W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Minister Gowin: wiedza naukowa wpływa na skuteczność polityki

05.02.2020

Wykorzystywanie wiedzy naukowej może przyczynić się do zwiększenia skuteczności polityki publicznej. Podejmowanie decyzji bez uwzględnienia danych naukowych, w przeciwieństwie do nich lub w oparciu o fałszywe dane, może mieć dramatyczne konsekwencje – przekonywał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin 4 lutego 2020 r. podczas sympozjum „Scientific advice for evidence-informed policy-making” w Warszawie.

Logo - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podczas sympozjum podejmowano tematy doradztwa naukowego w Unii Europejskiej, zastanawiano się także czy nauka służy polityce i jak decydenci mogą przysłużyć się nauce.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zwrócił uwagę na wykonywany przez siebie zawód - polityka i członka rządu. „Czym jest polityka i czym powinni się kierować politycy w praktyce? Najlepsza definicja, która pomimo upływu stuleci pozostaje aktualna, została podana przez Arystotelesa i Platona. Zgodnie z nią, polityka jest rozważną troską o dobro wspólne” – powiedział szef MNiSW.

Szef resortu nauki zwrócił uwagę na fakt, że złożoność współczesnego świata zmusza nas do mierzenia się z wieloma wyzwaniami – zmianami klimatu, bezpieczeństwem cybernetycznym, zmianami demograficznymi czy epidemiami chorób zakaźnych. „Aby skutecznie stawić czoła współczesnym wyzwaniom, konieczne jest zastosowanie zaawansowanych, specjalistycznych badań naukowych, ale też polityki” - podkreślił.

„Wykorzystywanie wiedzy naukowej może przyczynić się do zwiększenia skuteczności polityki publicznej. Podejmowanie decyzji bez uwzględnienia danych naukowych, w przeciwieństwie do nich lub w oparciu o fałszywe dane, może mieć dramatyczne konsekwencje” – dodał.

Minister podkreślił, że istnieją obszary, w których nauka i polityka łączą się. „Tak jest w przypadku nauk politycznych i dyplomacji, która jest narzędziem realizacji polityki międzynarodowej i budowania stosunków międzynarodowych (…), ale też tworzenia partnerstw naukowych w celu rozwiązania konkretnych, aktualnych problemów międzynarodowych. Jest też dziedzina, obecnie najbliższa mi osobiście, tzw. polityka na rzecz nauki – tj. zarządzanie instytucjami naukowymi, infrastruktura badawcza, kwestie związane z finansowaniem nauki” – wyliczał minister.

Szef MNiSW zwrócił uwagę na wykorzystanie specjalistycznej wiedzy naukowej w polityce, zwłaszcza w procesie opracowywania aktów normatywnych, strategii, a także - przy podejmowaniu decyzji w sytuacjach kryzysowych. „Decydenci polityczni w wielu krajach, zwłaszcza zaawansowanych gospodarczo, rozwijających się na gospodarce opartej na wiedzy, mają do dyspozycji różne naukowe struktury doradcze i  instytucje” – dodał minister Gowin.

Podsekretarz stanu w MNiSW Grzegorz Wrochna podkreślał potrzebę usprawnienia komunikacji pomiędzy światem nauki i sferą polityki. Jak mówił, naukowcy powinni brać pod uwagę potrzeby decydentów, a ci – wspierać środowisko naukowe w celu utrzymania wysokiej jakości danych naukowych.

Sympozjum, które odbyło się w Pałacu Staszica, zorganizowały Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Warszawski w porozumieniu z Komisją Europejską, Grupą Głównych Doradców Naukowych Komisji Europejskiej, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

W sympozjum udział wzięła także wiceminister nauki Anna Budzanowska, minister klimatu Michał Kurtyka i przedstawiciele wielu środowisk naukowych.

{"register":{"columns":[]}}