W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania społeczna

26.03.2021

Ilustracja przedstawia napis stop pożarom traw, a w tle fragment spalonego lasu

Kampania ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.
Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Z uwagi na znaczne zalesienie niektórych województw, tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a czasami wręcz przenikają się. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. 

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone, grozi za nie kara grzywny lub aresztu.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyła się także Unia Europejska. Założenia polityki rolnej UE regulują między innymi zagadnienia ochrony środowiska w rolnictwie. Jednym z narzędzi umożliwiających dokonywanie pozytywnych przemian w tym sektorze jest system dopłat bezpośrednich. Ta forma wsparcia unijnego, zobowiązuje użytkownika gruntów do ich utrzymania zgodnie z normami tzn. w dobrej kulturze rolnej.
Więcej informacji na temat kampanii

Od 1 stycznia do 2 kwietnia 2021 roku, w województwie śląskim Państwowa Straż Pożarna odnotowała 726 pożarów traw i nieużytków rolnych o łącznej powierzchni ponad 122 ha. Najwięcej pożarów odnotowano w pow. częstochowskim i m.Częstochowa - 96, pow. będzińskim - 69, Sosnowiec - 67

 

W tym roku Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach włączyła się także do kampanii społecznej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach „Dzieci kopią dorosłych”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem złych zachowań dorosłych, które są kopiowane przez dzieci, ale również promowanie pozytywnych postaw oraz prawidłowego reagowania przez dzieci na niewłaściwe zachowania dorosłych w ich otoczeniu. 

Obszarem tej kampanii, na który zwraca uwagę Państwa Straż Pożarna jest problem wypalania traw i nieużytków. To niewłaściwe postępowanie, które może doprowadzić do tragedii, wynika często z niewiedzy, spowodowane jest tradycją i stosowaniem tych samych od wielu pokoleń złych praktyk. 

W ramach kampanii powstał  „Śląski Kalendarz Profilaktyczny 2021”, w którym poprzez fotografie oraz krótkie opisy, zilustrowane są najpopularniejsze z negatywnych zachowań dorosłych, ale także wskazane pozytywne wzorce do naśladowania.
Miesiąc maj poświęcony jest właśnie wypalaniu traw. 


 

 

 

Zdjęcia (1)