W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odpowiedzi na pytania

Masz problem z aplikacją, chcesz nas o coś zapytać?
Zadzwoń do nas! Nasza infolinia pracuje w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach 7.00-18.00.
Tel.: +48 42 253 54 74

Czy mTożsamość zastępuje dowód osobisty?

mTożsamość to nie jest dowód osobisty. Jeśli jesteś proszona / proszony o okazanie dowodu osobistego, to zawsze jest to plastikowy dokument. Jeśli jesteś proszona / proszony o okazanie tożsamości, to możesz zrobić to mTożsamością lub innym dokumentem.

Czy mogę okazać mTożsamość podczas kontroli w pociągu PKP InterCity lub Polregio?

Tak. Zgodnie z regulaminem przewozu PKP InterCity (RPO-IC) podczas kontroli możesz wylegitymować się mTożsamością. Pamiętaj, że konduktor ma prawo przeprowadzić kontrolę wizualną lub funkcjonalną mTożsamości. W pociągach możesz również korzystać z mLegitymacji.
Podobnie wygląda kontrola w pociągach Polregio. Konduktor ma prawo sprawdzić Twoje dane na podstawie mTożsamości i mLegitymacji. Uwaga! W przypadku wystawiania mandatu konduktor może prosić o okazanie dowodu osobistego.

Gdzie mogę skorzystać z mTożsamości?

Wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty (plastikowy dokument) lub paszport. Np. podczas wizyty w hotelu, na siłowni, przy zamawianiu usług. mTożsamość jest również akceptowana w urzędach Poczty Polskiej.

Jak założyć mTożsamość w aplikacji mObywatel?

Do aktywacji mTożsamości w aplikacji mObywatel wykorzystywany jest Profil Zaufany - jeśli go nie masz, załóż online, a potem pobierz aplikację.

Czy aplikacja mObywatel jest bezpłatna?

Tak. Aplikacja jest bezpłatna i może z niej skorzystać każdy, kto jest pełnoletni i ma: ważny dowód osobisty, Profil Zaufany, smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 6.0 (lub nowszej) lub z systemem iOS 10.03 (lub wyższej) wyposażony w Bluetooth i aparat fotograficzny, aktywną aplikację mObywatel, połączenie z internetem.

Skąd w aplikacji biorą się moje dane?

mTożsamość w aplikacji mObywatel korzysta z aktualnych danych (znajdujących się w rejestrach państwowych) takich jak: imię, nazwisko, data urodzenia, numeru PESEL, czyli danych z rejestru PESEL, oraz zdjęcia, terminu ważności, numeru dowodu, informacji, kto wydał dokument - czyli danych z Rejestru Dowodów Osobistych. I właśnie te dane możemy w każdej chwili wyświetlić na ekranie swojego smartfona.

Jakie dane przekazywane są podczas weryfikacji mTożsamości aplikacją mWeryfikator?

Dane przekazywane z telefonu na telefon to: imię i nazwisko, zdjęcie i numer dowodu oraz informację, kto go wydał.

Czy moje dane są bezpieczne?

Ze względów bezpieczeństwa dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem wydanym przez Ministerstwo Cyfryzacji. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostajemy go przy aktywacji aplikacji - jest przypisany do użytkownika i jego telefonu. Dostęp do danych jest zabezpieczony hasłem dostępu, które wybieramy przy aktywacji aplikacji.

Jak potwierdzić wiarygodność danych drugiej osoby?

Wiarygodność danych innej osoby potwierdza status certyfikatu. Zobaczymy go podczas wymiany danych oraz w historii pobranych danych. Dodatkowo możemy sprawdzić aktualność certyfikatu online. Trzeba pamiętać, że dane, które pobieramy od innego użytkownika za pomocą mTożsamości, podlegają przepisom o ochronie danych osobowych, dóbr osobistych i prywatności. To oznacza, że nie możemy ich publikować ani udostępniać innym osobom.

Jak okazać swoje dane na smartfonie?

To proste. W tym celu:

 1. Uruchom aplikację.
 2. Wpisz hasło.
 3. Wybierz mTożsamość.
 4. Twoje dane wraz z datą ostatniej aktualizacji wyświetlą się od razu — pokaż je osobie, która chce sprawdzić twoją tożsamość.
Jak potwierdzić tożsamość (używając mTożsamości) w sklepie, klubie sportowym czy punkcie usługowym?

Pracownik punktu usługowego, sklepu lub innego miejsca może zweryfikować Twoją tożsamość tak samo, jak przy tradycyjnym dokumencie, czyli oglądjąc dokument (w tym przypadku patrząc ekran telefonu). Może też skorzystać z aplikacji mWeryfikator. W drugim przypadku:

 1. Uruchom aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona.
 2. Wpisz hasło.
 3. Wybierz mTożsamość.
 4. Wybierz Przekaż.
 5. Wyświetli się okno Potwierdź cel przekazania. Wybierz opcję Jednostronne przekazanie danych i zaakceptuj.
 6. Na ekranie twojego smartfona wyświetli się QR kod — podaj go do zeskanowania obsłudze.
 7. Osoba korzystająca z mWeryfikatora zobaczy na swoim smartfonie twoje dane — imiona i nazwisko oraz zdjęcie w niskiej rozdzielczości, a także datę weryfikacji. Może też sprawdzić aktualność twojego certyfikatu online.

Twoje dane nie są zapisywane w smartfonie osoby, która sprawdza twoją tożsamość.

Jak sprawdzić i pobrać dane drugiej osoby?

Sprawdźcie, czy korzystacie ze smartfonów z tym samym systemem operacyjnym. Można wymieniać dane tylko między dwoma telefonami z Androidem albo dwoma telefonami z iOS.

 1. Uruchom aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona.
 2. Wpisz hasło.
 3. Wybierz mTożsamość.
 4. Wybierz Sprawdź.
 5. Włączy się skaner QR kodu.
 6. Potwierdź cel pobrania danych.
 7. Odczytaj kod z telefonu osoby, której dane chcesz pobrać.
 8. Aplikacja automatycznie pobierze, wyświetli i zapisze w twoim telefonie dane drugiej osoby: imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał oraz datę i godzinę pobrania danych. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Kiedy pobierasz dane drugiej osoby, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak mogę przekazać swoje dane drugiej osobie?

Sprawdźcie, czy korzystacie ze smartfonów z tym samym systemem operacyjnym. Można wymieniać dane tylko między dwoma telefonami z Androidem albo dwoma telefonami z iOS.

 1. Uruchom aplikację mObywatel za pomocą ikony na ekranie swojego smartfona.
 2. Wpisz hasło.
 3. Wybierz mTożsamość.
 4. Wybierz Przekaż.
 5. Wyświetli się okno Potwierdź cel przekazania. Wybierz opcję Obustronna wymiana danych i zaakceptuj.
 6. Na ekranie twojego smartfona wyświetli się QR kod — daj go drugiej osobie do zeskanowania.
 7. Wyświetli się komunikat z prośbą o potwierdzenie celu pobrania danych.
 8. Aplikacja przekaże twoje dane na telefon drugiej osoby — imiona i nazwisko, zdjęcie w niskiej rozdzielczości, numer dowodu i informację, kto go wydał. Zobaczysz też status certyfikatu, który gwarantuje bezpieczeństwo i aktualność danych.

Kiedy przekazujesz swoje dane drugiej osobie, jednocześnie potwierdzasz swoją tożsamość.

Jak zarządzać danymi w mTożsamości?

W mTożsamości możesz prosto i szybko:

 • aktualizować swoje dane — na przykład gdy zmieniasz nazwisko (Odśwież dane w menu aplikacji). Dzięki aplikacji masz dostęp do aktualnych danych z rejestrów państwowych — jeszcze zanim odbierzesz nowy dowód,
 • przeglądać historię pobierania danych i pobrane dane oraz certyfikaty bezpieczeństwa (Historia w menu mTożsamości),
 • przeglądać i zastrzegać wydane certyfikaty (Wydane certyfikaty w menu aplikacji),
 • usunąć z aplikacji wszystkie dane razem z hasłem (Dezaktywuj aplikację w menu aplikacji).
Do czego służy mLegitymacja szkolna?

Pokazując mLegitymację, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły, skorzystasz z ulg i zwolnień.

Jak aktywować mLegitymację szkolną?

Ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Jak aktywować mLegitymację studencką?

Ten dokument możesz aktywować, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w dziekanacie lub sekretariacie wydziału. Uczelnia może zgłosić się korzystając z formularza pod tym linkiem.

Zapomniałem hasła. Jak nadać nowe hasło?

Ze względów bezpieczeństwa zresetowanie hasła nie jest możliwe. Dlatego wyczyść pamięć aplikacji lub odinstaluj aplikację i zainstaluj ponownie. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji zostaniesz poproszona / poproszony o ustawienie nowego hasła.

Czy do mObywatela mogę dodać prawo jazdy?

Nie jest to możliwe.

Czy w mObywatelu mogę mieć dwie mTożsamości?

Nie, w aplikacji można używać wyłącznie jednej mTożsamości.

Jakie pojazdy są widoczne w mPojeździe?

mPojazd pokazuje wyłącznie dane pojazdów, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem. W aplikacji nie zobaczysz samochodów wypożyczonych, firmowych, czy leasingowanych. Z usługi mogą korzystać osoby, które są właścicielami lub współwłaścicielami pojazdów. A więc ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Jakie dane związane z ubezpieczeniem zobaczę w mPojeździe?

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu - w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Dodatkowo, 30 dni przed końcem ważności ubezpieczenia OC, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem.

Jakie dane pojazdu zobaczę w usłudze mPojazd?

Znajdziesz tu m.in. takie dane pojazdu jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego. Dodatkowo 30 dni przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja pokaże komunikat z przypomnieniem. Usługa pozwala również na przekazanie danych pojazdu w postaci kodu QR innym aplikacjom.

W usłudze znajdziesz takie dane, jak:

 • Marka pojazdu
 • Model pojazdu
 • Rodzaj pojazdu
 • Rok produkcji
 • Numer rejestracyjny
 • Nr VIN
 • Datę badania technicznego i jego ważności
 • Datę ważności ubezpieczenia OC
 • Nazwę ubezpieczyciela
 • Rodzaj ubezpieczenia
 • Serię i numer polisy
 • Datę zawarcia umowy ubezpieczenia
 • Seria i numer dokumentu karty pojadu
 • Datę wydania karty pojazdu
 • Data ważności karty pojazdu
 • Nazwa urzędu wydającego dowód rejestracyjny
 • Serię i numer dowodu rejestracyjnego
 • Datę wydania dokumentu
 • Kategoria pojazdu
 • Data pierwszej rejestracji pojazdu
 • Przeznaczenie pojazdu
 • Pochodzenie pojazdu
 • Sposób produkcji pojazdu
 • Wybity nr identyfikacyjny
 • Numer z tabliczki znamionowej
 • Numer świadectwa homologacji typu pojazdu
 • Informację o zamontowanym haku
 • Pojemność skokowa silnika
 • Maksymalna moc netto silnika
 • Stosunek mocy do masy własnej (w kW/kg) - dotyczy motocykli i motorowerów
 • Rodzaj paliwa
 • Rodzaj pierwszego paliwa alternatywnego
 • Średnie zużycie paliwa
 • Indywidualne poziomy emisji CO2
 • Informacja o zamontowanym katalizatorze/pochłaniaczu
 • Masa własna
 • Dopuszczalna masa całkowita
 • Maksymalna masa całkowita pojazdu
 • Dopuszczalna ładowność
 • Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów
 • Maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy z hamulcem
 • Maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy bez hamulca
 • Liczba miejsc ogółem
 • Liczba miejsc stojących
 • Liczba miejsc siedzących
 • Liczba osi
 • Rozstaw osi
 • Największy dopuszczalny nacisk osi
 • Minimalny rozstaw kół
 • Maksymalny rozstaw kół
 • Średni rozstaw kół