W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba ZPSM nr 1 w Warszawie laureatem NAGRODY ROKU SARP 2021

12.10.2021

Siedziba Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie została laureatem Konkursu NAGRODA ROKU SARP edycja 2021 w kategorii budynek kultury. Jury Konkursu doceniło pracę architektów z pracowni Konior Studio, którzy zadanie projektowe o bardzo wysokim stopniu skomplikowania rozwiązali w sposób niemal perfekcyjny. Nominację do nagrody w tej samej kategorii otrzymał również budynek Muzeum Domu Rodziny Pileckich, zaprojektowany przez pracownię BDR Architekci. Obie inwestycje zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

SARP Logotyp

W uzasadnieniu przyznania NAGRODY ROKU SARP edycja 2021 w kategorii budynek kultury siedzibie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 W Warszawie Jury Konkursu podkreśliło, że zadanie projektowe o bardzo wysokim stopniu skomplikowania zostało rozwiązane przez zespół architektów z pracowni Konior Studio w sposób niemal perfekcyjny. Istniejący, historyczny budynek narzucił bowiem autorom kontekst dla postawienia koncepcji nowo projektowanego obiektu szkoły mieszczącego sale i pomieszczenia do edukacji muzycznej. Autorzy wywiązali się z zadania znakomicie i całość założenia cechuje spójność kompozycji budynku historycznego i części nowej. Łącznikiem całego założenia jest rzadko spotykana sala muzyczna o rzucie w kształcie koła, zapewniająca miejsce przestrzeń dla 70 muzyków i 300 melomanów, która ma za zadanie integrować wokół muzyki.

Jury podkreśliło również skuteczne dążenie autorów do uzyskania możliwie najdoskonalszych parametrów akustycznych dzięki zaproszeniu do współpracy Manufaktury Technologicznej Nagata Acustics, a także dbałość o każdy detal architektoniczny, dobór mebli, oświetlenia i wyposażenia.

Drugi z nominowanych projektów – Muzeum Domu Rodziny Pileckich mieści się w zachowanym oryginalnym domu rodzinnym Marii Pileckiej – żony Witolda Pileckiego. Zgodnie z projektem inwestycja realizuje założenie przywrócenia pierwotnego charakteru domu Pileckich jako położonego w ogrodzie małomiasteczkowego domu ziemiańskiego.

Budynek odzyskał swój pierwotny kształt skromnego, klasycznego domu z gankiem. Do tradycyjnej bryły architekci dostawili proste, przeszklone skrzydło, część biurową, która dzięki naturalnemu wyglądowi nie konkuruje z właściwym domem. Obie bryły zintegrowano wąskim, przeszklonym łącznikiem, który obłożono ocieplającymi jego wygląd drewnianymi panelami.

O konkursie

Do Konkursu NAGRODA ROKU SARP można zgłaszać każdy wybudowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazany do użytku w minionym roku kalendarzowym obiekt lub zespół obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

O przyznanie Nagrody mogą występować architekci-autorzy, a także Oddziały SARP, biura i pracownie projektowe, inwestorzy, organy administracji publicznej i redakcje magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Jury przyznaje autorom (zespołom autorskim) nagrody w siedmiu kategoriach:

  1. budynek mieszkalny jednorodzinny,
  2. budynek mieszkalny wielorodzinny,
  3. budynek biurowy, oświaty lub administracji,
  4. budynek kultury,
  5. inny budynek użyteczności publicznej,
  6. przestrzeń publiczna,
  7. architektura w przestrzeni dziedzictwa

oraz GŁÓWNĄ NAGRODĘ ROKU SARP dla jednego z nagrodzonych obiektów.

{"register":{"columns":[]}}