobytu w domach pracy twórczej w Zakopanem, Krynicy, Sopocie, Konstancinie i Ustce,
  • możliwość uzyskania zaliczki na poczet przyszłych wpływów,
  • możliwość skorzystania na preferencyjnych warunkach z usług spółdzielni lekarskich, w specjalistycznych przychodniach na terenie Warszawy, z którymi ZAiKS podpisał umowę,
  • możliwość uzyskania nieoprocentowanej pożyczki z Kasy Pożyczkowej Członków Stowarzyszenia,
  • w przypadkach losowych możliwość otrzymania bezzwrotnej zapomogi.

 dowiedz się więcej 

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich

TARCZA ANTYKRYZYSOWA DLA KULTURY - Wsparcie dla branży filmowej

Unia Literacka

Zapomogi

Opis wsparcia: Wsparcie socjalne dla pisarek i pisarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii.

Budżet wsparcia: Zrzutka i wpłaty celowe przyniosły jak dotąd 57 830 zł, z czego rozdysponowano już 18 zapomóg wys. 1 tys. zł.

Beneficjenci: Pisarki i pisarze, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii. Wniosek musi zawierać dowody poniesionych strat (np. potwierdzenie umówionych, a następnie odwołanych spotkań autorskich w postaci wymiany korespondencji z instytucjami kultury; rozwiązanie podpisanej uprzednio umowy na wydanie książki lub publikację tekstów w pismach czy w internecie; zachorowanie osoby bliskiej na COVID-19, itp.)

Termin realizacji: Od 6 IV 2020 do wyczerpania środków.

Termin składania wniosków: Komisja Socjalna spotyka się co miesiąc, zapomogi będą przyznawane do wyczerpania środków.

Wysokość wsparcia: 1 000 zł

dowiedz się więcej (W zakładce „Zapomogi” do ściągnięcia regulamin i formularz wniosku.)

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki

Program „Sztuki wizualne”

Rodzaj wsparcia: Zmiana regulaminu Programu Ministra „Sztuki wizualne”, którego instytucją zarządzającą jest Zachęta-Narodowa Galeria Sztuki.

Opis wsparcia: Nowe zapisy w regulaminie dają możliwość przekształcenia projektów realizowanych w ramach programu „Sztuki wizualne” odbywających się w galeriach, muzeach, w różnych przestrzeniach, na takie które można zrealizować online.

Budżet wsparcia: Beneficjenci, którzy otrzymali dotacje w ramach programu „Sztuki wizualne” do kwoty 150 000 zł – otrzymują dotację w przyznanej wysokości. Beneficjenci, którzy otrzymali dotacje powyżej 150 000 zł - otrzymują wsparcie zmniejszone do 150 000 zł. Maksymalny procentowy poziom dotacji w budżecie zadania to 100%.

Beneficjenci:  Wsparcie kierowane jest do wszystkich beneficjentów z programu MKiDN „Sztuki wizualne”, którzy otrzymali dofinansowanie w programie w 2020 r., a także do beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie na projekty wieloletnie w poprzednich edycjach programu, które są realizowane w 2020 r.

Termin realizacji: Rok budżetowy 2020.

Termin składania wniosków: Możliwość złożenia wniosku do 15 września 2020 r.

Wysokość wsparcia: Maksymalna kwota dotacji – 150 000 zł.

dowiedz się więcej

Związek Artystów Scen Polskich

ZASP udziela pomocy artystom, którzy z powodu epidemii znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. O pomoc mogą się zwrócić również artyści niezrzeszeni, a pobierający tantiemy. Pomoc jest skierowana do artystów niezatrudnionych na etatach, którzy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji życiowej i bytowej. ZASP nie rozpatruje wniosków o „utracone zyski” z odwołanych zdarzeń czy spektakli.

WNIOSKI SKŁADANE SA W BIURACH ODDZIAŁÓW ZASP
Regulamin Pomocy

dowiedz się wiecej

Związek Artystów Wykonawców STOART

Fundusz promocyjny STOART

Fundusz służy promocji działalności artystycznej członków organizacji. W ramach funduszu można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć fonograficznych i tych dotyczących aktywności muzycznej w Internecie. Wnioski można składać drogą elektroniczną.

Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków są, ze względów formalnych, podmioty (osoby fizyczne i prawne) prowadzące zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Wnioski można składać w trybie ciągłym.

dowiedz się więcej [Fundusz promocyjny STOART]

Zapomogi z Funduszu Socjalnego STOART

Jednorazowe bezzwrotne zapomogi przyznawane są członkom STOART znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

Wnioski można składać w trybie ciągłym.

Kwota zapomogi przyznawanej raz w roku kalendarzowym wynosi, w zależności od decyzji Zarządu, do 2 500 zł brutto.

dowiedz się więcej [Fundusz socjalny STOART]

 

 

{"register":{"columns":[]}}