W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla obywateli polskich przebywających w Malezji – 13.10.2020 r.

13.10.2020

Ambasada RP w Kuala Lumpur

Ambasada RP w Kuala Lumpur informuje, iż w związku z przywróceniem Conditional Movement Control Order na terytorium Kuala Lumpur, Putrajayi oraz stanów Selangor w dniach 14-27 października 2020 r., obowiązywać będą:

 

Ograniczenia podróży

 

1. Podróż między stanami i dystryktami jest niedozwolona.

 

W skład stanu Selangor wchodzi 9 dystryktów: Petaling, Hulu Langat, Gombak, Klang, Kuala Selangor, Sepang, Kuala Langat, Sabak Bernam i Hulu Selangor.

 

Terytorium Federalne Kula Lumpur ma 4 dystrykty: Cheras, Kepong, Titiwangsa i Lembah Pantai.

 

Terytorium Federalne Putrajaya jest liczona jako jeden dystrykt.

 

2. Tylko dwie osoby na każde gospodarstwo domowe mogą podróżować w jednym czasie do pracy, po zakup artykułów pierwszej potrzeby lub w nagłych wypadkach.

 

3. Pracownicy, którzy podróżują przez dystrykty, muszą przedstawić ważne zezwolenie lub przepustkę od pracodawcy.

 

4. Osoby zamierzające wyjechać poza stan lub poza swój dystrykt z powodu nagłego wypadku lub pogrzebu, muszą uzyskać uprzednią zgodę policji.

 

5. Osoby, które podróżują drogą lotniczą, również potrzebują zgody policji.

 

Instytucje wychowawcze i opiekuńcze

 

6. Wszystkie instytucje edukacyjne, takie jak m.in. szkoły, przedszkola i uczelnie będą zamknięte.

 

Działalność firm

 

7. Większość sektorów spożywczych, takich jak jadłodajnie, foodtruck-i, restauracje i sklepy wielobranżowe, może działać od 6:00 do 22:00.

 

8. Posiłki w wyżej wymienionych lokalach gastronomicznych są również dozwolone, ale ograniczone do tylko dwóch osób na stolik, pod warunkiem, że punkty te są zgodne z SOP restauracji. Preferowane są dania na wynos i dostawy.

 

9. W przypadku targów i bazarów na wolnym powietrzu mogą one działać tylko od 6:00 do 14:00, rynki hurtowe zadaszone mogą działać od 4:00 do 14:00, a nocne rynki tylko od 16:00 do 22:00.

 

Stacje benzynowe i komunikacja miejska

 

10. Stacje benzynowe na obszarach objętych CMCO mogą działać tylko od 6:00 do 22:00, z wyjątkiem tych położonych przy głównych autostradach, które mogą działać 24 godziny.

 

11. Transport publiczny, taki jak LRT, MRT i autobusy, mogą działać normalnie.

 

12. Pojazdy e-hailing mogą przewozić maksymalnie dwóch pasażerów.

 

Prywatne i publiczne centra medyczne

 

13. Prywatne i publiczne zakłady opieki zdrowotnej, takie jak szpitale i kliniki, mogą normalnie działać 24 godziny na dobę.

 

14. Apteki mogą jednak działać tylko od 8:00 do 23:00.

 

Obiekty sportowe i wypoczynek

 

15. Wszelkie zajęcia rekreacyjne, towarzyskie i kulturalne, takie jak śluby, ćwiczenia w parkach publicznych lub odwiedzanie miejsc rozrywki, są zabronione w okresie CMCO.

 

16. Sporty bezkontaktowe, takie jak e-sport i sporty na świeżym powietrzu, są ograniczone do 10 osób.

 

Obywatele RP, w przypadku niezbędnej potrzeby, proszeni są o umawianie drogą mailową wszelkich spraw paszportowych, prawnych i obywatelskich:

kualalumpur.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Jednocześnie przypominamy o obowiązku przestrzegania wprowadzonych przepisów i ograniczeń, związanych z CMCO (Conditional Movement Control Order).