W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Witolda Gombrowicza w Berlinie

20.07.2021

W Berlinie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Witoldowi Gombrowiczowi - polskiemu powieściopisarzowi, noweliście i dramaturgowi, który w 1963 r. przebywał w Berlinie na zaproszenie amerykańskiej Fundacji Forda. Na tablicy – sfinansowanej ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – zostały zamieszczone po polsku i niemiecku informacje biograficzne oraz fragment „Dziennika” Gombrowicza poświęcony jego pobytowi w Berlinie.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Witolda Gombrowicza w Berlinie

Pamiątkowa tablica, umieszczona na budynku przy ul. Bartingalle 11/13, w którym przez część pobytu w Berlinie mieszkał Witold Gombrowicz, jest przykładem działań realizowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mających na celu popularyzację postaci wybitnych polskich artystów tworzących również poza granicami Polski. Jest to również kolejna inicjatywa upamiętniająca Witolda Gombrowicza po otwartej w 2017 r. przestrzeni muzealnej w Vence.

Witold Gombrowicz (1904-1969) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg, autor m.in. takich dzieł jak: „Ferdydurke”, „Iwona, księżniczka Burgunda” oraz „Trans-Atlantyk”, przebywał w Berlinie przez rok na zaproszenie amerykańskiej Fundacji Forda. Był to jego pierwszy pobyt w Europie po ponad 23 latach spędzonych w Argentynie.

Zdjęcia (3)