W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki eliminacji do konkursu "Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości" (ECPA)

Projekt Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Krzywo weszło – zmień ustawienia” – polskim kandydatem do nagrody ECPA.

W dniu 6 września 2018 r. w siedzibie MSWiA odbyło się posiedzenie Komisji Konkursowej, której zadaniem było wybranie jednego krajowego projektu do konkursu „Europejskiej Nagrody w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości”, organizowanego przez Europejską Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN). Spośród 9 zgłoszonych projektów największą liczbę punktów otrzymał projekt: Ogólnopolskiej kampanii społecznej „Krzywo weszło – zmień ustawienia” Fundacji „Polska Sieć Polityki Narkotykowej” oraz Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Ogólnopolska kampania społeczna „Krzywo weszło – zmień ustawienia” jest skierowana do młodzieży w wieku 16-20 lat mieszkającej na terenie całej Polski. Działania pośrednie skierowane są również do rodziców. Można ją zatem zaliczyć do działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej. Przesłaniem kampanii jest przede wszystkim to, by młodzi ludzie unikali sytuacji lub zdarzeń, w których obecne są narkotyki, a także żeby w razie konieczności potrafili adekwatnie zareagować chroniąc siebie i swoich znajomych przed możliwymi zagrożeniami. Symboliczna i tytułowa „zmiana ustawień” oznacza: kieruj się tak swoim postępowaniem, by cieszyć się życiem i młodością, zmieniaj ustawienia na coraz lepsze.

Działania kampanii polegają na: interaktywnej grze internetowej, bazie wiedzy na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, rozwijaniu umiejętności życiowych oraz redukcji szkód.

Kampania pokazuje i utrwala prawidłowe normy postępowania, motywuje gracza do właściwych zachowań i edukuje w tematyce zagrożeń związanych z używaniem narkotyków, a także uczy jakie czynniki wpływają na ludzkie życie i jak unikąć problemów z narkotykami lub wydostać się z problemu.
Według Komisji konkursowej wybrany projekt najpełniej wpisuje się w tegoroczny temat konkursu – „Ograniczanie i zapobieganie przestępczości narkotykowej oraz niwelowanie szkód spowodowanych nadużywaniem środków psychoaktywnych wśród młodych ludzi” i spełnia kryteria takie jak: innowacyjność, efektywność, przeprowadzona ewaluacja oraz możliwość powielenia w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas Konferencji Dobrych Praktyk EUPCN, która odbędzie się pod koniec roku w Finlandii. 
Jednocześnie członkowie Komisji konkursowej wskazali dwa dodatkowe projekty do przedstawienia podczas konferencji: 

  • „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych zagrożeniach” – z województwa zachodniopomorskiego, zgłoszony przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie;
  • „MASZ JEDNO ŻYCIE – NIE ZMARNUJ SZANSY!” – z województwa łódzkiego, zgłoszony przez Komendę Miejską Policji w Łodzi.
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.10.2019 10:43 Adam Nowakowski
Pierwsza publikacja:
27.09.2019 14:34 Karolina Ołtarzewska