W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

mPrawo jazdy

mPrawo jazdy to cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Widok aplikacji mObywatel. Na ekranie smartfona mPrawo jazdy

mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych. Dokładniej z danych zawartych w Centralnej Ewidencji Kierowców (część Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców). Zdjęcie w mPrawie jazdy pochodzi natomiast z dokumentu mTożsamość mObywatel (z Rejestru Dowodów Osobistych).

Jak wylegitymować się mPrawem jazdy?

To proste! Wystarczy okazać ekran z widokiem mPrawa jazdy - znajdują się na nim wszystkie niezbędne dane. Mogą być przydatne przy wypożyczaniu lub samochodu, potwierdzaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, przy zakupie ubezpieczenia, podczas kontroli drogowej (choć zazwyczaj policja sprawdza dane online), lub podczas kolizji - kiedy okazujesz uprawnienia innemu kierowcy bez wzywania policji. 

Ile to kosztuje?

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Bezpłatnie aktywujesz również dokument mTożsamość mObywatel i mPrawo jazdy. Zapłacisz jedynie za korzystanie z internetu podczas pobrania danych - według taryfy Twojego operatora.

Czy moje dane są bezpieczne?

Dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do ciebie i wyłącznie do twojego telefonu.

Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybierasz przy aktywacji aplikacji.

Chcesz zgłosić rozbieżność w danych?

Wypełnij formularz na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-rozbieznosc-w-danych-prawa-jazdy

Jak zweryfikować mPrawo jazdy?

Weryfikacja wizualna

mPrawo jazdy - ekran smartfona z danymi wyświetlanymi na dokumencie

Elementy graficzne podlegające weryfikacji:

 • Element dynamiczny (flaga) - ruchomy element graficzny, prezentujący niebieską flagę z dwunastoma złotymi gwiazdami i skrótem „PL”;
 • Hologram - element graficzny o zmiennej kolorystyce, uzależnionej od kąta pochylenia urządzenia mobilnego, w kształcie odpowiadającym Godłu Rzeczypospolitej Polskiej;
 • Gilosz - elementy grafiki tła o zmiennej kolorystyce i napisach, uzależnionych od kąta pochylenia urządzenia mobilnego (hologram);
 • Stan na dzień – data pobrania lub odświeżenia danych;
 • Dynamiczny zegar – zegar pokazujący aktualną datę i godzinę.

Wszystkie elementy można sprawdzić poprzez weryfikację wizualną, bez konieczności wykonywania dodatkowych akcji w telefonie.

Weryfikacja funkcjonalna

Wykonanie dowolnej akcji w aplikacji mObywatel lub na okazywanym dokumencie tj.:

 • Wejście w menu górne, lub jakąkolwiek akcję w menu dolnym „Odśwież”, „Przekaż”, „Więcej”.
 • Sprawdzenie ważności certyfikatu poprzez wejście w dolnym menu „Więcej” - „Wydane certyfikaty” - a następnie wybranie ważnego certyfikatu z niebieską flagą. Pojawią się informacje dot. certyfikatu między innymi: Ważny od, Ważny do, Wystawca O=Ministerstwo Cyfryzacji, Status: Ważny/Nieważny
 • Odświeżenie danych poprzez ponowne zalogowanie środkiem identyfikacji elektronicznej wydanym w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do Węzła Krajowego (login.gov.pl). W dolnym menu kliknięcie „Odśwież”.

Weryfikacja kryptograficzna

Osoba weryfikująca sprawdza integralność i pochodzenie danych (offline) oraz ważność certyfikatu (online) za pomocą aplikacji mWeryfikator (instalacja aplikacji nie wymaga posiadania Profilu Zaufanego).

 • Aby udostępnić dokument do weryfikacji wybierz funkcję „Przekaż” na dolnej belce w menu w dokumencie mTożsamość mObywatel,
 • Wybierz "Przekaż dane osobie weryfikującej..." i zaakceptuj celu przekazania,
 • Okaż do zeskanowania osobie weryfikującej kod QR ,
 • Użytkownik mWeryfikatora zobaczy na swoim urządzeniu Twoje z dane z dokumentu mTożsamość mObywatel, datę weryfikacji (weryfikacja integralności i pochodzenia danych). Może też sprawdzić ważność certyfikatu online (z połączeniem internetowym).

mPrawo jazdy - pytania i odpowiedzi

Nie ma obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy. Czy w związku z tym mam obowiązek zainstalować w swoim telefonie aplikację mObywatel?

Nie, nie ma i nie będzie takiego obowiązku, ale niezależnie od tego - zachęcamy do pobrania i korzystania z naszej aplikacji.
Wraz z mPrawem jazdy dostępny jest licznik punktów karnych, dzięki któremu od ręki sprawdzisz stan swojego konta.

Skoro nie mam obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy i nie mam też obowiązku instalowania aplikacji mObywatel, to jak podczas kontroli Policja sprawdzi moje uprawnienia kierowcy?

W trakcie kontroli drogowej policjanci sprawdzą Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Są tam informacje o wszystkich kierowcach. 

mPrawo jazdy będzie przydatne w sytuacji, w której musisz potwierdzić swoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów, ale nie chcesz w tym celu wzywać Policji.

Skąd mam mieć pewność, że w bazie CEK są prawidłowe informacje na temat moich uprawnień kierowcy?

Możesz to sprawdzić od ręki. Wystarczy, że skorzystasz z naszej e-usługi Sprawdź uprawnienia kierowcy. Jedyne czego potrzebujesz, aby to zrobić to imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu prawa jazdy. Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Czy na pewno nie dostanę mandatu jeśli w trakcie kontroli drogowej nie będę miał/-a ani prawa jazdy, ani aplikacji mObywatel?

Nie, nie dostaniesz... Mimo to zachęcamy – pobierz aplikację mObywatel. Jest darmowa, w pełni bezpieczna, a jej instalacja zajmuje kilka minut. Aby ją uruchomić potrzebujesz profilu zaufanego. Założysz go przez internet i też za darmo.

Czy wyrabiając prawo jazdy mogę poprosić jedynie o jego elektroniczną wersję – mPrawo Jazdy?

Nie, mPrawo Jazdy nie zastępuje tradycyjnego prawa jazdy. To odzwierciedlenie danych zawartych w tym dokumencie. Jeśli chcesz mieć mPrawo Jazdy, musisz też mieć ważne tradycyjne prawo jazdy.

Co muszę zrobić, by móc korzystać z mPrawa Jazdy?

Jeśli nie masz jeszcze aplikacji mObywatel - pobierz ją i aktywuj w niej dokument mTożsamość mObywatel, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Jak to zrobić? Będąc w aplikacji kliknij „+” w oknie głównym aplikacji i wybierz mTożsamość mObywatel. Aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy. Jeśli masz już aktywny dokument mTożsamość mObywatel – wystarczy, że dodasz mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Jakie dane znajdę w mPrawie Jazdy?

Generalnie wszystkie te, które masz w tradycyjnym prawie jazdy. Niektóre dane w tym cyfrowym dokumencie mogą różnić się od danych w tradycyjnym dokumencie – numer prawa jazdy nie będzie zawierał ukośników, bo tak dane są zapisane w rejestrze, z którego są pobierane. mPrawo Jazdy prezentować będzie kody ograniczeń i dodatkowych uprawnień bez informacji dodatkowych, które są widoczne na tradycyjnym dokumencie. Zdjęcie pobierane jest z dokumentu mTożsamość mObywatel i może różnić się od tego, które masz na tradycyjnym blankiecie. To nie będzie błąd – to prawidłowe działanie usługi. W mPrawie Jazdy wyświetli się po prostu zdjęcie, które masz w dowodzie osobistym.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}