W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Kielcach rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie

13.04.2021

„Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie po raz pierwszy w 100-letniej historii polskiego pięściarstwa odbywają się w naszym kraju. Cieszę się, że wieloletnie starania Polskiego Związku Bokserskiego o przyznanie organizacji międzynarodowych zawodów tej rangi zakończyły się sukcesem, a Światowa Federacja Boksu Olimpijskiego wybrała polską kandydaturę spośród wielu innych zgłoszeń” – powiedziała wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka podczas uroczystej gali otwarcia Mistrzostw.

W Kielcach rozpoczęły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie, fot. Jan Jechna

Wiceminister Krupka podkreśliła, że Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu od początku aktywnie wspierało Polski Związek Bokserski w dążeniu do organizacji tego wyjątkowego sportowego święta.

Misją resortu jest tworzenie warunków do rozwoju sportu wyczynowego w Polsce i poprawa pozycji reprezentantów Polski w światowym współzawodnictwie sportowym oraz upowszechnianie sportu w społeczeństwie. Jestem przekonana, że organizacja Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Boksie w niedalekiej przyszłości wyda owoce i wpłynie na popularyzację tej dyscypliny w Polsce – powiedziała wiceminister.

Wiceszefowa resortu kultury i sportu podkreśliła, że pięściarski czempionat będzie również znakomitą okazją, aby zobaczyć w akcji przyszłych mistrzów olimpijskich i mistrzów świata z kilkudziesięciu krajów całego globu, wśród których będzie 10 najlepszych polskich pięściarek i 10 najlepszych polskich pięściarzy, rywalizujących w dziesięciu kategoriach wagowych.

Szczególnie mocno kciuki trzymać będziemy oczywiście za reprezentantów Polski, którzy przez ostatnie tygodnie szlifowali formę, aby pokazać się z jak najlepszej strony na tak znaczącej i prestiżowej imprezie. – powiedziała Anna Krupka.

Dziękując organizatorom Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Boksie za wysiłek włożony w przygotowanie tego wydarzenia, wiceminister kultury i sportu wyraziła nadzieję, że kielecka impreza przyniesie jej uczestnikom i kibicom niezapomniane emocje i wspomnienia.

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wsparło organizację imprezy kwotą 800 tysięcy złotych.

Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w boksie

W dniach 13-24 kwietnia 2021 roku, pierwszy raz w 100-letniej historii polskiego boksu, odbędą się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Boksie (dalej jako: MMŚ), przeprowadzane
we współpracy ze Światową Federacją Boksu Olimpijskiego (AIBA).

Wieloletnie starania PZ Bokserskiego o przyznanie organizacji tych zawodów zostały docenione na Nadzwyczajnym Kongresie AIBA w Budapeszcie w 2020 r. Spośród wielu innych ofert, komisja konkursowa ostatecznie zarekomendowała, a Kongres AIBA uchwałą zatwierdził Polskę jako organizatora tych Mistrzostw.

Turniej odbędzie się w stolicy województwa świętokrzyskiego - Kielcach, w Hali Legionów przy ul. Leszka Drogosza. Wydarzenie sportowe tej rangi jest okazją do promocji boksu oraz sportu, a także promocji Polski i regionu na arenie międzynarodowej.

Pierwotnie MMŚ miały odbyć się w 2020 r., ale w związku z sytuacją epidemiczną ich przeprowadzenie nie było możliwe i AIBA w porozumieniu z PZ Bokserskim przeniosła organizację zawodów na 2021 r.

W turniejów weźmie udział 414 młodych pięściarek i pięściarzy (w tym: 140 zawodniczek oraz 274 zawodników) z całego świata oraz około 449 członków ekip, przedstawicieli federacji, sędziów, ITO. Organizację imprezy wspomagać będzie ok. 70 wolontariuszy. Do udziału w tegorocznych MMŚ zostali zgłoszeni wszyscy złoci medaliści ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Juniorów w Budvie.

Rywalizacja, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, będzie prowadzona w dziesięciu kategoriach wagowych. Zawody rozgrywane będą systemem pucharowym, a zestawienia par na początku drabinki turniejowej ustalone zostaną drogą losowania.

Reprezentacja Polski – medalowe szanse

Polskę podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Boksie będzie reprezentować 10 zawodniczek i 10 zawodników. Wśród nich są ubiegłoroczne medalistki Mistrzostw Europy Juniorów w Boksie w Budvie (Czarnogóra), które zdobyły wówczas aż 6 medali (2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe) oraz znakomite 3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Mistrzyniami Europy Juniorek zostały Alexas Kubicki (51 kg, Carbo Gliwice) i Daria Parada (75 kg, Skorpion Szczecin), wicemistrzynią Izabela Rozkoszek (57 kg, Garda Gierałtowice), a brązowe medale zdobyły Natalia Kuczewska (48 kg, Mazur Ełk), Julia Szeremeta (60 kg, Paco Lublin) i Barbara Marcinkowska (69 kg, Pomorzanin Toruń).

Polski Związek Bokserski liczy, że podczas MMŚ reprezentantki Polski mają szansę zdobyć cztery medale.

Zdjęcia (7)