W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nauka przeciw COVID-19

Kobieta w białym fartuchu patrzy przez mikroskop.

NCN ogłosiło wyniki konkursu SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19

Przeprowadzony w ekspresowej formule konkurs na badania nad koronawirusem SARS-CoV-2 oraz pandemią COVID-19 został rozstrzygnięty. Naukowcy otrzymają 12 mln zł na poszerzanie wiedzy w tym zakresie.

NCN ogłasza międzynarodowy konkurs na projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło międzynarodowy konkurs ALPHORN–COVID-19 na polsko-szwajcarskie projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19. Konkurs jest organizowany we współpracy ze szwajcarską agencją Swiss National Science Foundation (SNSF).

W konkursie ALPHORN-COVID-19 finansowane będą wysokiej jakości, nowatorskie projekty badawcze poświęcone badaniom nad COVID-19.

NCBR otwiera kolejny front walki z koronawirusem. 100 mln zł dla szpitali jednoimiennych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uruchamia nowe przedsięwzięcie dla szpitali jednoimiennych na prace B+R. Wszystkie placówki tego typu, które prowadzą badania naukowe lub prace rozwojowe, już od 22 kwietnia mogą starać się o dofinansowanie projektów zapobiegających rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, służących ochronie personelu oraz leczeniu COVID-19. Łącznie do rozdysponowania jest co najmniej 100 mln zł.

NCBR przeznacza 200 mln zł na walkę z koronawirusem

200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2.

Narodowe Centrum Nauki umożliwia szybki dostęp do funduszy na badania nad COVID-19

Narodowe Centrum Nauki ogłasza konkurs pn. SZYBKA ŚCIEŻKA DOSTĘPU DO FUNDUSZY NA BADANIA NAD COVID-19. Konkurs skierowany jest do badaczy, którzy mogą poszerzyć wiedzę na temat sposobów diagnozy, leczenia, zapobiegania COVID-19 oraz na temat psychologicznych i społecznych skutków pandemii. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł.

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej

NAWA wspiera zagranicznych studentów – zapomogi i webinaria

Jednorazowe zapomogi oraz cykl spotkań z ekspertami i przedstawicielami środowiska akademickiego – to działania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która wspiera zagranicznych studentów i stypendystów w czasie pandemii koronawirusa.

Wsparcie zagranicznych studentów – stypendystów NAWA

NAWA ogłosiła nabór wniosków o przyznanie jednorazowych zapomóg (500 zł) dla stypendystów programów im. Andersa, Banacha, Łukasiewicza, wymiany bilateralnej i programu Polonista. Wnioski spływały do NAWA do 30 kwietnia. Łącznie otrzymano ich ponad 1400. Obecnie trwa ocena formalna wniosków.

Cykl webinariów dla zagranicznych studentów

Webinarium NAWA dla studentów zagranicznych z cyklu „Ready, Study, Go! Poland for students in Poland” organizowane jest pod patronatem MNiSW; to cykl spotkań on-line z ekspertami i przedstawicielami świata akademickiego. Do tej pory zorganizowano 6 webinariów. Nagrania wciąż są dostępne na Facebooku oraz YouTube, do tej pory odtworzono je blisko 35 000 razy.

 

Sieć Badawcza Łukasiewicz w walce z koronawirusem

Produkcja urządzenia Ventil, dzięki któremu jeden respirator może służyć dwóm pacjentom i opracowanie szybkiego, wysokoczułego testu na obecność koronawirusa – to niektóre z działań instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz w walce z pandemią.

Centrum diagnostyczne

Uruchomienie medycznego laboratorium diagnostycznego, prowadzącego badania laboratoryjne na potrzeby rozpoznania i potwierdzenia COVID-19 z wykorzystaniem technik PCR w istniejących laboratoriach ŁUKASIEWICZ – PORT we Wrocławiu. Przeprowadzanie 300 testów na dobę.

HUB Biotechnologiczny

Koncepcja HUBu biotech zakłada stworzenie przestrzeni i platformy współpracy prywatno-publicznej firm i instytucji związanych z biotechnologią, farmacją i medycyną, celem budowy wartości opartej o kapitał intelektualny, wykorzystanie i współdzielenie danych w z góry określonych specjalizacjach.

Celem rozwoju przemysłu farmaceutycznego w Polsce jest aktywizacja badań nad lekami innowacyjnymi, a także zwiększenie produkcji leków dostępnych cenowo dla polskich pacjentów. W rezultacie, zwiększona niezależność farmaceutyczna Polski pozwoli zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne społeczeństwa – w szczególności w związku z obecną sytuacją COVID-19, a także w przyszłości.

Laboratorium BSL-3

Przeprojektowanie, remont i uruchomienie w ŁUKASIEWICZ-Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii we Wrocławiu laboratorium o poziomie biobezpieczeństwa BSL-3 dzięki czemu uzupełnione zostaną w Polsce istotne braki laboratoriów w tym standardzie.

Linia do produkcji maseczek
Platforma e-learningowa
 • Projektem zajmuje się ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania.
 • Oprogramowanie pozwala umieszczać materiały merytoryczne dla poszczególnych poziomów klas. Kursy mogą być w łatwy sposób tworzone i przypisywane do różnych kategorii. Kategorie pozwalają na organizowanie kursów w sposób hierarchiczny i odpowiedni do przeznaczenia całej platformy.
Przyłbice
 • Projektem zajmuje się ŁUKASIEWICZ - Instytut Lotnictwa.
 • Wydajność ok. 1 000 dziennie. Do tej pory dostarczono ok. 5 000 przyłbic do szpitali.
Respirator

ŁUKASIEWICZ – Instytut Lotnictwa wspólnie z ŁUKASIEWICZ – Instytutem Tele- i Radiotechnicznym opracowuje prototypy respiratorów ciśnieniowego i pojemnościowego z powszechnie dostępnych na rynku elementów. Założenia konstrukcyjne konsultowane były z pracownikami Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”. Trwają rozmowy koordynowane przez Ministerstwo Rozwoju z firmą B/S/H w celu potencjalnego uruchomienia produkcji.

System zdalnego kontaktu w izolatorium walce z COVID-19

Budowa technologicznego opracowania sytemu zdalnego kontaktu działającego na zasadzie „elektronicznej niani” do zastosowania w miejscu, w którym przebywać będą osoby oczekujące na wynik testu na obecność koronawirusa oraz pacjenci z łagodnym przebiegiem choroby. Zastosowanie elektronicznego systemu komunikacji znacznie ograniczy konieczność bezpośredniego kontaktu lekarzy i pielęgniarek z osobami chorymi, przez co personel medyczny będzie w mniejszym stopniu narażony na zarażenie. Wymierną korzyścią będzie także duża oszczędność kosztów zużycia środków bezpośredniej ochrony osobistej (maseczki, fartuchy, rękawiczki) a także związanych z każdorazową dezynfekcją.

Ventil
 • Projektem zajmuje się ŁUKASIEWICZ - Instytut Techniki i Aparatury Medycznej oraz Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.
 • Przedsięwzięcie ma na celu wytwarzanie elementów umożliwiających wykorzystanie istniejących pojedynczych respiratorów dla dwóch pacjentów równocześnie.
 • Pierwsza partia urządzeń wyprodukowana została 10 kwietnia 2020 r. Zdolności produkcyjne ŁUKASIEWICZ-ITAM to 400 szt/m-c. Poszukiwany jest partner zewnętrzny w celu zwiększenia produkcji do 4000 szt/m-c.
VIRPOL - Narodowy Program okrycia, rozwoju i wytwarzania terapii przeciwko wirusom (w tym COVID-19)

Odkrycie, rozwój i wytwarzanie w Polsce efektywnej terapii lekowej przeciwko koronawirusom (w tym SARS-CoV-2). Powstały lek będzie posiadał celowany na koronawirusa mechanizm działania, będzie możliwy do stosowania w monoterapii bądź w kombinowanym leczeniu z innymi lekami przeciwwirusowymi, które wykażą efektywność w terapii COVID-19. Lek będzie efektywny na warianty zmutowane, powstałe spontanicznie bądź w wyniku uzyskiwania oporności na stosowane inne leki przeciwwirusowe.

 

Wsparcie od PAN w walce z nowym koronawirusem, działania instytutów badawczych

Instytuty Polskiej Akademii Nauk włączają się do walki z pandemią COVID-19. Badacze wykonują testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Stworzyli też prototyp autorskiego testu i ruszyła produkcja aparatu Ventil, który pozwala podłączyć dwóch chorych do jednego respiratora. Do szpitali trafiają środki ochrony osobistej przekazane przez laboratoria Instytutów PAN.

Paczki z niezbędnymi artykułami

Maseczki chirurgiczne, rękawiczki lateksowe i nitrylowe, fartuchy flizelinowe, ochraniacze na buty i czepki - paczki z tymi artykułami pojechały do Szpitala Uniwersyteckiego i Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. To wsparcie od Instytutu Farmakologii PAN.

Biblioteka Kórnicka PAN przekazała poznańskiemu Szpitalowi Klinicznemu im. Karola Jonschera maseczki chirurgiczne. To dar od konserwatorów, którzy opiekują się zabytkowym księgozbiorem. W pakiecie były też książeczki „Skarby Biblioteki Kórnickiej” dla najmłodszych pacjentów.

Pomoc dla sanepidu

Instytuty PAN udostępniają swój specjalistyczny sprzęt, a naukowcy i doktoranci wykonują testy na obecność koronawirusa, wspierając w tej sposób sanepid. Takie działania podjęły:

 • we Wrocławiu – Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN;
 • w Łodzi – Instytut Biologii Medycznej PAN;
 • w Poznaniu – Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.
Test na koronawirusa

Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu  przygotował prototyp autorskiego testu na obecność koronawirusa.

Ruszyła produkcja polskich testów na koronawirusa. Prototyp opracowali badacze z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Tygodniowo będzie można wytworzyć 100 tys. sztuk - w oparciu o odczynniki produkcji własnej i polskich firm. Ministerstwo nauki przekazało na ten cel 15 mln zł.

Jeden respirator dla dwóch pacjentów

Ruszyła również produkcja aparatu Ventil - podłącza się go do respiratora. Z wentylacji mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Urządzenie powstało w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN.

Prace nad lekiem

Uczeni z całego świata angażują się w walkę z pandemią. Szukają szczepionki i skutecznego leku. W jednym z projektów badawczych bierze udział związany z PAN Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Najpierw superkomputery o najpotężniejszych mocach obliczeniowych przeanalizują 500 miliardów cząsteczek chemicznych. W ten sposób naukowcy wytypują substancje potencjalnie skuteczne w leczeniu. Potem ruszy część doświadczalna projektu i do akcji wkroczą biolodzy molekularni.

Współpraca polskich badaczy z Europejskim Instytutem Bioinformatyki

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wraz z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przystępują do współpracy z Europejskim Instytutem Bioinformatyki (EMBL-EBI) jako węzeł krajowy w zakresie danych dot. koronawirusa SARS-CoV-2.

Źródła informacji: instytuty Polskiej Akademii Nauk, Biblioteka Kórnicka PAN

Uniwersytety w Polsce w walce z koronawirusem

Wolontariat podchorążych, akcja #grunwald2020, szycie maseczek i konstruowanie medycznych przyłbic, a także porady psychologiczne w internecie i zajęcia wf-u online – to pomysły polskich uczelni na włączenie się w walkę z koronawirusem.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Program Widzialna Ręka - wolontariusze dostarczają zakupy, leki dla profesorów-seniorów i emerytowanych pracowników.  Pracownicy, doktoranci, studenci, którzy chcieliby włączyć się w system pomocy Widzialna Ręka – UAM mogą zgłaszać swój udział na stronie internetowej uczelni.

Uniwersytet Gdański
 • UG przekazał Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku specjalistyczna aparaturę - termocyklery Light Cycler 480 II, które zwiększają możliwości przeprowadzania testów wykrywania zakażeń koronawirusem.
 • Jeden został przekazany przez Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, dzięki czemu dwukrotnie można było zwiększyć liczbę wykonywanych testów.
 • Dwa kolejne termocyklery, wraz z dodatkowym sprzętem zostały przekazane jednoimiennemu Szpitalowi Marynarki Wojennej, dzięki czemu uruchomiona została pełna diagnostyka molekularna w kierunku Covid-19 w przyszpitalnym laboratorium.
 • WF w trakcie kwarantanny – filmy z instruktażem dla studentów. Trening fitness do wykonania w domu prowadzi instruktor w CWFiS UG oraz trener sekcji Aerobiku Sportowego AZS UG.
 • Wsparcie psychologiczne. Pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego udzielają bezpłatnego wsparcia psychologicznego on-line w mediach społecznościowych dla osób poszukujących pomocy w sytuacji zagrożenia COVID-19.
 • Za zgodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego na terenie kampusu uczelni w Gdańsku Oliwie stanął pierwszy w Polsce mobilny punkt testowy walk-thru, gdzie sa wykonywane bezpłatne badania na koronawirusa. Moduł został sfinansowany przez Olivię Business Centre i przekazany Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich sfinansował niezbędny sprzęt oraz środki ochrony osobistej. Uruchomienie punktu było możliwe dzięki wsparciu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, miasta Gdańsk.
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • Uniwersytet udostępnił Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Kielcach nowoczesny sprzęt  dla centrum symulacji medycznych do wspomagania wentylacji osób z niewydolnością oddechową: respirator Savina i respirator transportowy.
 • Pomoc psychologiczna - prowadzenie on-line  dyżurów psychologów na Skype.
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Politechnika Białostocka
Politechnika Śląska
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
 • #BądźjakNewton. Akademia Górniczo-Hutnicza zachęca do podzielenia się w sieci swoimi osiągnięciami naukowymi w czasie pandemii. Uczelnia czeka na przesyłane przez studentów oraz doktorantów zdjęcia i stories na Instagramie pod hasztagiem #BądźjakNewton.
 • Respiratory “ostatniej szansy” z drukarki 3D - to pomysł krakowskich naukowców na walkę z koronawirusem. Twórcy zastrzegają, że ich sprzęt wspomagający oddychanie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, ale może być pomocny w sytuacji tymczasowych braków. W dodatku łączny koszt łatwych do uzyskania komponentów dla jednego VentilAid nie powinien przekroczyć 1000 zł.
 • AGH w ramach akcji #grunwald2020. Przedsięwzięcie Wydziału Energetyki i Paliw - przekazano 30 litrów alkoholu etylowego, rękawiczki, okulary i środki czystości dla Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach akcji #grunwald2020.
Gdański Uniwersytet Medyczny
 • Studenci GUMed produkują maski ochronne 3D dla lekarzy. Prawie 200 przyłbic ochronnych dla służb medycznych przydatnych w walce z koronawirusem wyprodukowali dotychczas studenci kierunku lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
 • Centrum testowe COVID-19 drive-thru – badanie w samochodzie. Przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego powstało Centrum testowe COVID-19 drive-thru. Oznacza to, że podczas badania pacjent pozostaje cały czas w swoim samochodzie, ograniczając do minimum kontakty międzyludzkie, tak istotne w czasie panującej epidemii.
Uniwersytet Jagielloński

Zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie ogłosił, że stworzył substancję, która silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Badacze są zdania, że wyniki są obiecującym pierwszym krokiem na drodze do przygotowania leku.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Pracownicy Katedry Elektrotechniki Wydziału Politechnicznego PWSZ w Tarnowie kończą testy zaprojektowanego przez siebie stanowiska do pomiaru temperatury ciała na odległość. Dzięki wykorzystaniu minikamery na podczerwień wykrywanie osób z podwyższoną temperaturą będzie bezpieczniejsze i szybsze.

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie udzieliła wsparcia finansowego w łącznej wysokości  225 tys. złotych z własnych środków finansowych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie z przeznaczeniem na zakup wyposażenia i środków niezbędnych do opanowania pandemii.

Władze Uczelni podjęły decyzję o przesunięciu własnych środków finansowych przeznaczonych na uruchomienie Laboratorium Cyberbezpieczeństwa i udzieleniu wsparcia finansowego na rzecz ww. szpitali. Równolegle do wsparcia finansowego Uczelnia wspierała osoby, które nie radziły sobie psychicznie w zaistniałej sytuacji. Zorganizowana została pomoc psychologiczna poprzez kontakt telefoniczny z zachowaniem poufności, przez 11 doświadczonych psychologów.

Od samego początku epidemii odpowiadając na apele o niezbędne wyposażenie ochronne na czas epidemii studenci i pracownicy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie za pomocą drukarek 3D drukowali i przekazywali przyłbice ochronne dla lekarzy, pielęgniarek oraz pracowników podmiotów opiekuńczo-leczniczych. Do tej pory Uczelnia wyprodukowała i rozdała kilkaset przyłbic, które trafiły do kilkunastu placówek w Lublinie.

 

„Politechniki pomagają" - telekonferencja

Polskie politechniki od wielu tygodni pomagają w walce z koronawirusem - przygotowują przyłbice ochronne w oparciu o druk 3D, organizują zbiórki publiczne, udostępniają szpitalom sprzęt laboratoryjny, kamery termowizyjne, włączyły się także w prace nad prototypem respiratora. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja 2020 r. podczas telekonferencji „Politechniki pomagają" z udziałem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Wojciecha Murdzka oraz wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.