W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

nadbryg. Jacek Kleszczewski

Śląski Komendant Wojewódzki PSP

Zdjęcie przedstawia śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego w mundurze wyjściowym ze sznurem galowym

Nadbryg. Jacek Kleszczewski urodził się 31 lipca 1976 roku w Grajewie. Służbę w szeregach Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął w 1997 roku, z chwilą podjęcia nauki w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Po jej ukończeniu w 1999 roku kontynuował służbę w jednostce ratowniczo - gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie na stanowisku ratownika. Z dniem 1 stycznia 2000 roku przeniesiony został do Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, gdzie kontynuował służbę na stanowiskach: dowódcy zastępu, dowódcy sekcji oraz dowódcy kompanii szkolnej. Z dniem 14 czerwca 2016 roku Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej powołał go na stanowisko Zastępcy Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. 17 listopada 2016 roku Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji powierzył mu obowiązki Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, a z dniem 17 grudnia 2016 roku został powołany na to stanowisko.

W roku 2003 ukończył Politechniką Częstochowską uzyskując tytuł inżyniera na kierunku Zarządzanie i Marketing w zakresie zarządzania bezpieczeństwem pracy. W roku 2006 ukończył Szkołę Główną Służby Pożarniczej uzyskując tytuł magistra inżyniera, w zakresie inżynierii bezpieczeństwa pożarowego. Ukończył również studia podyplomowe dla strażaków ubiegających się o zajmowanie stanowisk oficerskich związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi oraz studia podyplomowe w zakresie przygotowania pedagogicznego.

W trakcie swej służby wielokrotnie brał udział w akcjach ratowniczo – gaśniczych. Przykładem mogą być min.: po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w 2012 roku, zawalenie kamienicy na skutek wybuchu gazu w Katowicach w 2014 roku, czy usuwanie skutków powodzi w Sandomierzu, Czechowicach-Dziedzicach, Opolu i Żerkowie. W lutym 2018 roku dowodził akcją ratowniczą po katastrofie budowlanej w Sosnowcu, gdzie zawaliła się kamienica. Był dowodzącym podczas gaszenia pożarów składowisk odpadów w Siemianowicach Śląskich w 2018 roku i w Myszkowie w 2019 roku. Kierował również akcją poszukiwawczą w gruzach zawalonego, w wyniku wybuchu gazu, domu w Szczyrku, w grudniu 2019 roku.

Aktywnie uczestniczył w zabezpieczaniu dużych imprez masowych takich jak Mistrzostwa EURO 2012, Światowe Dni Młodzieży oraz wizyta Papieża Franciszka w Częstochowie w 2016 roku. W roku 2018 był odpowiedzialny za zabezpieczenie szczytu klimatycznego COP24, a przedsięwzięcie to zostało bardzo wysoko ocenione przez ONZ. W roku 2019 był zaangażowany w zabezpieczenie ogólnopolskich Obchodów Święta Wojska Polskiego, które odbywały w centrum Katowic. Był także organizatorem przedsięwzięcia związanego z obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „Śląscy strażacy w służbie Niepodległej 1918 – 2018”. Jest członkiem Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Nadbryg. Jacek Kleszczewski w trakcie służby został wyróżniony między innymi: Brązowym Krzyżem Zasługi w 2018 roku, Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę w 2016 roku, Brązową Odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” w 2010 roku, oraz Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa w 2018 roku.
 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
08.12.2020 11:15 Aneta Gołębiowska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
mł. bryg. Aneta Gołębiowska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
nadbryg. Jacek Kleszczewski 1.0 08.12.2020 11:15 Aneta Gołębiowska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}