W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

eRecepta

Na pierwszym planie ręka trzymająca smartfon. Na ekranie smartfona widoczne ikony aplikacji mObywatel. Na drugim planie ręka ze smartfonem, na ekranie smartfona wyświetlony jest kod eRecepty. W tle lekarz ze stetoskopem.

eRecepta bez podawania numeru PESEL

eRecepta jest częścią Internetowego Konta Pacjenta (IKP - pacjent.gov.pl). Dzięki niej możesz pobrać, przeglądać, a przede wszystkim realizować recepty wystawione przez Twojego lekarza. Korzystając z aplikacji mObywatel zrealizujesz eReceptę bez podawania numeru PESEL w aptece. Oprócz własnych zleceń na lekarstwa możesz również realizować recepty swoich dzieci oraz innych osób, od których otrzymasz pełnomocnictwo.

Po kliknięciu w receptę, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane, w tym status i informacje o lekach. 


mTożsamość mObywatel oraz IKP

Do uruchomienia eRecepty wymagany jest aktywny dokument mTożsamość mObywatel. To ważne ze względu na bezpieczeństwo Twoich danych. Jeśli jej nie masz, to zostanie założona przy instalacji eRecepty. Usługa wymaga również aktywnego Internetowego Konta Pacjenta. Jeśli jeszcze nie masz założonego konta w systemie eZdrowie, to aplikacja przy pierwszym uruchomieniu (po akceptacji regulaminu) je utworzy. Na tej podstawie w aplikacji zobaczysz niezrealizowane recepty.


Tak zrealizujesz receptę

Na początku listy niezrealizowanych recept wyświetlane są recepty właściciela dokumentu mTożsamość mObywatel, a następnie recepty jego podopiecznych oraz osób które udzieliły mu pełnomocnictwa. Udzielenie pełnomocnictwa możliwe jest z wykorzystaniem funkcjonalności m.in. udostępnianych z poziomu Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl).

Zlecenie na lekarstwa możesz zrealizować na dwa sposoby:

  1. Okazując do zeskanowania ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Nie musisz podawać numeru PESEL.
  2. Podając numer PESEL osoby na którą wystawiona została recepta oraz cyfry wyświetlone pod kodem QR.

Jeśli apteka – np. w wyniku awarii sieci – nie ma dostępu do systemu recept (P1 eZdrowie), możliwe jest zrealizowanie recepty w trybie off-line. W tym celu na ekranie telefonu należy dotknąć pola "Pobierz PDF". W ten sposób można pobrać kod QR, po zeskanowaniu którego aptekarz będzie posiadał wszystkie niezbędne informacje umożliwiające realizację recepty.

{"register":{"columns":[]}}