W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady wjazdu obywateli RP na Litwę

17.09.2020

Od dnia 14 września 2020 r. do odwołania obywatele polscy mogą przybywać z Polski na Litwę bez obowiązku kwarantanny, a także bez konieczności posiadania wyników testu na COVID-19.

Koronawirus

 

  1. Obywatele polscy przybywający z Polski:

Od 14.09.br. od odwołania Polska znalazła się na liście krajów niedotkniętych COVID-19 (wskaźniki poniżej 25 przypadków na 100 000), zatem przestały obowiązywać restrykcje względem obywateli polskich przybywających na Litwę z Polski. Nie obowiązuje już kwarantanna, a także obowiązek przedstawienia wyniku testu na COVID-19 z wynikiem negatywny. Wszyscy przybywający na Litwę, niezależnie od kraju z którego przybywają (a więc również z Polski), powinni zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Uwaga: osoby przybywające na Litwę transportem lotniczym i rejsowym lądowym powinny tę ankietę wypełnić przed wylotem/wyjazdem na Litwę, przed wejściem do samolotu/autobusu będą proszone o okazanie potwierdzenia rejestracji (forma elektroniczna potwierdzenia, którą prześle urząd litewski, jest jak najbardziej akceptowana).

  1. Obywatele polscy przybywający z innych krajów:

Obowiązkowej izolacji oraz konieczności okazania testu na COVID-19 z wynikiem negatywnym (wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przybyciem na Litwę) nadal podlegają obywatele polscy przybywający docelowo na Litwę z krajów, w których zachorowalność na COVID-19 przewyższa 25 przypadków na 100 000. Lista krajów, z których można przyjechać lub nie, bez lub z obowiązkiem odbycia kwarantanny, jest publikowana na stronie litewskiego Ministerstwa Zdrowia https://sam.lrv.lt/lt/naujienos oraz na portalu https://koronastop.lrv.lt/lt/naujienos w każdy piątek po południu i obowiązuje od poniedziałku następnego tygodnia.

Wszyscy przybywający na Litwę, niezależnie od kraju z którego przybywają (a więc również z Polski), powinni zarejestrować się na stronie Litewskiego Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego wypełniając ankietę dostępną w języku angielskim: https://keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Uwaga: osoby przybywające na Litwę transportem lotniczym i rejsowym lądowym powinny tę ankietę wypełnić przed wylotem/wyjazdem na Litwę, przed wejściem do samolotu/autobusu będą proszone o okazanie potwierdzenia rejestracji (forma elektroniczna potwierdzenia, którą prześle urząd litewski, jest jak najbardziej akceptowana).

3.Tranzyt

Możliwy jest tranzyt obcokrajowców przez Litwę. Podstawa prawna: Uchwała Rządu RL z dn. 26 02 2020 r. nr 152 dostępna w języku litewskim tutaj: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/a10e9d9058a111ea931dbf3357b5b1c0/asr

Zgodnie z zarządzeniami Ministra Zdrowia RL nr. V-1845 i nr. V-1846 z dn. 17 sierpnia br. obowiązek wykonania badania (testu) na obecność Covid-19 oraz obowiązek 14-dniowej kwarantanny nie dotyczy osób, które przejadą przez Litwę tranzytem, bez zbędnego zatrzymywania się. (Podczas przejazdu dozwolone są niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa, potrzeby fizjologiczne).