W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zakończenie prac remontowych w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich

20.07.2021

Po ponad 2-letnim remoncie konserwatorskim Stajni Kubickiego, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowało nową przestrzeń legendarnej Podkowy z czasów carskich. Projekt konserwacji i remontu Stajni, decyzją wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego, otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 7 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Dzięki realizacji projektu, zabytek zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń, a zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni edukacyjnej i wystawienniczej.

Zakończenie prac remontowych w Stajniach Kubickiego w Łazienkach Królewskich fot. CZARNECKI PAWEŁ

Przedsięwzięcie obejmowało wykonane w latach 2019-2021 prace budowlane, remontowe i konserwatorskie w Stajniach Kubickiego – głównym i najcenniejszym obiekcie tzw. folwarku łazienkowskiego, w skład którego wchodzą obiekty (oprócz stajni m.in. wozownia, kuźnia i pralnia) historycznie związane z tradycją hippiczną i wojskową Łazienek Królewskich.

W trakcie robót udało się odtworzyć historyczną formę i układ Stajni Kubickiego, z przebudowaną częścią centralną i przywróconymi historycznymi wrotami. Do potrzeb wystawienniczych zostały zaadoptowane skrzydła wschodnie i zachodnie. Powstały tam dwie ekspozycje stałe, tj. Powozownia im. Zbigniewa Prus-Niewiadomskiego i królewska manufaktura tkacka.

Dzięki realizacji projektu zabytek zostanie zachowany dla przyszłych pokoleń, a zwiedzający będą mogli korzystać z nowej przestrzeni edukacyjnej i wystawienniczej. Bogaty program, towarzyszący ekspozycjom, ma przyczynić się do wyrównywania szans w dostępie do kultury.

Rewitalizacja Łazienek

„Stajnie Pegaza” to kolejny etap rewitalizacji Łazienek Królewskich. Proces, którego celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, rozpoczął się w 2010 r. Od tego czasu, przy współfinansowaniu z Funduszy Europejskich, Funduszy Norweskich, środków MKiDN oraz NFOŚiGW, blask odzyskało kilka obiektów królewskiej rezydencji: Pałac na Wyspie, Stara Oranżeria, Pałac Myślewicki i Dawna Oberża, a ostatnio również Biały Dom i Wodozbiór. Prace konserwatorskie objęły również cenne kolekcje malarstwa, rzeźby i grafiki. Odnowiono także część historycznego ogrodu Muzeum.

Projekt „Stajnie Pegaza. Konserwacja i remont Stajni Kubickiego na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Adaptacja obiektu do potrzeb ekspozycyjnych i edukacyjnych wraz z wprowadzeniem rozwiązań efektywnych energetycznie” realizowany jest w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 11 mln zł, w tym dofinansowanie z UE – ponad 7 mln zł.

Zdjęcia (8)