W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

mObywatel (dawniej mTożsamość)

mObywatel to nowa nazwa dla mTożsamości. To również nowy, czytelny wzór dokumentu z wyraźnym wskazaniem jego statusu, zwiększona prywatność i dodatkowe dane.

Napis: mObywatel. Najważniejszy w cyfrowym portfelu. Obok widoczna górna część smartfona, widok na ekran. Na ekranie dokument mObywatel, na nim zdjęcie, imiona, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, flaga RP.

Dlaczego zmieniliśmy nazwę mTożsamość na mObywatel?

 • 🤳 Bo większość z Was od dawna używa tej nazwy - legitymując się mObywatelem.
 • 📲 To dobra okazja, by wprowadzić nowy wzór dokumentu.
 • 🔐 Stawiamy na prywatność.
  Na dokumencie znalazły się wyłącznie podstawowe dane. Pozostałe przenieśliśmy niżej, by ukryć je przed wzrokiem osób, którym będziecie okazywać mObywatela.
 • 🗂 Pod główną częścią dokumentu umieściliśmy więcej danych. To przede wszystkim informacje, o które pytaliście - np. meldunek na pobyt stały.
 • 🔄 Pamiętajcie, aby pobrać nowe dane skorzystajcie z funkcji "Odśwież", którą znajdziecie w dolnym menu dokumentu.

Czym jest mObywatel?

mObywatel to prosty sposób na okazanie i potwierdzenie danych – „w realu”, w aplikacjach mobilnych i online.

 • Z mObywatela skorzystasz w pociągach, podczas kontroli, podczas wyborów, przy zakładaniu kart lojalnościowych, odbierając „polecony” na poczcie, na siłowni, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, przy korzystaniu z innych usług.
 • Z mObywatela nie skorzystasz w sytuacji, w której prawo wymaga okazania dowodu osobistego lub paszportu (np. w banku, na lotnisku, u notariusza, rejestrując kartę SIM).
 • NIE MOŻESZ korzystać z mObywatela, jeśli twój dowód osobisty jest nieważny — na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży lub zagubienia.

Skąd biorą się dane w mObywatelu?

mObywatel korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych. To imiona, nazwiska, daty urodzenia, numer PESEL - czyli dane z Rejestru PESEL, zdjęcie, termin ważności, numeru dowodu, informacja, kto wydał dokument - czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych.

Jak zweryfikować dokument mObywatel, jak sprawdzić podstawowe dane?

Zawartość dokumentu mObywatel

Jak wylegitymować się mObywatelem?

Dzięki mObywatelowi możesz okazać swoje dane (wylegitymować się) np. w sklepie, czy w przychodni - lub w innym miejscu. Pracownik danego punktu / instytucji może dokument tradycyjnie - czyli tak jak każdy inny - oglądając go i weryfikując okazane informacje. Może również skorzystajać z aplikacji mWeryfikator. Osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na ekranie swojego smartfona Twoje imię, nazwisko i zdjęcie w niskiej rozdzielczości.

Ile to kosztuje?

Aplikacja i dokumenty są bezpłatne. Możesz jednak zapłacisz za korzystanie z internetu podczas pobierania danych - według taryfy Twojego operatora.

Czy moje dane są bezpieczne?

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do ciebie i wyłącznie do twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Jak aktywować (dodać) dokument mObywatel / mTożsamość?

Do aktywowania mObywatela potrzebujesz profilu zaufanego - to "przepustka" do Twojej aplikacji oraz do innych usług e-administracji.

1. Masz już założony profil zaufany?

✅ TAK - przejdź do kolejnego punktu.
❎ NIE - kliknij w ten link i załóż profil zaufany (zrób to na komputerze).

❓ Sprawdź, jaki profil zaufany będzie dla Ciebie najlepszy: kliknij w ten link.
 
 1. Teraz weź telefon i przejdź do sklepu z aplikacjami.
 2. Zainstaluj aplikację mObywatel.
   
 3. Uruchom aplikację mObywatel i zapoznaj się z podstawowymi informacjami oraz regulaminem.
   
 4. Na głównym ekranie wybierz Dodaj swój pierwszy dokument (lub Dodaj dokument - jeśli korzystasz już z mLegitymacji studenckiej).
  Przycisk dodawania dokumentu
 5. Z listy dokumentów wybierz mObywatel.
 6. Na ekranie zobaczysz stronę z wyborem metody logowania.
  • Wybierz odnośnik profil zaufany - jeśli masz:
   • tzw. urzędowy profil zaufany
   • tzw. bankowy profil zaufany (następnie przesuń ekran niżej i wybierz "Zaloguj się przez bank"),
  • Jeśli korzystasz z mojeID - wybierz jeden z banków dostępnych na liście.
 7.  Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}