W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Wzgórze wawelskie jest tym dla Krakowa, czym Akro­pol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu. Skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły już od wczesnego średniowiecza stanowiło sie­dzibę władzy świeckiej i duchownej, a badania arche­ologiczne dowodzą obecności człowieka na tym obsza­rze od epoki paleolitu. Mieszko I (pan. 960–992), pierwszy historyczny władca i twórca polskiej państwowości, obrał Wawel za jed­ną ze swych siedzib. Przyjęcie przezeń chrześcijaństwa wprowadziło Polskę w krąg kultury zachodniej. W roku 1000 ustanowiono w Krakowie biskupstwo, a nie­długo potem wzniesiono na Wawelu pierwszy ko­ściół katedralny. Szczególny rozkwit przeżywał Wawel w wiekach XIV–XVI, za panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Pod rządami królów: Aleksandra (pan. 1501–1506), Zygmunta I (pan. 1506–1548) i Zygmunta Augusta (pan. 1548–1572) przekształcono zbyt ciasny już, gotycki zamek w renesansową siedzibę należącą do najwspanialszych w środkowej Europie. Był to czas niezwykłego rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. Po przeniesieniu się króla Zygmunta III Wazy (pan. 1587–1632) wraz z dworem do Warszawy w latach 1609–1611, Zamek wawelski stracił na swym dotych­czasowym znaczeniu. Pozostał wszakże jedną z królew­skich rezydencji, a w katedrze nadal odbywały się ko­ronacje i pogrzeby polskich monarchów.

Zamek był wielokrotnie niszczony i grabiony w czasie działań wojennych, m.in. podczas potopu szwedzkiego. W roku 1796 przejęty przez Austriaków po ostatnim za­borze, został zamieniony w koszary armii austriackiej.

Z początkiem XX stulecia podjęto monumentalny program odnowy królewskiej siedziby, zmierzający do przywrócenia jej dawnej świetności, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przekształcono ją w muzeum.

Ferie po Królewsku online

www.wawel.krakow.pl
https://www.facebook.com/ZamekKrolewskinaWawelu

Miejsce: zajęcia wraz z warsztatem prowadzone online przez platformę Webex/MS Teams
Rezerwacja: tak 
Opłata: 10 zł
kontakt: ferie@wawelzamek.pl

  1. Nie tylko o smoku wawelskim… 

Data, godzina: 14 stycznia 2021, godz.10.30
Zajęcia z warsztatem.  Jakie wymyślone zwierzęta znasz z legend, baśni, mitów? Co ma wspólnego smok wawelski ze smokiem dalekowschodnim? Jak wygląda pies Foo albo mityczny Qilin? Poznajcie opowieści i ciekawostki o stworzeniach wykreowanych w wyobraźni mieszkańców wschodnich części świata.

  1.  W namiocie wezyra  

Data, godzina: 5 stycznia 2021, godz. 10.30, 12 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Zapraszamy na zajęcia, na których dowiecie się, dlaczego w zbiorach wawelskich znajdują się namioty tureckie. Odpowiemy także na pytania, czy dawne namioty wyglądały jak współczesne,  w jaki sposób je wykonywano oraz do czego służyły.

  1. Z buńczukiem i szablą

Data, godzina:  7 stycznia 2021, godz. 10.30, 13 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Buńczuk, juszman, kałkan, karacena… Brzmi znajomo, a może wręcz przeciwnie? Ciekawe, jak te przedmioty wyglądają… Poznamy razem broń oraz znaki bojowe wodzów i żołnierzy bliskowschodnich i europejskich, a także zastanowimy się nad różnicami w ich ubiorze  i sposobach walki.

  1. Z darem u Sułtana

Data, godzina:  8 stycznia 2021, godz. 10.30, 15 stycznia 2021, godz. 10.30
Zajęcia z warsztatem. Na zajęciach przeniesiemy się w orientalny świat Imperium Osmańskiego i odtworzymy jak przebiegała wizyta na dworze Sułtana. Dowiemy się na czym polegała wymiana podarunków, jak przyjmowani byli polscy posłowie oraz jak wyglądali tureccy dworzanie.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}