W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu. Muzeum wnętrz, ośrodek edukacji oraz miejsce uroczystości państwowych i międzynarodowych. Zburzony w 1944 r., Zamek od podstaw został odbudowany w latach 1971-1984, głównie ze składek społecznych. Odtworzone wnętrza, nawiązujące do okresu ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta, przypominają ważne dla historii Polski wydarzenia i prezentują dzieła najwyższej klasy artystycznej.

Bogato urządzone wnętrza odwołują się do czasów ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta. Jego Apartament wiernie oddaje tak atmosferę epoki, jak i wyrafinowany gust artystyczny tego władcy. Zwiedzających niewątpliwie zachwyci Sala WielkaRycerskaTronowa, a koneserów malarstwa najwyższej klasy – zatrzyma niezwykła Sala Canaletta oraz Galeria Malarstwa Rzeźby i Sztuki Zdobniczej z perłą naszej kolekcji – obrazami Rembrandta.

Najbogatszych treści historycznych dostarczą sale sejmowe, z Salą Senatorską – miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Burzliwa historia budowli ściśle splata się z tragicznymi losami naszego kraju, ale – jednocześnie obrazuje siłę i niezłomność Polaków, dla których Zamek warszawski zawsze był symbolem suwerenności i niepodległości.

Wielokrotnie w przeszłości rabowany i grabiony – czy to podczas tzw. potopu szwedzkiego, zaborów, czy ostatniej wojny, kiedy to został zamieniony w ruinę, odzyskiwał dawną świetność dzięki szacunkowi do pamięci historycznej, talentowi i pracy wielu osób.

Choć długo zwlekano z powojenną odbudową, ostatecznie podjęta w 1971 roku decyzja powołała do życia na nowo Zamek w 1984 roku, a skalę ludzkiej ofiarności obrazuje fakt wykorzystania do 1980 roku wyłącznie składek społecznych.

W kolejnych latach sukcesywnie przywracano do życia otoczenie rezydencji królewskiej. W 2009 r. po generalnym remoncie udostępniono Arkady Kubickiego, nową przestrzeń kulturalną na mapie Warszawy, w 2011 r. zrekonstruowano Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą, w 2013 – elewacji wschodniej Zamku nadano wygląd znany z obrazów Canaletta, w 2015 – odtworzono Ogród Górny, a w 2019 – Ogród Dolny, którego udostępnienie należy uznać za zakończenie rekonstrukcji zamkowego kompleksu.  • Królewska szkoła online – wirtualne lekcje muzealne

W ramach Królewskiej szkoły online Zamek zrealizuje 220 wirtualnych lekcji muzealnych, przeznaczonych dla uczniów na wszystkich etapach edukacji szkolnej (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) z całej Polski. Placówki, do których adresowana jest ta oferta, mogą wybierać spośród tematów znajdujących się w naszej całorocznej ofercie edukacyjnej oraz lekcji związanych z wystawami czasowymi.

Zapraszamy także na spotkania online, które kierujemy zarówno do odbiorców dorosłych, jak i do dzieci. Są one inspirowane ważnymi wydarzeniami historycznymi, szeroko rozumianą sztuką (w tym sztuką ogrodową), wystawami czasowymi i tematami łączącymi zabawę i naukę.

Jesteś nauczycielem, rodzicem, chcesz aby klasa wzięła udział w lekcji on-line kliknij tu https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/bezplatne-lekcje-krolewska-szkola-on-line

  • Historia prosto z Zamku – Jaki znak Twój…?

Historię i znaczenie państwowego godła można przedstawiać na wiele sposobów. W oparciu o przykłady z muzealnej ekspozycji, Zamek przygotował film edukacyjny, który będzie dostępny na stronie internetowej i Facebooku już na kilka dni przed Świętem Niepodległości. Zostanie też wysłany do wszystkich szkół, tak aby nauczycieli mogli go wykorzystać w czasie zajęć z historii czy języka polskiego. Film został przygotowany w ramach obchodów Święta Niepodległości w Zamku Królewskim, które obejmują m.in. webinarium o historii i rekonstrukcji tronu królewskiego, akcję Niepodległa do hymnu – Mazurek Dąbrowskiego z Wieży Zegarowej Zamku czy tez udekorowanie elewacji Zamku ogromnymi flagami.
https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja

  •  Webinaria

2 listopada 2020 r., godz. 18.00 – Historia i rekonstrukcja ostatniego tronu królewskiego I Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie – webinarium z cyklu Historia po królewsku https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/wyklady/webinariahistoriapokrolewsku
4 listopada 2020 r., godz. 18.00 – O przestrzeni w ogrodzie krajobrazowym, patrzeniu i poruszaniu się – webinarium z cyklu Cztery pory roku w ogrodach  
https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/wyklady/cztery-pory-roku-w-ogrodach

  • Wykłady związane z wystawą Dolabella. Wenecki malarz Wazów:

5 listopada 2020 r., godz. 18.00– Małopolskie ołtarze w 1. połowie XVII wieku https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/programy-do-wystaw-czasowych/programdolabella
18 listopada 2020 r., godz. 18.00 – Jacopo Tintoretto i tradycja weneckich warsztatów rodzinnych

  • Spotkania dla dzieci:

29 listopada 2020 r., godz. 12.00 – spotkanie Orientalne podróże. Co jedzą duchy? Wędrówki przez Syberię i Mongolię w ramach cyklu Szlakiem Orientalnych Opowieści online.

Wideo

Zdjęcia (9)