W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat dla przebywających w Malezji obywateli polskich (aktualizacja 03.09.2020r.)

03.09.2020

Ambasada RP w Kuala Lumpur

W dniu 28 sierpnia Premier Malezji ogłosił przedłużenie nakazu kontroli ruchu (RMCO) do dnia 31 grudnia 2020 r. Do władz Malezji będzie zależało, czy zdecydują się ponownie przedłużyć RMCO poza wskazaną datę.

Zgodnie z RMCO wjazd do Malezji cudzoziemców w celach turystycznych jest zabroniony. Wyjątek stanowią osoby posiadające określone kategorie wiz pobytowych i zezwolenia na zatrudnienie.

W przypadku osób posiadających wizy pobytowe lub pracownicze zaleca się sprawdzenie jakie zezwolenia są wymagane przed wyjazdem i ponownym wjazdem. Informacje te dostępne są na stronie internetowej Expatriate Services Division (Urzędu Imigracyjnego) pod adresem: https://esd.imi.gov.my/portal/latest-news/announcement/entry-exit-return-malaysia/

Od 17 sierpnia 2020 r. wnioski o pozwolenie na wyjazd i wjazd należy składać na platformie internetowej MYEntry online platform, którą można znaleźć na stronie internetowej Expatriate Services Division, https://esd.imi.gov.my

Z dniem 24 lipca 2020 r. każda osoba posiadająca zezwolenie na wjazd do Malezji, musi odbyć obowiązkową kwarantannę w miejscu wyznaczonym przez rząd Malezji przez 14 dni i samodzielnie ponieść koszt tej kwarantanny, który wynosi co najmniej 150 RM dziennie.

Jeżeli planujecie Państwo podróż do Malezji Wschodniej (stany Sabah i Sarawak), należy skonsultować się z liniami lotniczymi w sprawie wymogów imigracyjnych i kwarantanny w stanach Sabah i Sarawak, ponieważ mają one dodatkowe wymagania w tym zakresie.

Jeśli posiadana wiza wjazdowa do Malezji utraciła swoją ważność po 1 stycznia 2020 r. lub utraci ważność w okresie obowiązywania RMCO, Malezję można opuścić w tym okresie bez konieczności uprzedniego uzyskania tzw. „Special Pass” od Urzędu Imigracyjnego, co jest zwykle wymagane w podobnych przypadkach. Ponieważ jednak przepisy mogą się zmieniać, zachęcamy do sprawdzenia swojego aktualnego statusu w Urzędzie Imigracyjnym. Każdy obywatel, który ma dodatkowe pytania dotyczące pobytu lub wizy, powinien kontaktować się bezpośrednio z Urzędem Imigracyjnym Malezji, dzwoniąc pod numer Hotline: 03 8888 2010 lub przez stronę internetową: www.imi.gov.my

Ambasada RP w Kuala Lumpur zaleca obywatelom pełne przestrzeganie wymogów imigracyjnych podczas pobytu w Malezji.

Jeśli zamierzacie Państwo podróżować tranzytem przez międzynarodowe lotnisko w Kuala Lumpur (KLIA 1 i KLIA 2), prosimy o dokładne potwierdzenie wszelkich szczegółów dotyczących tranzytu bezpośrednio z linią lotniczą, upewniając się, że m.in. bagaż będzie nadany do miejsca docelowego. Nie ma możliwości opuszczenia obszaru tranzytowego na KLIA pomiędzy lotami. Tranzyt między terminalami KLIA 1 i KLIA2 również nie jest możliwy. Podczas lotów łączonych, w przypadku odwołania lotu na którymkolwiek etapie, linie lotnicze mogą odmówić wejścia na pokład lub całkowicie anulować połączenie.

Podczas pobytu w Malezji należy zawsze mieć przy sobie dowód tożsamości ze zdjęciem. Noszenie masek ochronnych na twarzy jest obecnie obowiązkowe. Niezastosowanie się do tego może skutkować grzywną w wysokości do 1000,- RM lub więzieniem.