W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze wawelskie jest tym dla Krakowa, czym Akro­pol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły już od wczesnego średniowiecza stanowiło sie­dzibę władzy świeckiej i duchownej, a badania arche­ologiczne dowodzą obecności człowieka na tym obsza­rze od epoki paleolitu. Mieszko I (pan. 960–992), pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości, obrał Wawel za jed­ną ze swych siedzib. Przyjęcie przezeń chrześcijaństwa wprowadziło Polskę w krąg kultury zachodniej. W roku 1000 ustanowiono w Krakowie biskupstwo, a nie­długo potem wzniesiono na Wawelu pierwszy ko­ściół katedralny. Szczególny rozkwit przeżywał Wawel w wiekach XIV–XVI, za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Pod rządami królów: Aleksandra (pan. 1501–1506), Zygmunta I (pan. 1506–1548) i Zygmunta Augusta (pan. 1548–1572) przekształcono zbyt ciasny już, gotycki zamek w renesansową siedzibę należącą do najwspanialszych w środkowej Europie. Był to czas niezwykłego rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. Po przeniesieniu się króla Zygmunta III Wazy (pan. 1587–1632) wraz z dworem do Warszawy w latach 1609–1611, Zamek wawelski stracił na swym dotych­czasowym znaczeniu. Pozostał wszakże jedną z królew­skich rezydencji, a w katedrze nadal odbywały się ko­ronacje i pogrzeby polskich monarchów.

Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w czasie działań wojennych, m.in. podczas potopu szwedzkiego. W roku 1796 przejęty przez Austriaków po ostatnim za­borze, został zamieniony w koszary armii austriackiej.

Z początkiem XX stulecia podjęto monumentalny program odnowy królewskiej siedziby, zmierzający do przywrócenia jej dawnej świetności, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum. 

  • Wirtualny spacer 16 listopada, godz. 18.00 FB

Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem

Początek eksploracji nawarstwień Wawelskiego Wzgórza sięga XIX wieku, a ich kontynuacja do dnia dzisiejszego wciąż dostarcza nowych odkryć.

Dr Beata Kopka – Kwiatkowska z Działu Archeologii i Rezerwatów ZKnW oprowadza gościa specjalnego Małgorzatę Kożuchowską, pokazując rezerwat archeologiczno - architektoniczny kościoła św. Gereona oraz ekspozycję Wawel Zaginiony.

https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/wirtualny-spacer

  • Webinaria

Tu dzieje się historia – 26 listopada, godz. 18.00

Początki kolekcji malarstwa w Zamku Królewskim na Wawelu sięgają okresu przed drugą wojną światową. Stworzyły ją między innymi dary prywatnych kolekcjonerów: zapis testamentowy Jerzego Mycielskiego, zrealizowany w roku 1929, Fundacja Wawelska im. Leona hr. Pinińskiego, utworzona aktem notarialnym w roku 1931, zapis Antoniny i Dawida Abrahamowiczów z roku 1927– by wymienić tylko dary liczebnie największe. W roku 1933 trafiły na Wawel także obrazy z dawnej lwowskiej galerii Miączyńskich-Dzieduszyckich oraz dwa cenne obrazy zakupione w roku 1938 od Szymona Szwarca z Wiednia.

Dr Joanna Winiewicz – Wolska, kustosz Działu Malarstwa, Grafiki i Rzeźby opowie o malarstwie flamandzkim i holenderskim.

https://wawel.krakow.pl/wydarzenie/tu-dzieje-sie-historia

  • Debata – 20 listopada, godz. 18.00, transmisja FB

Oficjalne i letnie rezydencje Królewskie

W debacie udział biorą dyrektorzy królewskich rezydencji, w tym dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ – dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jego zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce nowożytnej, a zwłaszcza na architekturze i rzeźbie na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Członek Komisji Historii Sztuki Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Historyków Sztuki (w latach 2003-2008 członek Zarządu Głównego), Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Od 2012 roku jest członkiem-ekspertem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk. W latach 2015-2018 członek Rady Naukowej Instytutu Sztuki PAN oraz członek Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych (kadencja 2015-2019). Przewodniczący Rady Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA (w kadencji 2019-2022) oraz Wiceprezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2019-2022).

  • Zagadki historii – propozycja dla dzieci – 11, 18 i 25 listopada

Orzeł w śmietniku, blat Mussoliniego i kamień gotycki.

Śledźcie nas na naszym profilu na FB, a poznacie nieoczywistą historię Zamku Królewskiego na Wawelu.

https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

  • Zdalne z Wawelem, czyli lekcje historii dla szkół on-line

Od 6 do 30 listopada Zamek Królewski na Wawelu przeprowadzi 120 lekcji muzealnych na platformie Webex. Wystarczy, że zgłosicie chęć udziału.   

Lekcje tworzone są dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej z całej Polski. Z bogatej oferty tematów inspirowanych historią i historią sztuki, obyczajami, architekturą i innymi interesującymi kontekstami każdy znajdzie coś dla siebie.

https://wawel.krakow.pl/cykl/zdalne-z-wawelem

Wideo

Zdjęcia (7)