W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

mObywatel (dawniej mTożsamość)

mObywatel to nowa nazwa dla mTożsamości. To również nowy, czytelny wzór dokumentu z wyraźnym wskazaniem jego statusu, zwiększona prywatność i dodatkowe dane.

Widoczna górna część telefonu. Na ekranie dokument mObywatel. Obok telefonu napis: mObywatel. Najważniejszy w Twoim smartfonie

Dlaczego zmieniliśmy nazwę mTożsamość na mObywatel?

 • 🤳 Bo większość z Was od dawna używa tej nazwy - legitymując się mObywatelem.
 • 📲 To dobra okazja, by wprowadzić nowy wzór dokumentu.
 • 🔐 Stawiamy na prywatność.
  Na dokumencie znalazły się wyłącznie podstawowe dane. Pozostałe przenieśliśmy niżej, by ukryć je przed wzrokiem osób, którym będziecie okazywać mObywatela.
 • 🗂 Pod główną częścią dokumentu umieściliśmy więcej danych. To przede wszystkim informacje, o które pytaliście - np. meldunek na pobyt stały.
 • 🔄 Pamiętajcie, aby pobrać nowe dane skorzystajcie z funkcji "Odśwież", którą znajdziecie w dolnym menu dokumentu.

Czym jest mObywatel?

mObywatel to prosty sposób na okazanie i potwierdzenie danych – „w realu”, w aplikacjach mobilnych i online.

 • Z mObywatela skorzystasz w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając „polecony” na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, przy korzystaniu z innych usług.
 • Z mObywatela nie skorzystasz w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM).
 • NIE MOŻESZ korzystać z mObywatela, jeśli twój dowód osobisty jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży lub zagubienia.

Skąd biorą się dane w mObywatelu?

mObywatel korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych. To imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL - czyli dane z Rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numeru dowodu, informacja, kto wydał dokument - czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Jak zweryfikować dokument mObywatel, jak sprawdzić podstawowe dane?

Zawartość dokumentu mObywatel

Jak wylegitymować się mObywatelem?

Dzięki mObywatelowi możesz okazać swoje dane (wylegitymować się) np. w sklepie, czy w przychodni - lub w innym miejscu. Pracownik danego punktu / instytucji może dokument tradycyjnie - czyli tak jak każdy inny - oglądając go i weryfikując okazane informacje. Może również skorzystajać z aplikacji mWeryfikator. Osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na ekranie swojego smartfona Twoje imię, nazwisko i zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Ile to kosztuje?

Aplikacja i dokumenty są bezpłatne. Możesz jednak zapłacisz za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy Twojego operatora.

Czy moje dane są bezpieczne?

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do ciebie i wyłącznie do twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Jak aktywować (dodać) dokument mObywatel / mTożsamość?

Do aktywowania mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego - to "przepustka" do Twojej aplikacji oraz do innych usług e-administracji.

1. Masz już założony profil zaufany?

✅ TAK - przejdź do kolejnego punktu.
❎ NIE - kliknij w ten link i załóż profil zaufany (zrób to na komputerze).

❓ Sprawdź, jaki profil zaufany będzie dla Ciebie najlepszy: kliknij w ten link.
 
 1. Teraz weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami.
 2. Zainstaluj aplikację mObywatel.
   
 3. Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
   
 4. Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
  Przycisk dodawania dokumentu
 5. Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
 6. Na ekranie zobaczysz stronę z wyborem metody logowania.
  • Wybierz odnośnik profil zaufany - jeśli masz:
   • tzw. urzędowy profil zaufany
   • tzw. bankowy profil zaufany (następnie przesuń ekran niżej i wybierz "Zaloguj się przez bank"),
  • Jeśli korzystasz z mojeID - wybierz jeden z banków dostępnych na liście.
 7.  Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}